Facebook Pixel

Два українські топчиновники заочно посперечалися про ефективність російських ракетних ударів

Приблизно 30% енергетичної інфраструктури України постраждали від російських обстрілів 10 і 11 жовтня. Про це міністр енергетики Герман Галущенко сказав 12 жовтня в коментарі телерадіокомпанії CNN.

Цю інформацію радісно почали поширювати ЗМІ та соцмережі РФ різного ступеня «патріотичності». Супроводжувалася вона майже однаковими коментарями: мовляв, «знай наших» і «українці після наступного удару обов'язково замерзнуть взимку».

Інформація про те, що російські ракетні удари пошкодили приблизно 30% енергетичної інфраструктури України, є некоректною. Так висловився 14 жовтня секретар РНБО Олексій Данилов в інтерв'ю «Радіо НВ». «Я хотів би зауважити, що розрахунки, які давав міністр енергетики Герман Галущенко щодо 30%, є абсолютно некоректними. Це не відповідає дійсності, – сказав секретар РНБО. – Не треба лякати населення, що в нас 30% енергетичної потужності відсутні. Це не відповідає дійсності. Потрібно дуже коректно все це відстежувати».

Що не так зі словами міністра енергетики про 30% збитків

Насамперед міністр не пояснив, що він розуміє під енергетичною інфраструктурою в цьому випадку. У загальному випадку це й генерувальні потужності, і підстанції, і лінії електропередачі (ЛЕП).

Станом на початок 2022 року в Україні було:

  • чотири АЕС із 15 енергоблоками;
  • 15 ТЕС;
  • 21 ТЕЦ (потужністю понад 10 МВт) плюс ще кілька десятків станцій малої потужності;
  • 12 ГЕС/ГАЕС (сім із них на Дніпрі);
  • кілька десятків вітряних, сонячних електростанцій та об'єкти, що працюють на біогазі.

Зараз на тимчасово окупованій території опинилися Запорізька АЕС і Запорізька ТЕС, Каховська ГЕС, Вуглегірська та Луганська ТЕС, Приморська та Ботіївська ВЕС, вісім місцевих виробників тепла, як-от Херсонська та Сєвєродонецька ТЕЦ, 34 підстанції (загалом їх кілька сотень) та низка ЛЕП (у країні 19 тис. км магістральних і міждержавних ЛЕП).

Чи враховував ці втрати міністр? Від якого обсягу він визначав свої 30%?

Складається враження, що красиву круглу цифру «30%» було взято просто зі стелі. Але необережна заява посадовця завдала великої шкоди, оскільки секретар РНБО був змушений спростувати її в жорсткій формі.

Які руйнування завдано енергосистемі України ракетними ударами

Точної інформації про наслідки ударів у відкритому доступі немає (і це цілком виправдано в умовах війни).

Нагадаємо, що вранці 10 жовтня РФ завдала масованих ракетних і авіаційних ударів по території України. Використано 84 крилаті ракети та 24 безпілотні літальні апарати, з них 13 – дрони-камікадзе Shahed-136. Українські військові збили 43 ракети та 13 БпЛА.

Карта обстрілів об'єктів інфраструктури

Карта обстрілів об'єктів інфраструктури

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що постраждали об'єкти енергетичної інфраструктури в 11 областях України та місті Києві. Енергопостачання порушено практично по всій країні. У восьми регіонах виникли проблеми з водопостачанням.

11 жовтня по тих самих і нових об'єктах було запущено 28 крилатих ракет і 13 дронів-камікадзе. Засоби ППО вразили 20 ракет і 13 дронів.

Удари ракет 11 жовтня

Удари ракет 11 жовтня

12 жовтня удари продовжилися, але зі значно меншою інтенсивністю.

За три дні масованих обстрілів України війська РФ пошкодили 28 об'єктів енергетичної інфраструктури в різних регіонах країни. Про це заявив Шмигаль під час засідання уряду 12 вересня

Удари завдавалися як по генерації, так і по системі розподілу електроенергії. За словами Шмигаля, попри обстріли українська енергосистема функціонує в нормальному режимі.

У ЗМІ та в соцмережах повідомлялося про влучання ракет у ТЕЦ у Кривому Розі та Харкові, у Бурштинську ТЕС (пошкоджено розподільний пристрій), у ТЕЦ у Львові та ТЕС-5 у Києві. Ладижинську ТЕС (Вінницька область) двічі атакували дрони-камікадзе.

Зазначимо, що теплова електростанція займає дуже велику територію, її основні виробничі приміщення є важкими конструкціями. Щоб вивести її з ладу надовго, потрібно багато влучань потужних засобів ураження. Дрони-камікадзе, що несуть навіть по 40 – 50 кг вибухівки, до таких не належать. Хоча вони, звісно, можуть серйозно пошкодити трансформатори та інше розподільне обладнання, ЛЕП.

Як відновлюється електропостачання після ракетних ударів

Компанія «Укренерго» 13 жовтня повідомила, що вона відновила подачу електроенергії для всіх споживачів. «Важливе уточнення: ми підключили всіх споживачів, але це не означає, що ми відновили все зруйноване й пошкоджене. Ми знайшли способи дати струм, але ще багато роботи», — уточнили в компанії.

Там додали, що 700 енергетиків «Укренерго» у 40 ремонтних бригадах постійно працюють над відновленням мереж.

Про успішне виконання ремонтних робіт повідомила й компанія «ДТЕК Енерго», яка володіє частиною пошкоджених ТЕС розподільними мережами в Києві та низці атакованих областей.

Подякувати 🎉