Життя

Колись в Антарктиді існував тропічний ліс — дослідження

Вчені з Німеччини та Великої Британії виявили в західній частині Антарктиди бурштин зі стародавніх хвойних дерев, які колись росли на континенті 83-92 мільйони років тому.

Відповідну статтю вони опублікували в журналі Antarctic Research, передає ScienceAlert.

Як зазначає видання, разом зі скам’янілостями коренів, пилком та спорами бурштин є ще одним із доказів того, що біля Південного полюса існував болотистий тропічний ліс під час Крейдового періоду.

У ньому переважали хвойні дерева, подібні до тих, що ростуть сьогодні у лісах Нової Зеландії та Патагонії.

Ймовірний вигляд Антарктиди в середині Крейдяного періоду. Фото: Альфреда Вегенера

Вчені стверджують, що знайдений в Антарктиді бурштин доводить, що клімат на континенті був достатньо теплим і вологим, щоб росли дерева, які виділяють смолу.

«Було дуже захоплююче усвідомлювати, що в якийсь момент своєї історії на всіх континентах були кліматичні умови, які дозволяли виживати смолистим деревам», — розповів морський геолог Йоганн Клагес з Інституту Альфреда Вегенера в Німеччині.

Він також додав, що наразі основна мета науковців — дізнатися більше про лісову екосистему. Дослідники хочуть з’ясувати, чи виникали на материку пожежі та чи можна знайти бурштин зі слідами життя у ньому.

Шматок антарктичного бурштину. Фото: Antarctic Research

Видання зазначає, що вчені розкопували скам’янілу деревину та листя в Антарктиді ще з початку 19-го століття. Однак багато з цих знахідок датуються сотнями мільйонів років, коли існував південний суперконтинент Гондвана.

Оскільки Антарктида віддалялася від Австралії та Південної Америки до Південного полюса, то не зовсім зрозуміло, що сталося з її лісами.

У 2017 році дослідники бурили морське дно поблизу Західної Антарктиди. Вони знайшли добре збережені докази існування лісів на континенті.

Фото: Інститут Альфреда Вегенера

Згодом, після декількох років аналізу, Клагес і команда науковців у 2020 році заявили, що знайшли мережу скам’янілих коренів. Знахідка датується серединою Крейдяного періоду. Крім цього, під мікроскопом вчені виявили у них сліди пилку та спор.

Пізніше, під час того ж самого буріння, у 3-метровому шарі аргіліту Клаген і нова команда знайшли кілька крихітних шматочків напівпрозорого бурштину.

Їх розмір був лише від 0,5 до 1,0 міліметра. Також кожен був різного кольору — від жовтого до помаранчевого з типовими фестончастими зламами на поверхні.

Фото: Antarctic Research


Читати на The Page

Здоров'я

Мозок починає деградувати з 44 років — дослідження

Здоров'я

Препарат для схуднення може уповільнювати хворобу Альцгеймера – дослідження

Здоров'я

Ніч без сну може підвищити ризик діабету та серцево-судинних хвороб — дослідження