Міжнародні організації, як-от ПРООН, Crown Agents, UNICEF, з якими Україна продовжила договір на закупівлю ліків, готові співпрацювати більш відкрито. Про це в інтерв’ю повідомила очільниця Міністерства охорони здоров'я (МОЗ) Зоряна Скалецька.
«У цій ситуації договір укладений, фінансування передбачено, вони є тими, хто забезпечує вакцинацію… Швидше, це питання налагодження комунікацій…. Я з ними розмовляла, вони кажуть: ми готові співпрацювати відкрито... Зараз будемо налагоджувати комунікацію і з ними», — зазначила вона.
Міністр також нагадала, що міжнародні організації є наразі альтернативою тому закупівельнику, який мають створити. За її словами, з такими організаціями переговори ведуться постійно, оскільки здійснюються певні зміни, корегування навіть змісту договору.
«Це робочий режим щодо того, як ми можемо максимально швидко, враховуючи їхні особливості та процедури, отримати те, що потрібно для України. Сьогодні більшість домовленостей з ними – це реальність, з якою нам треба працювати і дивитись, де ми можемо за ці кошти отримати максимальний результат для українців. Поки що це все є в перемовинах", — додала вона.
За словами Скалецької, вже створене держпідприємство «Медичні закупівлі», яке відповідатиме за процедуру закупівель і буде спроможним закуповувати бюджетні ліки в контексті рамкових трирічних угод з фармвиробниками. «Це так само призведе до оптимізації і ефективності використання ресурсів, які є в системі охорони здоров'я», — зазначила вона.
Контекст
- У 2015 році Верховна Рада прийняла закон про передачу закупівель ліків міжнародним організаціям ЮНІСЕФ, ПРООН, Crown Agents. Тоді ж такі закупівлі запрацювали частково, а з 2016 року їх повністю віддали міжнародним організаціям. 19 вересня Верховна Рада України підтримала зміни в законопроєкт про держзакупівлі, продовживши міжнародні закупівлі ліків ще на два роки.
- Після запровадження системи закупівлі ліків для українців через міжнародні організації у Міністерстві охорони здоров’я зафіксували економію державних коштів за деякими препаратами у розмірі 85% — тобто більш ніж уп'ятеро.
- У серпні Держаудитслужба запропонувала МОЗ внести зміни в договори з міжнародними організаціями та застосовувати санкції до постачальників у разі прострочення графіка поставки препаратів.
- Служба зазначає, що до 2018 року поставки препаратів здійснювалися нерівномірно. Це призвело до появи значних залишків деяких препаратів. Крім того, як зазначають аудитори, в укладених з міжнародними організаціями договорах відсутні умови термінів постачання продукції.
ЮНІСЕФ працює у 190 країнах світу, забезпечуючи препаратами дітей із Західної Європи, США, Австралії, Африки та Азії. Програма розвитку ООН працює в 170 країнах, допомагаючи в їхньому глобальному і національному розвитку. А Crown Agents, що працюють у понад 100 країнах світу, мають за плечима 185 років досвіду міжнародних закупівель в різних куточках планети.