Facebook Pixel

Ніша крафтових сирів в Україні майже вільна – інтерв’ю з підприємицею Тетяною Сидяк

В Україні набирає обертів ринок крафтових сирів. До обсягів Франції та Швейцарії місцевим крафтовим виробникам ще далеко. Проте невеликі українські сироварні впевнено шукають свій шлях до споживачів.

Одна з таких компаній – «Сироман» – працює з 2017 року у Києві. Її співвласниця Тетяна Сидяк розповідає The Page, з чого варто почати, аби професійно розібратися у сирах і започаткувати їх крафтове виробництво.

Як з’явилася крафтова сироварня Сироман

З чого почалася ваша сирна історія?

Я дуже люблю сири. Раніше моя робота і мої бізнеси не були пов'язані з сирами. Але у 2015 році я випадково потрапила на майстер-клас і вперше зварила сир. Потім спробувала повторити це вдома, і мені вдалося!

dsc00373.jpg

Потім я знайшла в інтернеті сайт, де продавали ферменти, закваски та плісняву разом із рецептами, і це виявилося дуже зручно. Незабаром вдома з'явився окремий холодильник із сирами. Я варила сири з білою та блакитною пліснявою, напівтверді та тверді, все поспіль – загалом біля 40 видів.

Коли місце у холодильнику закінчилося, вирішили продавати?

Я взяла участь у першому в Україні конкурсі крафтових сирів, і два мої сири отримали нагороди. Друзі та знайомі, яких я пригощала, казали, що вже час перетворювати хобі на бізнес. Так і з'явилася компанія «Сироман».

Як ви вибираєте молоко для виробництва сиру?

При виборі молока я звертаю увагу насамперед на чистоту. Якщо на базарі я бачу неохайного продавця молока – не купуватиму у нього. Також оцінюю чистоту тари. Якщо ці два фільтри пройдено, дивлюся на молоко. Якщо ми працюємо з постачальником вперше, я тестую молоко, потім оцінюю, який виходить сир.

Для мене також важливою є етичність моїх партнерів. Коли начебто й молоко добре, але у людини в очах немає любові до тварин і своєї справи, а є лише гроші, отже, у нас різні цінності. У моєму розумінні, якщо людина не любить свою справу, то будуть косяки. Поки я маю маленьке виробництво, то можу собі дозволити вибирати ще й за етичними цінностями.

Як запустити крафтове виробництво сиру і зберегти його під час війни

Який стартовий капітал потрібен, щоб розпочати свою сирну справу?

Домашнє сироваріння і не домашнє – дві великі різниці. Коли я починала варити вдома, мені було достатньо менш ніж 10 тис. грн. Каструля у мене була. Потрібно було купити термометри, гарний ніж для нарізки згустку, десяток форм, марлю, закваски, ферменти, плісняву.

Якщо варити вже на продаж, можна вкластися в 50 тис. грн. Проте виніс виробництва з дому потребуватиме набагато більше інвестицій на оренду приміщення, професійне обладнання, пастеризацію молока, камеру охолодження, що вже дуже дорого.

Щоб займатися цією справою, потрібно сильно любити сироваріння. Це нелегко, і чекати на високі прибутки не варто. У нас середня вартість сиру – 700 грн за кг. Найдорожчий з чорним трюфелем з козиного молока і білою пліснявою коштує 1390 грн за кг. І навіть за таких цін у нас немає суперприбутку.

dsc-2692.jpg

Як ви підбираєте асортимент? Адже видів сирів так багато, ви ж не можете варити усі?

Я орієнтуюсь на власні уподобання. Насамперед я почала робити лінійку сирів з білою пліснявою, тому що я їх найбільше люблю. А якщо я щось люблю, то це і виходить найкраще.

Кожен вид сиру вимагає свого обладнання та певних технологічних процесів, і робити 40 видів сирів на одному виробництві економічно невигідно та фізично важко. Тому в мене в асортименті зараз 9 сирів із білою пліснявою і ще коричневий сир на кшталт норвезького брюносту. Я починала його робити як побічний продукт. Цей сир робиться із сироватки шляхом довгого виварювання. Але він мені сподобався і став одним із основних в асортименті.

З якими викликами ви зіткнулися після повномасштабної війни?

Спочатку у мене був проєкт – сироварня, магазин та кав'ярня. Мені хотілося не тільки робити сир, а й розповідати про нього, бо про сири знають дуже мало. Там ми проводили дегустації, презентації, майстер-класи. Але від початку повномасштабної війни проєкт довелося закрити. Після війни ми перенесли виробництво в сироварню моїх друзів, які нам надали притулок.

На самому початку війни було важко, бо молоко мені привозять із Житомирської області, а ви пам’ятаєте, як було на Житомирській трасі у перші дні? Кур'єр з першої години пішов на війну, а у нас уже всі замовлення були упаковані і вони нікуди не поїхали.

Також напередодні війни ми приготували дуже багато сиру для одного фестивалю. Усю цю продукцію в результаті віддали до нашого партнерського ресторану, який годував тероборону та військових. Вони тоді готували десь по 700-800 порцій на день і їм дуже знадобилася наша продукція.

Далі у перші пів року великої війни попит на сир зменшився. Так, наш сир недешевий, але у нас великий асортимент та відмінна якість. І завдяки нашим покупцям ми працюємо досі.

Як українські сировари мають виховувати свого споживача

Як можна охарактеризувати вашого покупця?

Наші покупці – дуже прогресивні люди, гурмани. Більшість із них були за кордоном і знають французькі, італійські, швейцарські сири. Наші покупці цінують натуральність та проукраїнськи налаштовані. Крафтові українські сири дорожчі, ніж імпортні, але промисловий сир завжди буде дешевшим за крафтовий.

dsc-2713.jpg

Як думаєте, українці колись наздоженуть французів чи швейцарців у популярності сирів?

Ринок крафтових сирів в Україні зараз майже вільний. Все тільки починається, і дуже добре, що в магазинах, навіть у мережевих, почали з'являтися крафтові сири. Я бачу недостатність знань про сир з боку українського споживача. Нині той час, коли сировари мають розвивати, вчити та виховувати свого споживача. Якщо сиру Брі 1300 років, Камамберу 300 років, то у нас найстарішій крафтовій сироварні немає і 30 років.

Споживачу треба пояснювати, чому крафтовий сир щодня різний, чому він відрізняється від партії до партії. Сир – це живий організм. Ми в крафтовому виробництві не використовуємо консервантів та стабілізаторів, які роблять сир однаковим протягом 2-3 місяців. Тому коли через 2 тижні крафтовий сир дозрів, на цьому процес не зупиняється – через три дні сир буде іншим, а за тиждень ще іншим. Багато людей цього не розуміють і бояться зміни смаку, хоча для крафтового сиру це абсолютно нормально. Сир живий і на його смак впливає дуже багато факторів. Наприклад, вчора корова з'їла кульбабу або полин, що додає молоку гіркуватості і позначається на смаку сиру.

Як вибрати сир людині, яка в цьому не розуміється?

Якщо людина прийшла до магазину крафтових сирів, то моя наполеглива рекомендація – максимально все пробувати. Якщо є можливість, спілкуватися з добрим фахівцем. Сиру існує тисячі видів – куштуйте різні, і врешті-решт ви обов'язково знайдете щось для себе.

Подякувати 🎉