
Інфографіка: The Page
На початку кожного тижня традиційно публікує свій «Економічний барометр». Він відображає вплив рішень українських чиновників на рейтинг президента Володимира Зеленського. У цьому нам допомагають глави найбільших бізнес-асоціацій, експерти, політологи та підприємці.
Хто і як впливав на рейтинг президента з 14 по 20 вересня

Верховна Рада проголосувала за призначення своїх представників до комісії з проведення конкурсу на посади в Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (САП). Туди увійшли депутати від «Слуги народу», «Опозиційної платформи — За життя», груп «Довіра» й «За майбутнє». Рада ухвалила це рішення попри критику з боку Європейського Союзу.
Рішення негативно вплине на рейтинг президента Володимира Зеленського, оскільки голосування нібито не відповідало закону про обрання глави САП і порушує умови безвізового режиму з Євросоюзом.
Варто зазначити, що в Європарламенті бачать ризик скасування безвізового режиму для українців та виділення наступного траншу фінансової допомоги. «Саме тоді, коли міжнародне співтовариство займається Білоруссю, українська влада поспішно просуває кандидатів, у яких немає досвіду й доброчесності, щоб обирати главу САП. Українська влада ставить під загрозу безвізовий режим із ЄС і наступний транш на суму 1,5 млрд євро фінансової допомоги», — заявила євродепутатка від ФРН, заступниця глави делегації парламентського комітету з питань співробітництва ЄС і України Віола фон Крамон.
У повідомленні посольства США в Україні зі свого боку зазначається, що комісія має розпочати прозорий процес, в основі якого — добропорядність і заслуги кандидатів. Від цього залежатиме подальша підтримка з боку Сполучених Штатів.
Водночас прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що затвердження Верховною Радою членів комісії не вплине на безвізовий режим між Україною та Євросоюзом, а в Зеленського зазначили, що взяли до відома критику щодо цього питання.

Міністр фінансів Сергій Марченко представив у Верховній Раді проєкт Державного бюджету на 2021 рік. Народні депутати його розкритикували й назвали «катастрофою». Марченко зі свого боку подякував за критику і сказав, що відкритий до продуктивного обговорення.
Варто зазначити, що держбюджет-2021 передбачає зростання реального ВВП на 4,6% після очікуваного падіння 2020 року на 4,8%. Інфляцію прогнозують на рівні 7,3%, середньорічний курс гривні до долара заклали на рівні 29,1 грн. Водночас доходи очікуються на рівні 1 трлн 71 млрд грн, витрати — 1 трлн 350 млрд грн. Дефіцит складе 270 млрд грн — 6% ВВП. Також планується скорочення держборгу, зростання доходів, фінансування транспортної інфраструктури тощо.
Це негативно позначиться на рейтингу глави держави, оскільки проєкт був жорстко розкритикований народними депутатами. Так, нардеп від «Європейської солідарності» Олексій Гончаренко назвав бюджет «катастрофою». Він розкритикував збільшення на 1 млрд грн витрат на Державне управління справами й забезпечення діяльності Офісу президента саме тоді, коли витрати на субсидії було зменшено.
Глава комітету Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев вважає недостатнім для виконання нормативу в 5% ВВП збільшення витрат на медицину на 0,1% ВВП — до 4,2% ВВП. Критики з боку інших депутатів зазнали наявність 702 млрд грн запозичень у дохідній частині бюджету та дефіцит бюджету, який, за словами представника групи «Довіра» Павла Бакунця, є надмірним.

Глава Київської міської митниці Сергій Сличко призначив заступником керівника одного з відділень Сергія Осипова, якого підозрюють у причетності до зловживань на митниці.
Як заявив глава Виконавчого комітету реформ Михайло Саакашвілі, йдеться про «батька контрабанди» Вадима Альперіна. Він намагався підкупити Національне антикорупційне бюро, після чого президент Володимир Зеленський оголосив його в розшук. Тоді заарештували десять співучасників справи, зокрема й Осипова, який керував митним постом «Столичний», змінюючи інспекторів і управляючи потоками. Осипова було звільнено, а Бюро і Спеціалізована антикорупційна прокуратура пред'явили йому звинувачення, проте Сличко та міністр фінансів Марченко таки призначили його в структуру «реформованої митниці».
Це негативно позначиться на рейтингу Зеленського, оскільки Альперін організував контрабандну схему, в участі в якій підозрюють і Осипова. Варто зазначити, що робота ОЗГ Альперіна могла завдати держбюджету майже 700 млн грн збитків. Йдеться про угруповання контрабандистів, котрі створили десятки фірм-одноденок, директорами яких були підставні особи. Ці компанії отримували через компанії-прокладки великий обсяг товарів із Китаю. Вартість товарів у документах вказувалася нижче за реальну вдесятеро й більше разів.
За словами ж Саакашвілі, Марченко дав зелене світло старим схемам, повертаючи «бандитів» до держорганів.

Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №3656, яким пропонується знизити ставку ПДВ для аграріїв із 20% до 14%. Проєктом закону, зокрема, пропонується додати до Податкового кодексу підпункт про встановлення ставки ПДВ на рівні 14% на постачання і ввезення на територію України сільськогосподарської продукції. Йдеться про живу велику рогату худобу, живих свиней, незбиране молоко, пшеницю, жито тощо.
Це позитивно вплине на рейтинг глави держави, оскільки зниження ПДВ призведе до зменшення податкового навантаження на виробників, знизить ціну на сировину для переробників цієї продукції.
Водночас, за словами голови комітету з питань аграрної та земельної політики Миколи Сольського, таке рішення не призведе до втрат бюджету, оскільки ця продукція не реалізується кінцевому споживачеві, який і є платником ПДВ. Навпаки, це призведе до детінізації галузі, а підприємства, що переробляють цю продукцію, зможуть заощадити 6% витрат під час її закупівлі.