Facebook Pixel

Надто пов'язаний з політиками, щоб впасти: особливості великого бізнесу по-індійськи

Брати Адані вивели свою бізнес-імперію на вершину індійського капіталізму. Однак на початку 2023 року вони втратили майже 70 млрд доларів за 14 днів через масові звинувачення у шахрайстві. Журнал Forbes розповів, як два амбітні брати побудували Adani Group, «літаючи близько до сонця і заводячи друзів у всіх потрібних місцях».

Злет бізнесу Адані

«Демократію, час якої настав, не можна зупинити, і час Індії настав», – заявив Гаутам Адані перед світовими лідерами бізнесу на конференції у Сінгапурі у вересні минулого року.

На той час здавалося, що настав час не лише Індії, а й Адані. 60-річний промисловець був на вершині: акції дев'яти компаній, що публічно торгувалися, які тоді складали Adani Group, швидко дорожчали. Гаутам додав до свого статку 70 млрд доларів за шість місяців і з 158 млрд доларів ненадовго став другою найбагатшою людиною Землі.

Що являє собою бізнес Адані

Індія, друга за чисельністю населення країна у світі, відчайдушно потребує хороших дорог, сучасних аеропортів та передових електростанцій – і Адані все це забезпечував. У компаніях його групи працюють 26 тисяч осіб. Активи групи включають найбільш завантажений порт Індії, дев'ять електростанцій, лінії електропередач, які обслуговують понад 3 млн клієнтів, вугільні шахти, автомагістралі та вісім аеропортів.

Карта бізнесів сім'ї Адані

Карта бізнесів сім'ї Адані

Adani Group володіє більш ніж 200 портами, аеропортами, електростанціями, цементними заводами, шахтами, оборонними заводами, фермами, що працюють на відновлюваних джерелах енергії, електротехнічними та газорозподільними мережами в 23 штатах та територіях, які охоплюють 87% території Індії.

Це все – сімейний бізнес. Гаутам Адані володіє здебільшого через сімейний траст SB Adani, створений у 1981 році та названий на честь його батька. Іншими бенефіціарами є чотири його брати та їхні сім'ї.

Молодший брат Раджеш, керуючий директор, займається операціями групи. Шурін займається операціями групи в Австралії. Племінник є управляючим директором Adani Enterprises, флагманського бізнесу групи. Два сини Гаутама управляють портами та аеропортами відповідно.

Старший брат Гаутама Винод не має офіційної посади, але є важливим закулісним гравцем. Його ім'я у звіті Hindenburg (про нього — трохи нижче) згадувалося 138 разів, набагато частіше, ніж самого Гаутама. Винод контролює десятки офшорних структур, які володіють акціями компаній, які звинувачуються у причетності до незаконних угод.

Динаміка чистої вартості активів Адані

Динаміка чистої вартості активів Адані

Звинувачення у шахрайстві та використанні політиків

Грім гримнув 24 січня 2023 року, коли Hindenburg Research, американська компанія, що працює на фондовому ринку, звинуватила Гаутама та Винода в організації «найбільшої афери в корпоративній історії». Вона заявила про суміш шахрайства з бухгалтерським обліком, маніпуляції на фондовому ринку та ухилення від індійських законів про цінні папери. Adani Group це заперечує. Проте звіт Hindenburg знизив ринкову вартість компаній Adani Group на 112 млрд доларів лише за два тижні. Потім були інші звинувачення.

Зараз справа Adani Group розглядається вищим судом Індії та Радою з цінних паперів та бірж.

Багато індійців розглядають звинувачення проти групи як напад на саму Індію, особливо з огляду на тісні відносини Адані з прем'єр-міністром Індії Нарендрою Моді (вони знають один одного понад 35 років). У 413-сторінковому спростуванні, опублікованому Адані, звинувачення Hindenburg були відхилені як «навмисна атака на Індію, незалежність, цілісність та якість індійських інститутів, а також на історію зростання та амбіції Індії».

Однак і в самій Індії урядові розслідування та повідомлення ЗМІ про передбачуване відмивання грошей, податкове шахрайство та шахрайство з імпортом-експортом переслідують компанії групи протягом багатьох років. «Щоб вести бізнес в Індії, ви маєте зустрічатися як з політиками, так і з бюрократами, – говорив Адані у 2009 році. – І якщо ви хочете швидко зростати, у нашій системі є бар'єри, які вам потрібно якимось чином подолати».

Адані заперечує, що його бізнес-успіхи пояснюються зв'язками із політиками. Це величезна помилка вважати, що моє зростання є результатом моєї близькості до Нарендри Моді, – говорив він у 2012 році. – Він просто сприяв розвитку всієї галузі в цілому, допомагаючи економічному зростанню через політику».

Гаутама Адані та прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді

Гаутама Адані та прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді

Звинувачення в ухиленні від податків

У 2014 році в Управління податкової розвідки (DRI) Індії розпочало розслідування щодо Adani Group відностно завищення вартості імпортного обладнання для електростанцій. Стверджувалося, що компанія спрямовувала платежі через офшорні компанії, щоби вивести гроші за кордон. Це розслідування було припинено у 2017 році. DRI також провело розслідування щодо Adani Group за надання неправдивих даних про вартість алмазів, що імпортуються та експортуються, з метою ухилення від сплати податків. У 2015 році суд виправдав компанію.

Відповідно до 466-сторінкового звіту омбудсмена штату Карнатака, Adani Enterprises та інші компанії багато років давали хабарі чиновникам, щоб сприяти експорту незаконно видобутого заліза. Adani Group так і не звинуватили у цій справі, хоча іншим вони були пред'явлені. У період з 2011 до 2015 року п'ять компаній Адані були звинувачені DRI у завищенні вартості імпорту індонезійського вугілля на мільярди доларів для виведення грошей за кордон. 2020 року Верховний суд Індії скасував рішення суду нижчої інстанції про блокування цього розслідування, яке зараз триває.

***

«На жаль, група Адані через передбачувану близькість до прем'єр-міністра змогла маніпулювати бюрократами, щоб вони прямували її лінії, – сказав Махуа Мойтра, колишній інвестиційний банкір та член парламенту Індії від опозиції. – Я не знаю, наскільки тут замішан уряд, але ілюзія, що закон не поширюється на Адані, має зникнути».

Структура активів Адані у 2023 році

Структура активів Адані у 2023 році


Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉