Здоров'я

Keep calm і наряджайте кота в костюм гусака: як коронавірус впливає на психіку, та як її вберегти

Мрійники сподівалися на те, що після Нового року світ одразу стане колишнім. Але рік новий, а коронавірус і далі заражає людей і трансформує життя, яке й без того змінилося.

Впливає коронавірус не тільки на фізичне здоров'я та світову економіку. COVID-19 завдає удару й по психіці. The Page розбиралося, якими будуть психологічні наслідки коронавірусу для людини і світу та як зберегти здоров'я.

Масштабна загроза для психічного здоров'я людства

Пандемія коронавірусу та криза, яку вона спричинила, становлять величезну проблему для психічного здоров'я. Масштаби її майже порівнянні з наслідками Другої світової війни, повідомив The Guardian британський психіатр, президент Королівської колегії психіатрів Едріан Джеймс.

Приблизно в п'ятої частини людей, яким навесні було проведено штучну вентиляцію легенів, розвинувся посттравматичний стресовий розлад. Дуже страждає і психіка людей, які втратили близьких через коронавірус і не змогли попрощатися з ними особисто.

За словами Джеймса, імовірність проблем із психічним здоров'ям, які виникають у людей із «затяжним коронавірусом», також спричиняє серйозне занепокоєння. Тривожним фактом є тривала невизначеність щодо роботи, житла та відновлення економіки.

Удар коронавірусу по здоров'ю та економіці відчуватиметься ще довгі роки після того, як людство зможе взяти під контроль COVID-19. Людям потребуватиметься допомога для повернення до нормального життя. Найбільше постраждають люди похилого віку.

«Хотілося б думати, що життя нормалізується, ми всі одразу знову працюватимемо, але я гадаю, що буде потрібний час, щоб люди до цього звикли. Найімовірніше постраждають люди похилого віку, які звикли до самоізоляції», – зазначив британський психіатр.

За оцінками експертів Центру психічного здоров'я, приблизно 10 млн британців матимуть потребу в додатковій підтримці психічного здоров'я. З них 1,3 млн – це ті, у кого досі не було психічних проблем. Приблизно 1,8 млн осіб зажадають допомоги через помірну або глибоку депресію. З-поміж цих 10 млн буде майже 1,5 млн дітей.

На початку пандемії попит на психіатричні послуги впав, оскільки люди вважали, що таке лікування є недоступним. Але після спаду почалося зростання кількості пацієнтів, які звертаються за допомогою.

Дані NHS Digital свідчать про те, що кількість людей, які звертаються за психіатричною допомогою, ніколи не була такою великою, а деякі лікарняні фонди повідомляють, що їхні психіатричні відділення працюють на повну потужність.

Keep calm і мийте руки: як зберегти психічне здоров'я

За словами Джеймса, щоб впоратися із хвилею попиту на психологічну допомогу, що насувається, психіатричні послуги необхідно посилити та зробити доступнішими.

Стрес у ситуації з пандемією – це нормально, оскільки COVID-19 – величезний стрес, і навіть якщо здається, що людина його не відчуває, стрес усе одно присутній.

Стрес – це занадто високий рівень гормону кортизолу. Коли кортизол занадто високий, можна фізично стрибнути вище голови, вижити під обстрілом або нічого не зламати, впавши з 5-го поверху. Коли кортизол занадто високий, не виходить мріяти, будувати довгострокові плани, помірно вчитися або працювати. Кортизол не сприяє цій «планомірності», він лише мобілізує внутрішні сили на боротьбу в критичній ситуації тут і зараз.

Коли «тут і зараз» розтягується в часі, наша психіка й гормони не розуміють, що відбувається: стрибати з 5-го поверху не потрібно, але планувати життя не виходить, світ не рятується, людина лежить на дивані і тривожиться.

Зараз усі люди є дуже вразливими, і якщо хочеться просто лежати та їсти – можна просто лежати та їсти. Якщо хочеться нарядити кота в костюм гусака – чудова ідея. Якщо людина, навпаки, є дуже продуктивною – супер. Головне в цій тривалій нестабільності не примушувати себе щось робити, а передусім займатися тим, що гарантовано розслабить.

«Коли мені потрібно заспокоїтися, я вдаюся до перевірених методик, які завжди допомагали мені. Наприклад, можна навчитися простих розслаблювальних вправ: дихальної гімнастики, розслаблення м'язів, медитації — в умовах стресу вони є дуже корисними і для тіла, і для свідомості. Коли в мене виникають тривожні думки, я намагаюся обговорити їх із близькими мені людьми, адже вони теж можуть думати про щось подібне, а шляхи розв'язання проблем легше шукати разом. Намагайтеся не втрачати оптимізму», – йдеться у зверненні доктора Hans Henri P. Kluge, директора Європейського регіонального бюро ВООЗ.

Читати на The Page

Новини

Топ українських книжок 2025 року до Всесвітнього дня книги

Життя

Андрій Валерійович Матюха про те, як у Києві відкрили ORIGAMI for UKRAINE — 5000 птахів надії на фасаді музею

Погляди

Як масштабувати бізнес у Центральній Азії та Африці через LinkedIn та email-аутріч: Netpeak