Після нападу на Україну Росія зіткнулася з економічними проблемами та санкціями з боку багатьох країн і міжнародних організацій. У самій РФ влада називає це економічною війною. підготувало добірку останніх повідомлень про це на 28 березня.
Економіка
Індекс Мосбіржі на перших торгах без обмежень щодо акцій відкрився падінням на 3%, індекс РТС — на 3,3%. За підсумками торгів падіння склало 2,15% і 0,8% відповідно.
Росія не має наміру «займатися європейською благодійністю» й безоплатно експортувати газ «недружнім» країнам, якщо вони відмовляться платити за нього рублями, заявив прессекретар президента Пєсков. Віцеканцлер Німеччини Хабек заявив, що країни G7 не платитимуть Росії за газ у рублях, повідомив Bloomberg. Міністри всіх країн G7 погодилися з тим, що зміна валюти платежу була б порушенням контрактів і зажадали від своїх компаній не платити в рублях.
Німеччина може відмовитися від імпорту нафти та вугілля з Росії вже цього року, заявив канцлер Олаф Шольц. За його словами, скорочення імпорту енергоносіїв із Росії відбудеться швидко.
Катар зупиняє нові інвестиції в Росію. Катарський суверенний фонд QIA зараз контролює 20,7% «Роснефти».
Другий за величиною виробник пива у світі нідерландський Heineken вирішив піти з російського ринку й передати бізнес новому місцевому власнику. До такої передачі всі сім пивоварень Heineken у РФ і далі працюватимуть «задля збереження робочих місць і обслуговування своїх клієнтів і споживачів». Компанія не очікує прибутку від угоди й очікує знецінення та негрошових витрат у розмірі 0,4 млрд євро. Раніше Heineken оголосив, що зупиняє інвестиції та імпорт у РФ, а також виробництво та продаж свого флагманського бренду Heineken. Крім того, компанія відмовилася від доходів від російського бізнесу – усі виплати, роялті та дивіденди було припинено.
Попри новий етап амністії капіталу, оголошений у РФ, російські клієнти європейських банків не поспішають повертати гроші в країну. «Я не знаю жодного випадку за останній час релокації грошей у Росію», — сказав директор однієї з компаній з управління активами.
Данська пивоварна компанія Carlsberg (бренди Carlsberg, Kronenbourg, Holsten, Tuborg, власник заводів «Балтика») таки вирішила повністю піти з Росії. «Ми ухвалили важке рішення повністю продати наш бізнес у Росії — ми вважаємо це правильним у нинішніх умовах. Після завершення процесу ми не матимемо присутності в Росії», — йдеться в офіційному повідомленні. Компанія вибачилася перед 8400 співробітниками, які працювали в Росії.
Bloomberg відключить росіян від терміналів 3 квітня. Раніше компанія відключила від терміналів російські банки, які потрапили під санкції. Термінали Bloomberg – це програма, через яку користувачі можуть реально спостерігати за станом фінансового ринку. Ця система також є місцем торгів на електронному торговому майданчику.
Санкції
ФСБ конфіскувала в Москві годинники Audemars Piguet на мільйони доларів. Причиною вилучення годинників російська влада назвала митні порушення, проте представники швейцарського МЗС заявили, що цей крок – «своєвільний репресивний захід у відповідь на санкції».
Уряд Японії перегляне закон про іноземну валюту, щоб не допустити обходу санкцій проти Росії, заявив прем'єр Фуміо Кісіда. «Дозвіл на вільну конвертацію в криптоактиви стане лазівкою для обходу санкцій, тому ми готуємося внести до парламенту перегляд закону про іноземну валюту, щоб ще більше посилити ефективність санкцій», — сказав Кісіда.
Єврокомісія представила роз'яснення: компанія вважається такою, що перебуває в чорному списку, якщо більшість її акцій (часток) сукупно належать двом або більше особам під санкціями. У США таке правило діє з 2008 року, але в Євросоюзі воно не застосовувалося.
Суспільство
Запасів техніки брендів, що обмежили свої постачання до Росії, зокрема Apple і Samsung, вистачить на 2 — 3 місяці, оцінили місцеві ритейлери.
Єврокомісія рекомендувала країнам-членам ЄС розглянути можливість відкликання європейських паспортів, які було надано раніше за інвестиції («золоті» паспорти) громадянам Росії та Білорусі, які потрапили до санкційних списків.
Винятки із загальної тенденції
Німецька DHL Express припинила доставку документів і вантажів із/в Україну та закрила свій офіс. Причиною названо припинення польотів в Україну. Зупинено також доставку вантажів і документів у Росію. Водночас «доставка вантажів і документів із Росії за кордон і територією Росії залишається можливою і здійснюється в штатному режимі. Офіси філій DHL Express працюють у штатному режимі», йдеться на сайті компанії. Також DHL спростувала повідомлення в соцмережах про передачу українським силовикам шести своїх автомобілів. У компанії запевняють, що транспорт було конфісковано.
Найбільший у Росії постачальник пакувальної продукції Tetra Pak довгий час взагалі відмовлявся говорити про згортання бізнесу у РФ. А зараз повідомив, що «на час відмовиться від випуску дволітрових упаковок для вина та напоїв і зосередить зусилля на виробництві пакування для дитячого харчування та молока».
Влада Японії не може конфіскувати або заморозити валютні резерви російського центробанку, оскільки це не передбачено законодавством, заявив міністр фінансів країни Сюн'їті Судзукі.
Один із найбільших міжнародних банків – британський HSBC – редагує зовнішні звіти своїх аналітиків, замінюючи в них слово «війна» на «конфлікт» щодо нинішніх подій в Україні.