Різдво – час служби у храмах, подарунків, смачної сімейної вечері та звичайно традиційної музики. Українські колядки – один із унікальних культурних феноменів країни. The Page Style підібрало вам знакові і дуже теплі українські різдвяні пісні спеціально для Святвечора.
Славен єсі
Перша композиція – одна із найстаріших колядок «Славен єси…». Написана вона у 14 столітті за часів Галицько-Волинського князівства та містить реліктові співи, що сягають ще часів Київської Русі. Послухайте цю чудову колядку у виконанні харківського колективу «Курбаси».
Ой на річці на Йордані
Друга колядка — це перероблений українським композитором Миколою Леонтовичем «Щедрик». Над цим твором Леонтович працював майже все життя, написавши п'ять версій. Одна з них була виконана хором Олександра Кошиця у Нью-Йорку у 1920 році і відома як Сarol of the Bells. Саме її ви чули в «Один вдома», «Міцному горішку», «Гаррі Потері» та ще десятці фільмів. Тут же ми наводимо українську версію цієї пісні «Ой на річці на Йордані» у хрестоматійному виконанні хору «Хрещатик». Вона ідеально підходить для православного Різдва, яке відзначається за старим стилем.
У темну нічку
Третя колядка – наймолодша, вона написана зовсім недавно. Саме її виконували напередодні початку війни на Донбасі у Слов'янську у Свято-Успенській Святогірській лаврі. Неймовірна за глибиною та силою виконання композиція, яка говорить про те, що українські колядки пишуть досі. І за своєю потужністю вони зовсім не поступаються найдавнішим. Тут композиція на виконання протоієрея Олександра Клименка, переможця шоу «Голос країни».
Добрий вечір тобі, пане господарю
Одна з найвідоміших українських колядок «Добрий вечір тобі, пане господарю». Саме вона звучала у фільмі Сергія Параджанова «Тіні забутих предків». Триразова згадка кубків із «зеленим пивом», «червоним вином» та «солодким медом» — відгомін стародавнього обряду загальної трапези на Святвечір. Тут його виконує колектив «Менестріль».
Нова радість стала
«Нова радість стала» — одна з найвідоміших українських колядок, яка була особливо популярна в УПА у 1941-1953 роках. До релігійного змісту колядки доданий характерний для народних колядок мотив побажання: «Даруй літа щасливії цього дому господарю». Послухайте композицію у виконанні трьох українських тенорів: Олександра Вознюка, Василя Сащука та Дмитра Фощанка.
Бог ся рождає
«Бог ся рождає» – ще одна з трьох найпопулярніших українських колядок. Тут вона у виконанні львівського хору «Дударик Назавжди».
Тиха ніч
«Тиха ніч» – не українська пісня. Її написав на початку 19 століття австрійський католицький священик, але у виконанні Pianoboy вона набула дуже традиційного звучання.
Ой, хто, хто Миколая любити
Тіна Кароль написала цілий альбом різдвяних пісень. Але особливо вражає «Ой, хто, хто Миколая любить». Насолоджуйтесь.
У глибокій долині
Класичний соул-колектив ManSound дуже особливо представляє традиційну колядку «У глибокій долині».
Забери мене до себе на Різдво
Ну і зовсім нова «Забери мене до себе на Різдво» від бандуристки KRUTЬ вас точно не розчарує. Ідеальна музика, щоб слухати її з келихом червоного вина при свічках біля каміна, що потріскує. І звичайно в компанії з коханою людиною.
Фото на обкладинці: Gareth Harper / Unsplash