Facebook Pixel

З початку вторгнення росіяни лякають ядеркою по ТБ

Проєкт War of Words, інструмент штучного інтелекту, що спеціалізується на обробці та аналізі відео- та аудіоматеріалів з російських пропагандистських джерел, представив результати свого аналізу за період з січня 2022 року до серпня 2024 року. У рамках моніторингу був розроблений індекс частоти згадок ядерної зброї — Empty Nuclear Threats Index, який дає змогу оцінити, як активно ця тема використовується в російських медіа.

Зміна динаміки ядерних наративів

На першій діаграмі видно, що з січня 2022 року до серпня 2024 року обговорення ядерної тематики на російському телебаченні демонструвало коливання, з помітними піками в осінній період 2022 року та на початку 2023 року. Найвищий рівень активності зафіксували в жовтні 2022 року, коли кількість згадувань сягнула майже 2800 за місяць. Зростання риторики щодо можливого застосування ядерної зброї може бути пов'язане з реакцією на міжнародні санкції та деокупацію значних частин захоплених територій у цей час.

Після різкого зростання кількості згадувань у жовтні 2022 року спостерігається зниження їхньої кількості, проте з початку 2024 року тема ядерної зброї знову почала активізуватися. Ця динаміка свідчить про те, що питання ядерної зброї постійно залишається в центрі уваги, особливо під час критичних моментів ескалації міжнародної напруги.

У серпні 2024 року моніторинг присутності теми ядерних загроз на російському телебаченні зафіксував приблизно 800 згадок в інформаційних та політичних програмах, що в середньому становить майже 26 разів на день. Більше того, жодного дня не було без нагадування про цю тему в ефірі.

«Зброя», «війна», «удар»: навколо чого концентруються ядерні наративи роспропагади?

Аналіз контекстуальних згадок на ядерну тематику демонструє, що найчастіше поруч із запитом «ядерн» вживаються терміни, такі як «зброя», «війна», «удар» та «держава». Це свідчить про те, що російська пропаганда активно підігріває страхи у своїх слухачів, пов’язані з імовірністю використання ядерної зброї, війною, можливими ударами та загрозою для національної і міжнародної безпеки.

Слово «зброя» зустрічається особливо часто в різних формах. Поряд із дискусіями про ядерні ризики також активно використовуються терміни «катастрофа», «паливо», «бомба». Це вказує на те, що російське телебачення експлуатує тему ядерної катастрофи для підтримки атмосфери страху та відчуття нестабільності серед своєї аудиторії.

Аналіз показує, що тема ядерної зброї залишається ключовою у російському пропагандистському дискурсі. Вона використовується для підтримки атмосфери страху та посилення напруги як всередині країни, так і на міжнародній арені.

Проєкт War of Words продовжує відстежувати зміни у цій риториці в рамках Empty Nuclear Threats Index. Цей моніторинг є частиною зусиль, спрямованих на викриття та спростування російських пропагандистських наративів, які намагаються дестабілізувати міжнародне середовище та обґрунтувати агресивну політику росії.

Подякувати 🎉