Facebook Pixel

По 2,6 фальсифікати на людину. Як підробляють ліки в Україні

Фото: Steve Buissinne/Pixabay

Фото: Steve Buissinne/Pixabay

За даними ВООЗ, у країнах, які розвиваються, сьогодні кожен 10-й медичний препарат є фальсифікованим.

Водночас, в 2019 році українці купили 1,1 млрд упаковок лікарських засобів. Відтак, враховуючи те, що населення України становить 42 млн осіб, в середньому на кожного українця було викуплено 2,6 фальсифікованих лікарських засоби.

Сьогодні підробляють усі види медичної продукції: не тільки ліки й вакцини, а й медичні вироби, навіть харчові добавки.

Фальсифікація лікарських засобів може відбуватися безпосередньо на підприємстві, коли порушується технологія виготовлення, або в препарат не додають усі належні компоненти.

Як відрізнити підробку ліків від оригіналу, який чорний список фальсифікату у нашій країні та що робити з підпільним ринком ліків в Україні?


1

Які підробки ліків найпоширеніші в Україні?

Фальсифіковані ліки не містять діючої речовини, або її кількість зменшена.

Щоб зекономити, злочинці замінюють дороговартісні інгредієнти дешевим аналогом, який, наприклад, може викликати алергію, мати слабший лікувальний ефект. А щоб таблетка не розсипалася і мала гарний, блискучий вигляд, додають до підробки…будівельні суміші.

Наразі ті ділки, що займаються підробками ліків, дуже старанно маскують неякісний товар. Як правило, підробляють добре розрекламовані ліки.

Володимир Руденко

Володимир Руденко

директор Аптечної професійної асоціації України

Також є сезонні тенденції, наприклад, восени та взимку фальсифікують антибіотики, імуномодулятори та вітамінні препарати, розповів Руденко The Page. Влітку та весною — препарати проти алергії та розладів кишково-шлункового тракту тощо.

«У нашому суспільстві досі живе міф про те, що фальсифікують виключно дорогі препарати».

Наталія Гуран

Наталія Гуран

Голова ГО «Ліки Контроль»

Насправді, фальшують також популярні ліки, які є в кожній домашній аптечці, каже Гуран.

Досить розповсюдженим цьогоріч є реалізація й дорогих підробних ліків від раку, гепатиту, СНІДу тощо. Часто в Україні шахраї «створюють» ліки від тяжких хвороб, або ті, що коштують дорожче, ніж в інших країнах, чи не присутні на нашому ринку взагалі.

Серед виявлених підробок, наприклад, були флакони з маркуванням ліків від раку з ринковою вартістю близько $10 тис. за 1 флакон, шахраї продавали їх за $3-5 тис.

Ольга Кудрявцева

Ольга Кудрявцева

Радниця адвокатського бюро Олександра Кудрявцева

2

Чорний список ліків-2020

За даними ВООЗ, у всьому світі, зокрема і в Україні, наразі найчастіше підробляють:

  • антибіотики;
  • знеболювальні;
  • препарати від еректальної дисфункції;
  • пробіотики та вітаміни;
  • протипухлинні засоби;
  • кардіопрепарати;
  • контрацептиви.
3

Як перевірити справжність ліків?

Громадська організація «Ліки Контроль» радить звернути увагу на:

1. Цілісність та зовнішній вигляд упаковки. Вона повинна бути цілою, чистою, поліграфія на упаковці та інструкції має бути чіткою, без недоліків.

2. На упаковці має міститись маркування українською мовою:

  • назва лікарського засобу з чітким шрифтом;
  • назва та адреса його виробника;
  • реєстраційний номер;
  • номер серії, причому, серія на первинній та вторинній упаковці повинна збігатися;
  • штрих-код;
  • доза діючої речовини в кожній одиниці та її кількість в упаковці;
  • термін придатності;
  • умови зберігання.

3. Кожна заводська упаковка ліків супроводжується листом-вкладишем, де написана серія, номер і реєстрація препарату.

4. Багато лікарських засобів сьогодні мають захисну голограму та блістер для запобігання розкриття упаковки.

5. Переважно на всіх назва лікарського засобу зазначається шрифтом Брайля.

6. Як перевірити ліки за серією в Україні? Це можна зробити за допомогою безкоштовного мобільного застосунку Ліки Контроль.

7. Інформацію про наявність ліцензії на медичний препарат можна дізнатися на сайті Держлікслужби.

Щоб убезпечити себе від фальсифікованих лікарських засобів, ліки варто купувати лише в аптеках, що мають ліцензію, пояснив також The Page Руденко.

Вимагайте фіскальний чек. Якщо у вас виникають сумніви щодо товару, ви маєте повне право вимагати у провізора підтвердження сертифікату якості на той лікарський засіб, який ви придбали в аптеці. Його зобов`язані надати в письмовому або електронному вигляді.

Володимир Руденко

Володимир Руденко

директор Аптечної професійної асоціації України

При цьому сертифікат повинен бути відповідним чином завірений, додав він. Усі лікарські засоби, які є в обігу та дозволені до реалізації в Україні, обов`язково супроводжуються сертифікатом якості виробника.

4

Яка ситуація з підробками в інших країнах?

За інформацією Всесвітнього конгресу з фармації та фармацевтичних наук FIP, проблема фальсифікованих препаратів існує в усьому світі та становить загрозу глобального характеру для пацієнтів.

Так, у країнах, що розвиваються, співвідношення препаратів-підробок може сягати 70%, а серед найбільш безпечних країн — до 1%. Тому у світі близько 100 тис. осіб вмирають від підроблених ліків щорічно, а їхня фальсифікація приносить ділкам щороку прибуток у $200 млрд.

Крім того сьогодні всі країни світу стикнулися з великою кількістю підробок, пов’язаних із пандемією коронавірусу.

Наразі ВООЗ повідомляє, що на тлі пандемії та карантину дедалі більшого поширення набувають підробні ліки. Оскільки оригінальних ліків просто не вистачає на всіх, цим і користуються шахраї.

Ольга Кудрявцева

Ольга Кудрявцева

Радниця адвокатського бюро Олександра Кудрявцева

5

Як із проблемою фальсифікату борються за кордоном?

Серед найдієвіших засобів — ефективна співпраця між зацікавленими сторонами: урядами країн, органами, відповідальними за охорону здоров'я, поліцією, митницями, сказав у коментарі The Page юрист київського офісу міжнародної юридичної фірми Baker McKenzie Антон Капітоненко.

Фото: facebook.com/anton.kapitonenko

Фото: facebook.com/anton.kapitonenko

Наприклад, у розвинутих країнах за допомогою Інтерполу відслідковуються та закриваються підозрілі сайти, які реалізують ліки та відразу фіксуються випадки онлайн-реклами ліків, що перебувають у незаконному обігу.

Окрім того, ці країни більш захищені від підробок і сірого імпорту, тому що мають здорову конкуренцію. А самі виробники захищають свої ліки нанесенням сучасного додаткового захисту, маркуванням водяних знаків тощо.

6

Що робити з підпільним ринком ліків в Україні?

Кількість фальсифікованих ліків залежить від того, наскільки це питання контролюється кожною державою.

У багатьох країнах світу, зокрема у ЄС, впроваджене 2D-маркування упаковок, розповіла The Page керуюча партнерка Crane IP law Firm Олена Полосьмак.


Олена Полосьмак
Олена Полосьмак
керуюча партнерка Crane IP Law Firm

За спеціальним унікальним кодом на упаковці можливо відстежити весь шлях препарату — від заводу чи кордону до точки продажу. Якщо при скануванні система покаже, що такого коду не існує, або товар із таким кодом уже було реалізовано — перед вами підробка.

The Page
Коментар The Page

В Україні також планують запровадити таку систему.


В Україні також були й лишаються плани впровадження такої системи. Проте тут стоїть відповідальність і перед споживачем, каже вона: він повинен знайти таке маркування та дізнатися за допомогою коду, чи дійсний цей зразок.

Експерти радять перейняти вимоги та стандарти ЄС. Приклади ефективної комбінації заходів боротьби з підробками зазначені у Директиві 2011/62/ЄС.

Документ передбачає:

  • жорсткі правила щодо контролю та перевірок виробників активних фармацевтичних інгредієнтів;
  • чіткі вимоги щодо ведення діловодства для оптової торгівлі; загальний логотип для ЄС для ідентифікації легальних інтернет-аптек;
  • прописану захисну систему на зовнішній упаковці, а також особливості ідентифікації через серіалізацію.

Капітоненко вважає, що сьогодні найбільш дієвою стратегією боротьби з підробками може бути комбінація декількох методів: тісна співпраця з місцевою владою та професіональними організаціями для обміну інформацією та розробки освітніх програм для підвищення обізнаності щодо підробок та способів боротьби з ними.

Плюс, має бути співпраця з міжнародними організаціями (Всесвітня митна організація, Інтерпол, Європол, Організація економічного співробітництва та розвитку), митницями, поліцією, регуляторними органами.

QuoteЩоб таблетка не розсипалася та мала блискучий вигляд, до підробки додають будівельні суміші.

Крім того, важливе створення спеціалізованих лабораторій для дослідження товарів з підозрою на підробку; впровадження інноваційних технологічних рішень для ефективного захисту продукції від підробок. Наприклад, використання голограм та унікальних ідентифікаторів, які важко імітувати, — штрих-кодів або RFID-міток.

Водночас нові технології також можуть бути ефективними. Скажімо, використання Blockchain значно спростить процес збереження цілісності даних щодо товару та відслідковування ланцюжка його поставок. А застосунки для смартфонів можуть допомогти споживачам ідентифікувати справжній препарат і убезпечити себе від підробки.