Facebook Pixel

Автомобілі Джеймса Бонда: від «Запорожця» і «Ниви» до Bentley і Aston Martin

Творець агента 007 Ян Флеммінг посадив свого літературного героя за кермо Bentley. І не на одну із сучасних моделей, які в 50-і були більш доступними клонами Rolls-Royce, а на останню зі справжніх Bentley — 4 1/2 Litre Blower 1930 року. Свого часу ця компресорна бестія була одним із найшвидкісніших серійних автомобілів у світі, що розганялася до 200 км/год. І точно — найдинамічнішою. І тільки через кілька романів — у «Місячному гонщику» — письменник посадив Джеймса Бонда на сучасний Bentley Mark VI 1953 року.

Найцікавіші автомобілі агента 007 Джеймса Бонда. Фото: Irv P / Unsplash

Найцікавіші автомобілі агента 007 Джеймса Бонда. Фото: Irv P / Unsplash

Але кіновиробництво — не література, тож продюсери, які викупили у Флеммінга права на екранізацію його романів, не переймалися дотриманням деталей. Точніше, вони знайшли інструмент для додаткового заробітку, відомого сьогодні як product placement. У підсумку «початковий» Bentley так ніколи на екрані і не з'явилися. Лише одного разу, в статичній сцені From Russia with Love (1963 г.) герой Шона Коннері говорить по телефону, встановленому в його Bentley 3,5 Litre Drophead Coupe Park Ward. Технологія для тих років, звичайно, неможлива, але саме в автомобілях класу Bentley з'являлися найпередовіші технології.

ЗАЗ-965 «Запорожець» із «Золотого ока»

Джеймс Бонд на «Запорожці». Фото: скрін GoldenEye

Джеймс Бонд на «Запорожці». Фото: скрін GoldenEye

Хоча в гаражі коммандера королівського військово-морського резерву були виключно преміумні спорткари, рятувати світ йому раз у раз доводилося на казна-чому. Включно з найдешевшими і повільними автомобілями, зробленими в СРСР. Так, у сімнадцятій бондіані («Золоте око», 1995 р.) герой Пірса Броснана їздить на ЗАЗ-965 пітерського професора і навіть допомагає тому лагодити мікролітражку з повітряним охолодженням. Правда, чи то режисер виявився великим жартівником і потролив конструкцію «горбатого» і всезнайку Бонда, то чи допустив ляп, яких вистачає в кожній серії. Сцена появи «Запорожця» починається з репліки «Ця крихітка мене ще ніколи не підводила. Страшна, як чорт, але свою справу робить» і закінчується ремонтом двигуна, що закипів, за допомогою кувалди. Хоча, повторимося, в усіх без винятку «запорожців» охолодження було повітряним і кипіти там просто нема чому.

Танк Т-55А із «Золотого ока»

Джеймс Бонд на танку. Фото: скан MGM

Джеймс Бонд на танку. Фото: скан MGM

Також там, в колишньому Ленінграді, Бонд випробував не менш знамениту продукцію Made in Ukraine. Йдеться про танк Т-55А, сконструйований Харківським конструкторським бюро з машинобудування ім. А. А. Морозова і зібраний Харківським заводом № 75 ім. В. А. Малишева. І грунтовно тюнінгованим кіношниками а-ля Т-80БВ — з динамічним захистом і допзахистом нижньої лобової частини від кумулятива. Внаслідок Т-55А виявився з кермом праворуч — це приблизно те ж, що і закипілий «Запорожець».

Моторікша Bajaj RE Honda із «Восьминіжки»

Джеймс Бонд на моторікші. Фото: скан MGM

Джеймс Бонд на моторікші. Фото: скан MGM

Але куди частіше Бонду доводилося боротися зі світовими терористичними організаціями на менш зручному транспорті — гольф-візку, тракторі, двоповерховому автобусі, пожежному автомобілі-сходах. Або, як у фільмі «Восьминіжка» (1983 р.), на моторикші Bajaj RE. Правда, не простій, а завбачливо доопрацьованій фахівцями лабораторії Британської секретної служби, що встановила на тихохідний «тук-тук» двигун, КПП і гальмівну систему від мотоцикла Honda.

Citroen 2CV із «Тільки для твоїх очей»

Джеймс Бонд на Citroen 2CV. Фото: скан MGM

Джеймс Бонд на Citroen 2CV. Фото: скан MGM

Аналогічну метаморфозу у фільмі «Тільки для твоїх очей» (1983 рік) пережив французький аналог моторикші Citroen 2CV. Для більш ефектних сцен погоні стандартний 602-кубовий двигунчик (29 к. с.) «Гидкого каченяти» замінили 1,2-літровим 61-сильним двигуном від Citro n GS. А коли виявилося, що і цього недостатньо, то частина сцен в буквальному сенсі прискорили. У фільмі «Вид на вбивство» (1983 рік) Бонд показав, що для гарної погоні досить і половини малолітражки, розсікаючи Парижем на передній частині Renault 11 TXE.

QuoteУ нерівну боротьбу з озброєними до зубів і екіпірованими відмінними автомобілями номерний шпигун раз у раз вступає на чому доведеться. У 19-й франшизі бондіани «І цілого світу мало» (1999 р.) командер королівського військово-морського резерву рятував світ, втікаючи від терористів у крихітному багажнику ВАЗ-2121 «Нива».

Найулюбленіший автомобіль Бонда Aston Martіn DB5

Джеймс Бонд на Aston Martіn DB5. Фото: скан MGM

Джеймс Бонд на Aston Martіn DB5. Фото: скан MGM

Але найчастіше Бонд використовував першокласні британські автомобілі, які більше підходять для шпигуна, котрий веде аристократичний спосіб життя. Крім уже згадуваного Bentley це були Jaguar, Sunbeam, Lotus, Rolls-Royce. І, звичайно ж, Aston Martіn. Уже в третій сазі («Голдфінгер», 1964 р.) агент 007 з'являється за кермом DB5. Незважаючи на всі свої переваги, купе було грунтовно доопрацьовано в секретній лабораторії Q. У пасажирське сидіння вмонтували катапульту, в підлокітник — схрон для зброї, в багажник — броньований екран, який захищав салон від куль. У колісних ступицах кіношники поселили висувні фрези, в передній бампер — тарани і кулемети Browning 30-го калi , в задній — канали для зливу масла, постановки димової завіси і розсипання цвяхів.

QuoteУ десятому фільмі бондіани «Шпигун, який мене любив» (1976 р.) в гаражі найвідомішого шпигуна Її Величності виявився Lotus Esprit S1, що тільки з'явився в продажу. Який відмінно себе почуває не лише на суші, а й у воді завдяки вмінню плавати, торпедам, морським мінам і навіть ракетам класу «море-повітря». У 2013 році на аукціоні майже за $1 млн її придбав Ілон Маск. І ледь не втопив — плаває «Мокра Неллі» як сокира класу «вода-дно».
Джеймс Бонд на Lotus Esprit S1. Фото: скан MGM

Джеймс Бонд на Lotus Esprit S1. Фото: скан MGM

Але були і більш серйозні інновації. По-перше, барабани, що обертаються із сімома номерними знаками — ідеальне рішення для наших камер автоматичної фіксації перевищення швидкості. По-друге, особливе навігаційне обладнання, навчене не тільки відслідковувати потрібний об'єкт на відстані до 150 миль, а й виводити його місце розташування на монітор у салоні.

Мабуть, жоден автомобіль не отримав такої популярності в кінематографі. Кінодебют DB5 виявився настільки успішним, що з'являвся в інших франшизах частіше будь-якого іншого бондмобіля. «П'ятірку» можна побачити в «Кульовій блискавці» (1965 р.), «Золотому оці» (1995 р.), «Завтра не помре ніколи» (1997 р.), «І цілого світу замало» (1999 р.), «Казино Royal» (2006 р.), «Скайфол» (2012 р.) i и «Спектр» (2015 р.). Минулого року Aston Martіn спільно з кіношниками випустив лімітовану серію (25 екз.) DB5 Goldfinger Continuation із усім його шпигунським арсеналом (кулемети, фрези і катапульта — не справжні) за ціною 2,75 млн фунтів.

Aston Martіn DBS і ВАЗ-2103 «Жигулі» в бондіані. Фото: скан MGM

Aston Martіn DBS і ВАЗ-2103 «Жигулі» в бондіані. Фото: скан MGM

Із появою нових суперкарів від Aston Martin (DBS, Vantage, V8 Volante, V12 Vanquish, DB10) Бонд пересідав на них — компанії стало вигідно домовлятися з кінопродюсерами, ніж просувати новинки за допомогою звичайних каналів комунікації. Внаслідок бренд Aston Martin став асоціюватися насамперед із агентом 007. Доходило до того, що деякі сцени майстерні Q знімалася на базі Aston Martin в Ньюпорт-Пагнел. Але не будемо відкривати всі секрети — раптом у вас з'явиться бажання на травневих святах переглянути улюблені серії бондіани. А ось придбати DB5 Goldfinger Continuation вже не вийде — всі заплановані до випуску екземпляри вже попередньо замовлені.

Подякувати 🎉