На засіданні уряду в середу, 15 січня, розглядалося делікатне питання: скільки потрібно платити чиновникам? Врешті було прийнято рішення переглянути не тільки розмір, але й порядок виплат держслужбовцям.
Що вирішив уряд
- Встановлюється новий мінімальний розмір посадового окладу для чиновників: два прожиткових мінімуми (станом на 1 січня – 4,2 тис. грн.).
- Розміри посадових окладів мають бути встановлені в гривнях, а не з використанням коефіцієнтів, як це було в 2019 році.
- Оклад керівника державного органу (Кабінет міністрів, Офіс президента, апарат РНБО) буде на рівні 37800 грн (понад $1,6 тис.).
- Оклад топів міністерств і центральних органів виконавчої влади складе 33600 грн. ($ 1,4 тис.).
Також уряд затвердив порядок виплат першому віцепрем'єр-міністру України, віцепрем'єр-міністру, міністрам та їхнім заступникам.
Їм буде виплачуватися:
- надбавка за ефективність, яка встановлюється щомісяця у розмірі до 200%. Її зможе отримати перший віцепрем'єр-міністр, віцепрем'єр-міністр, міністри та їхні заступники;
- премія, яка встановлюється для заступників міністрів (крім перших заступників) згідно з їхнім особистим внеском в загальні результати роботи в розмірі до 200% посадового окладу.
Це рішення було прийнято після того, як прем'єра різко розкритикували за те, що він виплатив великі премії топчиновникам наприкінці року. Прем'єр вважає, що нові оклади дозволять краще боротися з корупцією на найвищому рівні.
Володимир Коломоєць, генеральний директор Pedersen & Partners, вважає, що питання зарплат в нашій країні дуже політизоване. Водночас він зазначає, що зарплати у перших осіб приватних компаній коливаються від $50 тис. до $2 млн доларів.
поцікавився думкою експертів, а також розпитав одного з міністрів про те, що вони думають про нові ініціативи Кабміну.
«Вважаю, що зарплата повинна бути конкурентною. Потрібно зробити велику ставку, без премій і надбавок, адже це суттєво знижує корупційні ризики».
Денис Малюська
міністр юстиції
Втім, цю аргументацію підтримують далеко не всі.
«Підвищення зарплат міністрам не має жодного відношення до зниження корупційних ризиків. Це лише жалюгідна спроба Гончарука пояснити величезні премії, виписані ним у грудні 2019 року.
Проте рішення про підвищення зарплат вважаю правильним. Для цього є кілька підстав. Воно заспокоїло тих, хто критично відреагував на великі премії міністрам. Не можна штучним шляхом визначати їм зарплати, як це було раніше. Крім того, зарплата від 15 до 25 тис. грн не стимулює сильних менеджерів до роботи в уряді, адже до приходу туди вони отримували в кілька разів більше.
Однак це рішення неоднозначне. У всьому світі існує практика, коли зарплата чиновників такого рангу повинна перевищувати мінімальну зарплату в країні в 7-10 разів. У нас зараз виходить приблизно в 9 разів».
«Я вважаю, що зарплати повинні бути приблизно однаковими з приватним сектором на схожих посадах. Істотних відмінностей бути не повинно, адже вони конкурують один з одним. Чим вищою є державна посада, тим більший у неї розрив щодо зарплати, як порівняти з подібною посадою приватного сектора. Іноді цей розрив сягає до 50%.
Я вважаю, що держслужбовцям, які не обіймають перших посад, потрібно підвищити оклади (тобто ставку на посаді) десь на 20% проти рівня окладу подібних посад у приватному секторі.
Але водночас потрібно мінімізувати премії та надбавки, особливо це стосується доплати за вислугу років. Адже люди похилого віку не надто конкурентні, однак ці надбавки можуть затримувати їх на посадах».