Україна перебуває на 105-му місці у світі за середньою тривалістю життя. У нас цей показник становить лише 73 роки, тоді як у Швейцарії – 83, а в Японії – 84 роки. Генетики стверджують, що середньостатистична людина може жити понад сто років. Про те, що заважає нам жити довго та як збільшити тривалість і якість життя, The Page Style розпитало одного з провідних генетиків світу Міна Сеоба Лі.
Мін Сеоб Лі, генетик, засновник міжнародного центру генетики Diagnomics Inc.
- Давайте одразу перейдемо до справи. Як прожити понад сто років?
- Найкращий спосіб жити довше – це не хворіти. Якщо ви не хворієте, то можете дожити до 100 і навіть до 120 років. А так у багатьох трапляється зупинка серця, багато хто страждає на ожиріння.
- Якщо хвороби можна попередити та відвернути, то чому пацієнти не звертаються до лікаря до того, як виникнуть проблеми зі здоров'ям?
- Проблема в тому, що люди не знають про те, що вони входять до групи високого ризику. Найкращий спосіб запобігти захворюванню — спрогнозувати його. Раніше такої можливості не було. Зараз більшості хвороб, з якими люди стикаються в старості, можна запобігти. Це серцевий напад, зупинка серця, рак, діабет. Більшості хвороб серця можна уникнути; виявлений на ранніх стадіях рак можна вилікувати.
Геномний аналіз дає змогу дізнатися, у яких групах ризику ви можете опинитися. Фото: Warren Umoh / Unsplash
- Як Анджеліна Джолі, яка видалила яєчники через ризик розвитку ракового захворювання?
- Так. У її випадку запобіжні заходи були дуже радикальні. Можна просто змінити спосіб життя, приймати ліки, які знизять рівень ризику розвитку захворювання. Сьогодні є методи ранньої діагностики та скорочення ризику. Тут значну роль відіграє геноміка. Ця наука може допомогти людям жити довше. Раніше геномний аналіз був дуже складним і коштував досить дорого. Мало хто міг його собі дозволити. Згодом завдяки розвитку нових технологій цей аналіз став доступнішим. Геномний аналіз дає змогу дізнатися, у яких групах ризику ви можете опинитися, а також допомагає отримати правильний діагноз на ранніх стадіях.
– Як проводиться геномний аналіз?
- Є безліч способів. Ваша ДНК міститься майже скрізь: у волоссі, слині, яку можна отримати, просто взявши мазок із рота. Сьогодні найчастіше використовують кров, але навіть слина підійде для аналізу ДНК.
Можна зробити один загальний аналіз геному, який враховує всі ваші гени. Уся отримана інформація зберігається та аналізується, що дає можливість пов'язувати отримані результати з певними захворюваннями та діагнозами або браком тих чи інших речовин в організмі. Однак є різні типи генетичних тестувань, які можуть визначити ранні стадії розвитку та формування ракових захворювань або додаткові чинники ризику. Технологія вже вийшла на той рівень, коли прогнозування захворювань стало доступним.
Для геномного аналізу найчастіше використовують кров, але підійде навіть слина. Фото: Louis Reed / Unsplash
- Що робити з такою важливою частиною нашого тіла, як мозок? Адже з віком мислення змінюється в гірший бік.
- Стареча деменція та хвороба Альцгеймера дуже пов'язані з генетикою. Якщо ви перебуваєте в групі ризику захворювання з певним типом деменції, наприклад хворобою Альцгеймера, є безліч способів уповільнення настання захворювання. З віком якість клітин мозку гіршає, а проблема людей з Альцгеймером у тому, що їхні клітини гіршають набагато швидше, ніж в інших. Можна знайти багато способів зміни способу життя, які допоможуть уповільнити погіршення нейронних зв'язків.
Ця хвороба стала проблемою через те, що середня тривалість життя людей збільшилася. Випадки Альцгеймера здебільшого проявляються після 65 років. У давнину не всі доживали до 65. Навіть якщо наші предки входили в групу високого ризику, це було не так важливо, бо вони просто не доживали до моменту настання хвороби. Але тепер люди живуть довше, і ця проблема стала відчутною.
Деменція та хвороба Альцгеймера пов'язані з генетикою. Фото: Moritz Kindler / Unsplash
- Припустимо, ми дізналися про ризик хвороби Альцгеймера. Що робити далі?
- Є ліки, які можна почати приймати заздалегідь, щоб знизити ризик захворювання, також можна змінити спосіб життя, тим самим уповільнивши розвиток хвороби. Плюс є багато порад щодо харчування. Можна, наприклад, приймати харчові добавки, що уповільнюють погіршення якості клітин мозку. Але факт залишається фактом: багато людей не знають, що перебувають у групі ризику щодо захворювання Альцгеймера. А генетичний тест може дати відповідь на це питання. Якщо я, наприклад, візьму мазок слини з вашою ДНК, то дуже точно зможу визначити рівень ризику захворювання Альцгеймером.
- Скільки коштує такий аналіз?
– Повний аналіз геному можна провести за $1000. Є й дешевші методи. У багатьох випадках вам не потрібно визначення всього геному. Тобто в середньому ціна починається від кількох сотень доларів і закінчується цифрою $1000.
- Останнє питання. Якщо люди будуть слідувати вашим порадам, скільки вони проживуть?
- На мою думку, тривалість життя зросте до 120 років. Якщо ви проживете менше за 120 років, це ваша вина.
Фото на обкладинці: Brano / Unsplash