Facebook Pixel

Методика визначення збитків від війни: приєднуйтесь до обговорення її проєкту

Міністерство економіки та Фонд держмайна розробили методику визначення шкоди, заподіяної підприємствам унаслідок агресії РФ.

З допомогою цього документа можна розрахувати:

  • розмір реальних збитків. Йдеться про нерухоме та рухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва, транспортні засоби, товарно-матеріальні запаси тощо, знищені або пошкоджені внаслідок бойових дій;
  • упущену вигоду, яку підприємство втратило через неможливість продовження діяльності;
  • розмір витрат, необхідних для відновлення майна та майнових прав.

Оцінювання проводитиметься незалежними експертами на підставі вихідних даних (документів підприємства, у яких містяться характеристики майна), результатів огляду об'єкта, що постраждав (або фото-, відеоматеріалів, супутникових знімків), а також на підставі даних про ринкову вартість такого майна.

Для підтвердження факту знищення об'єктів унаслідок військової агресії підприємцям необхідно підготувати пакет документів.

Збитки, визначені за цією методикою, можуть бути використані для відкриття кримінальних проваджень проти агресора, подання постраждалими суб'єктами господарювання заяв про компенсацію, а також для позовів до міжнародних судових інстанцій.

Деякі ключові положення методики оцінювання збитків

Методика є обов'язковою для використання під час оцінки збитків унаслідок збройної агресії. Її положення переважають над іншими положеннями нормативно-правових актів, методик, рекомендацій тощо, які регулюють питання визначення розміру шкоди.

Оцінювання збитків через збройну агресію здійснюється через проведення незалежної оцінки збитків або є результатом судової експертизи (експертного дослідження).

Результат проведення оцінки збитків має вартісне вираження – за умовну грошову одиницю приймають долар США. Отриманий результат переводиться в гривневий еквівалент за курсом НБУ на дату оцінки.

Звіт про оцінювання збитків чинний до дати відшкодування збитків (включно).

Інформаційними джерелами, що застосовуються під час оцінки збитків, є:

  • результати огляду об'єкта оцінки, здійсненого, зокрема, з використанням технічних засобів та інформаційних джерел (фото- й відеоматеріали, дані дистанційного зондування Землі та їхні похідні продукти, аналітика соціальних мереж, наявна публічна інформація тощо);
  • ринкові дані, що застосовуються під час проведення оцінки збитків: інформація про угоди купівлі-продажу схожого об'єкта оцінки майна, ринкові ціни на таке майно тощо;
  • інформація з інших актів (звітів, висновків експертів), складених за результатами оцінювання збитків;
  • інші інформаційні джерела, які може бути використано під час оцінки шкоди.

***

Проєкт методики оприлюднено для обговорення на сайті Мінекономіки. Свої зауваження та пропозиції, а також оцінку методики загалом можуть залишити всі охочі.

Станом на 9 серпня під проєктом документа залишили тільки п'ять коментарів. Основна частина тих, хто переглянув (80 осіб), підтримують проєкт, а 23 – не підтримують.

Подякувати 🎉