Рано-вранці у п'ятницю 29 листопада у столиці Грузії Тбілісі відбулися зіткнення поліції з протестувальниками після того, як правляча партія країни заявила, що уряд призупинить переговори про вступ до Європейського Союзу і відмовиться від бюджетних грантів до 2028 року. Про це повідомляє Reuters.
За даними міністерства внутрішніх справ країни, троє поліцейських отримали поранення.
Поліція наказала протестувальникам розійтися, застосувала водомети і сльозогінний газ, коли молоді люди в масках намагалися прорватися до парламенту. Деякі протестувальники кидали петарди в поліцію, вигукуючи «росіяни» і «раби!».
Відносини Грузії з ЄС різко погіршилися останніми місяцями, оскільки Брюссель звинуватив уряд у застосуванні авторитарних заходів і прийнятті проросійських позицій.
Тисячі проєвропейських протестувальників заблокували вулиці в столиці перед початком сутичок. Президентка країни звинуватила уряд в оголошенні війни власному народу і вступила у конфронтацію зі спецпризначенцями, запитавши, кому вони служать — Грузії чи росії.
Правлячий блок «Грузинська мрія» звинуватив ЄС у «каскаді образ», заявивши, що той використовує перспективу переговорів про вступ для «шантажу» країни і «організації революції в країні».
«Ми вирішили не ставити на порядок денний питання про початок переговорів з Європейським Союзом до кінця 2028 року. Також ми відмовляємося від будь-яких бюджетних грантів від Європейського Союзу до кінця 2028 року», — говориться у підсумковій заяві.
Після кількох місяців погіршення відносин між Тбілісі та Брюсселем, ЄС вже заявив, що заявка Грузії на членство в ЄС заморожена.
«Грузинська мрія» заявляє, що вона не є проросійською, і що вона віддана демократії та інтеграції із Заходом. Вона заявляє, що все ще хоче приєднатися до ЄС, але в останні роки неодноразово вступала в дипломатичну ворожнечу з Брюсселем, водночас поглиблюючи зв'язки з росією.
Офіційного коментаря з боку ЄС щодо заяви «Грузинської мрії» не було. Але офіційний представник ЄС сказав, що вплив кроку, зробленого в четвер, був величезним, додавши, що уряд робить те, чого ЄС боявся і на що сподівався, що не зробить.
Опитування громадської думки показують, що близько 80% грузинів підтримують членство в ЄС, а прапор блоку майорить поряд з національним прапором практично над усіма урядовими будівлями в країні.
Прозахідна опозиція відреагувала на заяву «Грузинської мрії» з люттю, оскільки протестувальники масово вийшли на вулиці. Місцеві ЗМІ повідомляють, що протести спалахнули і в провінційних містах.
Війна проти народу
«Самопроголошений, нелегітимний уряд вже юридично підписав зраду Грузії і грузинського народу», — написав відомий опозиційний лідер Георгій Вашадзе.
Президентка Саломе Зурабішвілі, проєвропейська критикиня «Грузинської мрії», чиї повноваження є переважно церемоніальними, заявила, що правляча партія «оголосила не мир, а війну проти власного народу, його минулого і майбутнього».
Термін повноважень Зурабішвілі закінчується в грудні, і «Грузинська мрія» висунула на її місце колишнього депутата з жорсткими антизахідними поглядами.
Опозиція заявляє, що жовтневі вибори, на яких за офіційними результатами блок «Грузинська мрія» отримав майже 54% голосів, були сфальсифіковані, і відмовляється скласти свої повноваження. Західні країни вимагають розслідування порушень.
І «Грузинська мрія», і виборча комісія країни заявляють, що вибори були вільними і чесними.
Раніше в четвер прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив журналістам, що членство в ЄС може зашкодити економіці Грузії, оскільки вимагатиме від Тбілісі скасування безвізового режиму і торговельних угод з іншими країнами.
ЄС надав Грузії статус кандидата у грудні 2023 року, але заявив, що низка законів, ухвалених відтоді «Грузинською мрією», включно з обмеженнями щодо «іноземних агентів» та прав ЛГБТ, є авторитарними, інспірованими росією та перешкоджають членству в ЄС.
Закордонні та внутрішні критики «Грузинської мрії» кажуть, що партія, в якій домінує її засновник-мільярдер, колишній прем'єр-міністр Бідзіна Іванішвілі, повертає Грузію назад до москви, від якої вона здобула незалежність у 1991 році.
росія і Грузія не мають офіційних дипломатичних відносин після війни 2008 року, але останнім часом відбулося обмежене зближення.
Опитування громадської думки показують, що більшість грузинів не люблять росію, яка продовжує підтримувати два сепаратистські регіони Грузії.
Президент росії путін, виступаючи під час візиту до Казахстану, похвалив «мужність і характер», які, за його словами, продемонструвала грузинська влада, ухваливши закон про іноземних агентів, який місцеві критики порівняли з аналогічним російським.