Пандемія COVID-19 порушила звичний ритм життя в багатьох країнах світу, оскільки більшість з них ввели карантин на своїх територіях. Першою країною, яка це зробила, був Китай, де спалахи вірусу зафіксували ще в грудні 2019 року. В Україні карантинні заходи ввели в березні, і хоча вони повинні тривати до 24 квітня, точна дата їхнього закінчення й досі невідома.
розбиралося в тому, коли Україна та інші країни, в яких зараз спостерігається велика кількість заражень COVID-19, зможуть послабити обмежувальні заходи і коли світ зможе повернутися до свого звичного життя.
Україна
Аби не допустити простою економіки, уряд України спільно з аналітиками вже працює над стратегією виходу країни з карантину — для цього навіть створили Раду з питань економічного розвитку.
За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, Україна виходитиме з карантину приблизно за таким сценарієм: на початку травня-червня населення країни почне працювати; на початку червня-липня закінчиться навчальний рік, повністю відновлять роботу громадського транспорту за новими правилами, дозволять відвідування зон відпочинку, а також послаблять умови самоізоляції для людей похилого віку. Про це він розповів на ток-шоу «Свобода слова з Савіком Шустером».
Докладніший план, який розробляє новостворена Рада, мають презентувати вже цього тижня.
Не так оптимістично налаштований міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. В ефірі «Сніданку з 1+1» він заявив, що нормалізації життя після спалаху COVID-19 слід очікувати не раніше кінця літа – початку осені. На думку Кулеби, такий варіант є найбільш оптимістичним.
Трохи інший настрій у міністра охорони здоров'я Максима Степанова. На брифінгу 14 квітня він заявив про те, що рішення щодо послаблення або закінчення карантинних заходів буде прийматися після 24 квітня.
Однак на думку начальника відділу епіднагляду за інфекційними хворобами Романа Родини, яку він висловив в ефірі «Громадського», пом'якшувати карантинні заходи можна тільки в разі стійкої тенденції до зниження кількості нових випадків захворювання. Поки що її в Україні немає.
Європа
Ряд європейських країн планує спростити карантинні заходи на тлі позитивної динаміки зниження кількості заражених COVID-19. Іспанія, зокрема, 13 квітня вивела з режиму карантину будівельні компанії й деякі промислові підприємства.
Директор з розвитку бізнесу компанії Proclinic Вікторія Тіссо, яка живе в Барселоні, розповіла , що таке рішення в країні прийняли після зустрічі з керівниками регіонів, однак без консультацій з лікарями-епідеміологами з тих районів Іспанії, які пандемія заторкнула найбільше.
«Головна проблема полягає в тому, що уряд перебуває у повному скандалі всередині себе. Деякі політичні партії та регіони заявляють, що рішення уряду безглузде, оскільки у прем'єр-міністра Педро Санчеса немає досвіду управління великою країною. Після того як люди вийшли на роботу, кількість заражених підвищилася лише на 1,8%. Хоча всі розуміють, що нові випадки з'являться не раніше, ніж за десять днів».

Вікторія Тіссо
Директор з розвитку бізнесу компанії Proclinic
Що стосується інших країн, то в Австрії 14 квітня відкрилися магазини, а з 1 травня дозволять працювати торговим центрам і перукарням. Послабила карантин і Данія, де з 15 квітня відкриються садки і початкові школи, пише Deutsche Welle.
Італія зі свого боку планує послабити карантинні заходи після 20 квітня, а канцлер Німеччини Ангела Меркель має намір зустрітися з керівництвом регіонів для обговорення пом'якшення карантину.
Протилежної думки щодо послаблення карантину дотримується Франція, яка входить до п'ятірки лідерів за кількістю заражених коронавірусом. 13 квітня країна продовжила карантинні заходи до 11 травня, передає Reuters.
США
США є лідером за захворюваністю на коронавірус у світі. Однак незважаючи на це президент Сполучених Штатів Дональд Трамп уже давно говорить про послаблення карантинних заходів у країні, аргументуючи це тим, що не можна перетворювати пандемію на довготривалу фінансову проблему.
«Влада завершує роботу над планом щодо повернення країни до нормального життя. Його деталі стануть відомі в найближчі дні», — заявив Трамп 14 квітня на брифінгу в Білому домі.
При цьому директор Національного інституту алергічних та інфекційних захворювань Ентоні Фауч попередив, що існує надзвичайно великий ризик подальшого розповсюдження вірусу, якщо влада поспішатиме з відновленням роботи бізнесу й поверненням життя в звичне русло. Про це він заявив в ефірі CNN.