Як вундеркінд криптомира раптово перетворився з білого лицаря на невдаху

Сем Бенкман-Фрід. Сара Сілбігер / Bloomberg

Відомий у фінансових колах під ініціалами SBF Сем Бенкман-Фрід заробив репутацію рятівника криптоіндустрії, коли цього року врятував дві платформи. Але коли FTX, біржі, яку він заснував та очолював до 11 листопада, знадобилося рятувальне коло, його не виявилося.

До початку цього тижня 30-річний американець вважався любителем цифрових активів, що нагромадив мільярди, керуючи однією з найбільших у світі криптоплатформ. Але коли трейдери почали швидко виводити кошти з FTX, Бенкман-Фрід переконував їх, що бізнес буде врятований. Однак 11 листопада FTX подала заяву про банкрутство відповідно до глави 11 і досі не повідомила, як вона має намір розплатитися із кредиторами чи реорганізуватися.

Маріус Чуботаріу, співзасновник протоколу Hubble, децентралізованої кредитної платформи, сказав, що крах FTX застав ринки зненацька, тому що Бенкман-Фрід мав велику довіру на крипторинці.

«Схоже, Бенкман-Фрід обдурив усіх: венчурних капіталістів, політиків і представників ЗМІ. І він, можливо, обманював сам себе», — вважає Bloomberg.

Останніми днями стартові екрани сайтів провідних західних ЗМІ заповнені матеріалами про FTX та SBF

***

Бенкман-Фрід є помітною та нестандартною фігурою в галузі. Він виділявся своїми фірмовими розпатланими зачісками, футболками та шортами, які одягав навіть на зустрічі з державними діячами. Він став одним із найбільших донорів-демократів у Сполучених Штатах, пожертвувавши $5,2 млн на кампанію Джо Байдена у 2020 році.

SBF розпочав свою кар'єру в Jane Street Capital. На цей вибір, за його словами, вплинуло бажання заробляти гроші, щоб реалізувати свій інтерес до ефективного альтруїзму, руху, який заохочує людей надавати пріоритет пожертвуванням на благодійність.

Його статки рік тому Forbes оцінював у $26,5 млрд. На початку цього тижня оцінка була $16 млрд, зараз вона впала до нуля.

У 2017 році Бенкман-Фрід заснував фірму з торгівлі криптовалютою Alameda Research, а через рік заснував FTX.

Разом із FTX про банкрутство 11 листопада заявили криптовалютна біржа FTX US та торговельна компанія Alameda Research. Потім і вся імперія цифрових активів SBF – близько 130 організацій – по спіралі збанкрутувала.

Крах FTX призвів до падіння біткоїна до дворічного мінімуму на тлі побоювань, що проблеми компанії поширяться на інші криптофірми.

***

Після заяви про банкрутство FTX призначила Джона Дж. Рея ІІІ, експерта з реструктуризації, генеральним директором. Він керував ліквідацією Enron, гіганта торгівлі енергією, який зазнав краху внаслідок скандалу із фальсифікацією звітності у 2001 році.

«Багато хто порівнює крах FTX зі справою Lehman, але я б порівняв його з Enron», — сказав колишній міністр фінансів США Ларрі Саммерс.

Дж. Рей заявив 12 листопада, що компанія працює з правоохоронними та регулюючими органами, щоб пом'якшити проблему, і докладає «всі зусилля для захисту всіх активів, де б вони не знаходилися». «Серед іншого, ми знаходимося в процесі видалення функцій торгівлі та виведення коштів», — сказав він.

***

Джерела повідомили 11 листопада Reuters, що через заворушення на FTX з платформи зникли кошти клієнтів на суму не менше $1 млрд. За їхніми словами, Бенкман-Фрід переказав $10 млрд клієнтських коштів Alameda Research.

Аналітична компанія Nansen заявила 12 листопада, що FTX постраждала від загадкового відтоку токенів на суму щонайменше $659 млн за останні 24 години. Головний юрисконсульт американського підрозділу FTX Райн Міллер назвав це «несанкціонованими транзакціями» і сказав, що FTX почала переміщати цифрові активи в холодне сховище – гаманці, які не підключені до інтернету, – щоб зменшити збитки.

Документ, яким Бенкман-Фрід поділився з інвесторами 10 листопада, показав, що FTX має зобов'язання на суму 13,86 млрд дол. заявою компанії про банкрутство.

У своїй заяві про банкрутство FTX заявила, що має активи на суму від $10 до $50 млрд, зобов'язання від $10 до $50 млрд і понад 100 000 кредиторів.

***

«Цей криптовалютний крах — це симптом дуже ризикованого середовища. Він повинен служити нагадуванням про те, що фінансові ринки не дають жодних гарантій. Головний урок тут не в тому, що ринки погані або це нечесна гра. А в тому, що ви ніколи не повинні спекулювати більше, ніж ви можете дозволити собі втратити в класі активів, які не мають явної внутрішньої вартості», – написала Еллісон Шрагер, колумніст Bloomberg.

Попри все, що сталося, деякі щиро віруючі досі роблять ставку на Бенкмана-Фріда. На Polymarket, криптоплатформі для ставок на результати подій, користувачі роблять ставки на запитання «Чи буде SBF пред'явлено федеральне звинувачення до кінця року?». Шанси близько 80%, що він уникне звинувачення.

Читати на The Page