Після нападу на Україну Росія зіткнулася з економічними проблемами та санкціями з боку багатьох країн і міжнародних організацій. У самій РФ влада називає це економічною війною. підготувало добірку останніх повідомлень про це на 3 травня.
Економіка
Санкційна криза тягне за собою великі ризики для людського капіталу та ринку праці в Росії, зазначили вчені РАН. Вони прогнозують збільшення часткової зайнятості, коли не звільняють, але знижують зарплати; зростання кількості порушень із боку роботодавців; відтік мігрантів і зростання злочинності.
Європейські нафтопереробні заводи британської ВР більше не купують російську нафту, заявив глава компанії. Вона володіє чотирма НПЗ у Європі: в Іспанії, Німеччині та Нідерландах.
Міністерство фінансів США дозволило угоди за участю компанії Gazprom Germania до 30 вересня 2022 року.
Плавучий термінал ЗПГ, будівництво якого розпочалося в Александруполісі на півночі Греції, не тільки служитиме для постачання енергоресурсів, а й дасть можливість внести істотні зміни в енергетику Європи, заявив прем'єр Болгарії. Очікується, що термінал ЗПГ потужністю 5,5 млрд куб. м на рік розпочне роботу у 2023 році. Газ, що прийматиметься, може розподілятися на ринки Греції, Болгарії, Румунії, Сербії та Північної Македонії, Молдови та України.
Європейський Союз прагнутиме активізувати співпрацю з африканськими країнами для заміщення імпорту російського газу та зниження залежності від РФ майже на дві третини вже цього року. Нігерія, Сенегал і Ангола мають значною мірою невикористаний потенціал зрідженого природного газу.
ЄС розраховує на підписання тристороннього меморандуму про взаєморозуміння з Єгиптом та Ізраїлем для збільшення постачання ЗПГ у Європу до літа цього року.
Євросоюз планує підтримати подвоєння пропускної спроможності Південного газового коридору, яким доставляється газ з Азербайджану, до 20 млрд кубометрів на рік.
Фінський державний залізничний оператор VR Group оголосив, що продасть свої активи Росії. Компанія вже розпочала розірвання контрактів на перевезення з російською стороною. У квітні VR Group повідомила про повне припинення до кінця цього року вантажного сполучення між Росією та Фінляндією.
Італія зможе стати незалежною від постачання російського газу до другої половини 2024 року, заявив міністр екологічного переходу.
Фінська PPG, частиною якої є компанія Tikkurila, згортає свою діяльність у РФ. З початком війни було ухвалено негайне рішення утриматися від продажу російським держструктурам і учасникам аерокосмічного ринку.
Польська компанія Famur зупинила виконання двох контрактів на постачання обладнання клієнтам у РФ і зупиняє пропозицію нової техніки та обладнання. Вона є виробником машин для гірничодобувної промисловості, енергетики, перевезення насипних вантажів і перевантаження.
Понад 450 вантажних машин очікують на пропуск у російську Калінінградську область на КПП Литви в місті Кібартай. Прогнозований час очікування не менш як 60 годин.
З початку війни в Україні РФ залишили майже 2 тис. співробітників «Яндекса», це приблизно 10% персоналу.
Німецька компанія Grohe зупинила постачання до РФ. Це відомий виробник сантехнічної арматури, змішувачів і аксесуарів.
Санкції
Шостий пакет санкцій проти Росії, який, зокрема, передбачатиме відключення нових банків від SWIFT, може бути схвалений на найближчих засіданнях Ради ЄС із закордонних справ. Вони пройдуть 10 і 16 травня.
Міністр економіки Німеччини заявив, що його країна готова підтримати ембарго ЄС на нафту з Росії.
Угорщина не може гарантувати безперебійного функціонування своєї економіки без російської нафти, заявив міністр закордонних справ країни. Він додав, що 65% нафти надходить до Угорщини з Росії нафтопроводом «Дружба».
Словаччина домагатиметься винятку в разі введення Євросоюзом заборони на постачання російської нафти, повідомив міністр економіки. За його словами, Росія забезпечує 100% потреб словацьких споживачів у нафті.
Суспільство
Китайська компанія Geely збільшила вартість своїх автомобілів у РФ на 42 — 55%. Це подорожчання стало рекордним від початку року.
Соцмережа TikTok спростувала інформацію про можливість, що нібито з'явилася, для користувачів із Росії розміщувати відео на своїй платформі.
Футбольні клуби з Росії та її збірну усунули від міжнародних турнірів під егідою УЄФА в сезоні 2022/23. Заявку Росії на проведення чемпіонату Європи у 2028 або 2032 році відхилили.
Росіяни не зможуть проголосувати за учасників музичного конкурсу «Євробачення», оскільки цього року РФ не бере участі в заході – її усунули на рік через розпочату війну в Україні.
Большой театр у Москві скасував покази балету «Нурєєв» Кирила Серебреннікова та опери «Дон Паскуалє» Тимофія Кулябіна, які було заплановано на травневі свята. Раніше обидва режисери висловилися проти війни в Україні та залишили РФ.