Китай набагато випереджає будь-яку іншу країну за кількістю винаходів у галузі генеративного штучного інтелекту, він зареєстрував ушестеро більше патентів, ніж США, пише видання Silicon Angle.
Всесвітня організація інтелектуальної власності (ВОІВ чи WIPO) заявила, що за останнє десятиліття було подано понад 50 000 патентних заявок, пов'язаних із генеративним ШІ. Моделі генеративного ШІ – це системи, які можуть робити текст, аудіо, зображення, писати код і навіть музику.
Число патентних заявок на генеративний ШІ також прискорилося за останній рік – чверть із 50 000 заявок було подано у 2023 році.
Із загальної кількості заявок 38 000 надійшли від китайських приватних осіб та організацій. На США за цей період припало лише 6276 патентів.
За даними ВОІВ, китайські патентні заявки охоплюють широкий спектр застосунків генеративного ШІ: від публікації до управління документами та автономного водіння.
У п'ятірку лідерів за кількістю заявок також входять Південна Корея, Японія та Індія, причому найшвидшими темпами зростала кількість патентних заявок з Індії.
Однією з найактивніших організацій з погляду патентних заявок стала китайська компанія ByteDance, якій належить платформа TikTok. Гігант електронної комерції Alibaba Group опинився на другому місці, а Microsoft, головний спонсор творця ChatGPT OpenAI, – на третьому місці.
Хольгер Мюллер з Constellation Research заявив, що цифри ВОІВ можуть вводити в оману, оскільки включення патентів, датованих аж 2014 роком, ймовірно, занадто рано для «справжнього генеративного ШІ», який почав потрапляти в заголовки тільки у 2022 році з дебютом ChatGPT. «Найбільш важливим, ніж кількість патентних заявок, є застосування та реалізація цих патентів у комерційних продуктах», – додав він.
Нестор Маслей, науковий керівник Інституту штучного інтелекту при Стенфордському університеті, погодився з цією оцінкою, заявивши, що необхідно дивитися на реальні інновації, а не на кількість патентів.
«Коли ви дивитесь на динамічність ШІ, дуже важливим є те, хто випускає найкращі моделі, звідки беруться ці моделі, і, принаймні, за цим показником схоже, що Сполучені Штати справді набагато попереду», – сказав Маслей.
Дані ВОІВ показують, що торік американські компанії та організації опублікували 61 унікальну модель машинного навчання, випередивши як Китай (15 моделей), так і Європейський союз (21 модель). У ЄС лідирує Франція (8 моделей).
Крім того, США також лідирують у так званих фундаментальних моделях ШІ, або великих мовних моделях, таких як GPT-4o від OpenAI, Claude від Anthropic PBC, Gemini від Google та Llama 3 від Meta Platforms. LLM значно більше стандартних моделей ШІ, навчаються на величезних наборах даних та здатні виконувати безліч видів завдань.
США також перевершують Китай за обсягом приватних інвестицій у ШІ та нещодавно створених стартапів у цій галузі, хоча Китай має перевагу в галузі промислової робототехніки.
ВОІВ вважає, що ми все ще знаходимося на ранньому етапі інновацій у галузі генеративного ШІ, і очікує, що наступного року буде подано набагато більше патентних заявок.