На початку кожного тижня The Page традиційно публікує свій «Економічний барометр». Він відображає вплив рішень українських чиновників на рейтинг президента Володимира Зеленського. У цьому нам допомагають глави найбільших бізнес-асоціацій, експерти, політологи та підприємці.
Ми проаналізували такі теми, які вплинуть на рейтинг Зеленського:
- ухвалення Верховною Радою президентського закону про податкову амністію;
- указ Зеленського про підвищення мінімальної заробітної плати медичним працівникам;
- продовження карантину в Україні до 31 серпня та його послаблення;
- створення реєстру колекторських компаній.
Хто і як впливав на рейтинг президента з 14 до 20 червня
Верховна Рада ухвалила президентський закон, яким пропонується амністія капіталів — одноразове декларування активів фізичних осіб. Законом передбачено, що одноразове (спеціальне) добровільне декларування проводиться з 1 вересня 2021 до 1 вересня 2022 року.
Декларувати можна валютні цінності (виняток — готівкові кошти); цінні папери; рухоме й нерухоме майно, зокрема об'єкти незавершеного будівництва, частки (паї) у майні юридичних осіб, які перебувають або зареєстровані як в Україні, так і за кордоном.
Ставка збору являє собою одноразову виплату в розмірі 5% суми активів, розміщених на рахунках українських банків; 9% суми активів, розміщених за кордоном; 2,5% вартості держоблігацій зі строком розміщення понад рік, які не можна погасити достроково.
Рада також ухвалила ще один пов'язаний із податковою амністією закон, який визначає, за які порушення звільнятимуть від покарання в разі декларування активів:
· проведення розрахунків;
· порушення правил здійснення валютних операцій;
· ведення податкового обліку;
· неподання/несвоєчасне подання платіжних доручень на сплату податків;
· порушення законодавства з фінансових питань тощо.
Попри те що ухвалення закону може створити стимули для виведення з тіні доходів, які приховані від оподаткування, сприятиме підвищенню ефективності протидії розмиванню податкової бази, залученню в економіку України додаткових ресурсів тощо, він все-таки має чимало недоліків. Так, за даними Економічної експертної платформи, це може загрожувати додатковим переслідуванням тих, хто подаватиме декларацію за статтею про легалізацію й відмивання доходів, отриманих у злочинний спосіб (ст. 209 Кримінального кодексу), ймовірністю витоку інформації. Експерти вважають, що це «вкрай передчасні й негативні норми в умовах низької якості інститутів, які є зараз в Україні». Не сприйняли позитивно цю ініціативу й у Міжнародному валютному фонді, від якого Україна чекає транш. За словами голови представництва Фонду в Україні Йости Люнгмана, у довгостроковій перспективі це призведе до скорочення податкових зборів.
Президент України Володимир Зеленський підписав указ про підвищення мінімальної заробітної плати медичним працівникам. Так, зростання зарплат для середнього медичного персоналу складе від 13,5 тис. грн, а для лікарів — від 20 тис. грн.
За словами глави держави, уряд починає готувати проєкт державного бюджету на 2022 рік. Він висловив сподівання, що цей документ «стане чітким сигналом до відновлення престижу й важливої ролі медиків у нашому українському суспільстві», і попросив уряд врахувати підвищення мінімальних зарплат у ньому.
Це позитивно вплине на рейтинг глави держави, адже наразі середня зарплата працівників сфери охорони здоров'я та надання соціальної допомоги є однією з найнижчих з-поміж усіх видів економічної діяльності в Україні. Торік середня місячна зарплата лікаря становила лише 9 тис. грн. Водночас ексміністр Максим Степанов наполягав на підвищенні зарплат лікарям і медпрацівникам, аргументуючи це тим, що вони можуть виїхати на роботу за кордон, де їхні послуги оплачуватимуть в рази більше.
Кабінет міністрів продовжив адаптивний карантин в Україні до 31 серпня 2021 року, встановивши на всій території країни «зелений» рівень епідемічної небезпеки.
Водночас уряд послабив карантинні правила. Тепер після повернення з-за кордону українцям не треба встановлювати застосунок «Вдома», а під час проведення культурних, розважальних та інших масових заходів допускатиметься 100% наповненість приміщень.
Крім того, Україна увійшла до «зеленої» зони й за критеріями ЄС (має менш як 75 випадків захворювань на 100 тис. населення, а саме 74,71).
Таке рішення позитивно вплине на рейтинг президента, адже пом'якшення карантинних обмежень сприятиме роботі малого та середнього бізнесу. Плюсом є також те, що завдяки грамотним правилам карантину країна змогла досягти «зеленої» зони епідбезпеки не тільки за своїми критеріями, а й згідно з критеріями ЄС, що дасть змогу громадянам подорожувати більш вільно. Крім того, за словами Шмигаля, скасування вимоги щодо завантаження застосунку «Вдома» дозволить його оновити. Отже, застосунок, яким за рік скористалися приблизно мільйон українців, може стати зручнішим.
Нацбанк створив Реєстр колекторських компаній, у якому перебуватимуть «білі» колектори. Ті, компанії, які не увійдуть до реєстру до 14 грудня 2021 року, не зможуть стягувати борги в Україні. Банки та фінансові компанії розірвуть із ними договори, отже, усі укладені домовленості автоматично визнаватимуться юридично нікчемними.
Водночас за порушення під час стягнення боргів колектори та кредитори можуть сплатити штраф від 85 тис. до 136 тис. грн, а за систематичні порушення (понад два рази на рік) або кричуще порушення закону Нацбанк може відкликати ліцензію в колектора та виключити його фірму з реєстру.
Це позитивно позначиться на рейтингу глави держави, адже колекторські компанії не зможуть стягнути борги з українців, застосовуючи неетичні методи. Так, вони не зможуть використовувати у своїй роботі погрози або нескінченні дзвінки, а також телефонувати боржникам із 20:00 до 9:00, у вихідні та святкові дні; тиснути на близьких осіб боржника, погрожувати їм, шантажувати, вимагати від них взяти на себе виконання фінансових зобов'язань; розміщувати відомості або повідомляти третім особам про наявність заборгованості тощо.