Фото: IT-Enterprise
У Києві 22 листопада відбувся Перший у Східній Європі Форум Industry 4.0. У вщент заповненому залі КВЦ «Парковий» досвідом з українським бізнесом ділилися практики з Польщі та Франції.
Технологічний форум зібрав понад 500 власників бізнесу, топменеджерів та керівників цифрових напрямків підприємств. Їхню зацікавленість «Четвертою промисловою революцією» легко зрозуміти – до 2025 року вартість світового ринку автоматизованого виробництва досягне $368,4 млрд, прогнозує дослідницька компанія Allied Market Research.
Індустрія 4.0 (або повна автоматизація виробництва за допомогою технологій) стала набирати обертів ще в 2011 році. Її суть в тому, що матеріальний світ може злитися з віртуальним. Основні поняття індустрії 4.0 — інтернет речей, штучний інтелект, цифрові двійники і ще безліч інших технологій.
Формуванню нової реальності сприяють три тренди: демографічні та екологічні зміни, а також цифровізація, зазначив президент Правління Фонду Future Industry Platform Анджей Солдати. За його словами, за останні 20 років на польському ринку робоча сила зменшилася на 30 млн чоловік.
Бізнес став більш залежним від інтернету – вже близько 57% населення користуються ним активно. Це призведе до того, що в 2030 році Індустрія 4.0 ще більше змінить світ. «Промисловість буде автономною, інтероперабельною», – зазначив Солдати.
Нова революція не потребує значних інвестицій, адже бізнес може використовувати вже наявне обладнання і збирати дані з нього, переконаний Солдата. Його колега, експерт з цифрової трансформації підприємств Airbus і Bombardier Яник Фурастьє в коментарі The Page повідомив, що програмне забезпечення технологій Індустрії 4.0 обійдеться компанії в 100 разів дешевше, ніж будівництво нового заводу.
Він зазначив, що, за розрахунками McKinsey, чистий прибуток компаній, які діджиталізували виробництво, за п'ять років зросла на 10%. «У наступні п'ять років будуть ті ж самі тренди, орієнтовно прибуток компаній зросте на 12-15%«, — сказав Фурастьє.
Чому революція може обійти Україну
Україна посідає 67 позицію з-поміж 100 країн всесвітнього економічного форуму в Індустрії 4.0, заявив координатор руху Industry 4.0 в Україні Олександр Юрчак. За його словами, рівень підтримки розвитку цієї індустрії державою на нулі, в той час як у розвинених країнах створено цілий пакет для автоматизації промисловості. «Там відображені стимули для оптимізації, інновацій, є технопарки, програми підтримки R&D центрів», — зазначає він.
Проблема України в тому, що вона не має чіткої спеціалізації і не визначила галузі, які будуть розвиватися в новій індустрії на світовій арені, а також в тому, що не приваблює в них інвестиції.
Присутня також недостатня підтримка розвитку Індустрії 4.0 з боку лідерів ринку та українського уряду, зауважив Фурастьє. «З точки зору підтримки цієї індустрії, як порівняти з Польщею, Росією і навіть Румунією, Україна значно відстає. Державі необхідно змінити регуляторну частина під нову економіку. Скажімо, Німеччина, Велика Британія розробили законодавство для життя в новому цифровому світі», — зазначив він у коментарі The Page.
Якщо Україна відмовиться від стратегії Індустрії 4.0, то згодом сьогоднішній бізнес стане нерентабельним, а продукція – неконкурентоспроможною, заявив The Page гендиректор IT-Enterprise Олег Щербатенко. «Зараз йде боротьба не тільки між бізнесами, але й між державами», — додав він.
Як розповів The Page гендиректор «Microsoft Україна» Ян Пітер де Йонг, доповнена реальність, Big Data та штучний інтелект змінять виробництво. Застосування двох останніх технологій українцями в сільському господарстві поліпшить зростання врожаю та зменшить витрати компаній на пестициди, а також паливо. Подібні кейси збільшили доходи агрокомпаній у США та в Африці на 10-25%, зазначив Пітер де Йонг.
Яник Фурастьє вважає, що в Індустрії 4.0 Україна може розвиватися в напрямку виробництва технологій, адже IT-фахівці мають хорошу експертизу в цифрі.
Фотогалерея
Фото: IT-Enterprise
Фото: IT-Enterprise
Фото: IT-Enterprise
Фото: IT-Enterprise