Вірус, який викликає хворобу COVID-19 — SARS-Cov-2, мутує, як утім й інші віруси.
The Page зібрало інформацію про те, які є штами коронавірусу, і чим відрізняються найбільш поширені.
Що таке штам
Штам з німецької буквально перекладається, як «ствол, рід». Штам це сукупність організмів одного виду, які мають унікальну, характерну їм послідовність ДНК або РНК.
Штам вірусу – це генетично відмінна мутація (одна або кілька) від основного вірусу. Різниця може бути маленькою, але будь-яка різниця і нова послідовність РНК – це новий штам.
Загальновизнаного виду назви штамів немає, але частіше за все вони складаються з літер і цифр, наприклад, британський штам коронавірусу називається VOC-202 012/01.
У природі існує кілька тисяч штамів вірусу SARS-CoV-2, але об'єднують їх у сім клад – групу організмів зі спільним предком. Усього ідентифікували сім клад – O, S, L, V, G, GH і GR. У грудні 2019 року в Ухані виявили L.
Британський штам коронавірусу
Назва: VOC-202 012/01
З'явився в вересні 2020 року в Англії. За даними ВООЗ, британський штам коронавірусу поширюється швидше, ніж звичайний. Передбачається, що цей штам більш смертоносний. Британські вчені заявляли, що ризик смерті у цього штаму на 30% вище. Водночас дослідження, які були опубліковані в The Lancet Infectouse Diseases і The Lancet Public Health, не підтвердили побоювання з приводу більш тяжкого перебігу британського штаму у пацієнтів. Обидва дослідження підтвердили вищу заразність британського штаму, однак не знайшли доказів зв'язку між різновидом штамів і більш важким захворюванням або смертельними наслідками.
Поширюється він тим же шляхом, що і основний коронавірус, тому заходи боротьби будуть тими ж. Загальна кількість країн, в яких зафіксували британський штам, досягла 139.
Основні симптоми британського штаму коронавірусу: кашель, сильна втома, біль у горлі і м'язах. Втрата нюху і смакових відчуттів спостерігається рідше.
Британський штам уже поширюється Україною.
Південноафриканський штам коронавірусу
Назва: V2 або B. 1.351
Вперше був виявлений в окрузі Бухта Нельсона Мандели в Східно-Капській провінції ПАР в грудні 2020 року. Згідно з дослідженням Times of Israel, цей штам більш стійкий до дії вакцини Pfizer-BioNTech. Результати дослідження показали, що південноафриканський штам, порівняно з вихідним і британським штамами, здатний «пробити захист вакцини». Але поки що вибірки для оцінки його реальних властивостей недостатньо. Південноафриканський штам містить кілька мутацій, які дозволяють йому легше прикріплятися до клітин людини.
Штам частіше поширюється у молодих людей без супутніх хвороб, але він часто призводить до появи захворювань.
Найпоширеніші симптоми південноафриканського штаму коронавірусу: ломота в тілі, біль у суглобах або горлі, діарея, кон'юнктивіт, головний біль, температура, кашель, втрата або зміна нюху і смаку.
На початку квітня 2021 року в двох областях України виявили південноафриканський штам.
Бразильський штам коронавірусу
Назва: P.1
Бразильський штам коронавірусу виявили у бразильському місті Манаус у січні. У цього штаму є мутації в спайковому білку, що полегшує вірусу можливість потрапити до людського організму. Ще одна мутація допомагає вірусу вислизати від імунної відповіді. Це може призвести до повторного зараження коронавірусом. Старша викладачка та епідеміологиня Лондонського університету королеви Марії Дипти Гурдасані в інтерв'ю Al-Jazeera повідомила про загрозу швидкого поширення бразильського штаму коронавірусу.
Бразильський штам здатний значною мірою долати імунітет, вироблений у людей, що вже перехворіли, повідомила Financial Times із посиланням на спільне дослідження, проведене університетами Оксфорда, Сан-Паулу і Імперського коледжу Лондона.
Вакцина Pfizer/BioNTech у лабораторних умовах змогла нейтралізувати бразильський штам, йдеться в дослідженні, опублікованому в медичному журналі New England Journal of Medicine.
Індійський штам коронавірусу
Назва: B.1.617
Вперше його виявили на території Індії в грудні 2020 року. За даними Європейського бюро ВООЗ, «індійський» штам зафіксовано в понад 10 країнах Європи, США, Австралії та Сінгапурі.
За попередніми дослідженнями, мутація в цьому штамі здатна вплинути на ефективність деяких видів лікування моноклональними антитілами. Інша ж нейтралізує антитіла, що не врятує людину від повторного зараження.
Так само новий штам володіє більш високою здатністю викликати захворювання або смерть організму.
Менш поширені штами коронавірусу
Датським штамом заразилися 10% хворих у Данії. Однак частота госпіталізацій менше, ніж у випадку з вихідним штамом коронавірусу.
У грудні 2020 року новий штам виявили у Нігерії. Він був виявлений на тлі зростання кількості заражень, але доказів його більшої заразності поки що немає.
У США міг з'явитися штам коронавірусу. Це припустили після сплеску нових випадків хвороби восени-взимку 2020-2021.
Малайзійські вчені також виявили новий штам коронавірус у.
Вчені продовжують вивчення цих штамів і не виключають появи нових.