Україна потрапила до списку Європейської комісії (ЄК) спостереження за підробками і піратством, що включає вебсайти та фізичні ринки за межами ЄС, які беруть участь у фальсифікаціях і піратстві, сприяють їм або користуються ними.
Список спостереження складається з чотирьох напрямків: вебсайти, які пропонують захищений авторським правом зміст, платформи електронної комерції, інтернет-аптеки та фізичні ринки, передає «Укрінформ».
«Ця діяльність підриває права інтелектуальної власності компаній і творців ЄС, шкодить бізнесу і робочим місцям ЄС і загрожує здоров'ю та безпеці споживачів», — відзначають в ЄК.
Вебсайти
Україна згадується в контексті вебсайту потокового мовлення Seasonvar.ru, який потрапив до списку ЄК. Сайт підозрюється в незаконному розповсюдженні аудіоконтенту під захистом авторського права. У червні 2020 року 33,4% відвідувачів цього сайту були з України.
Також Україна відзначається в контексті сайту Rezka.ag, який здійснює незаконну трансляцію 22,5 тис. фільмів, 5,5 тис. серіалів, а також мультфільмів і аніме. У червні 2020 року сайт відвідало 46,13 млн користувачів, із них 53,27% з України.
Україна згадується в зв'язку з сайтом Bookfi.net (дзеркальні сайти booksee.org, bookre.org або bookzz.org). Це онлайн-бібліотека, яка надає доступ до понад 2,2 млн несанкціонованих копій книг. За висновком Єврокомісії, сайт адмініструється з Росії або України.
Торгові онлайн-майданчики
До списку ЄК також потрапили українські торгові онлайн-майданчики Prom.ua та Bigl.ua, які нібито продають високий обсяг контрафактних товарів.
Претензії стосуються категорій автомобільних і моторних запчастин, одягу, взуття та аксесуарів, техніки та електроніки, матеріалів для ремонту, краси і здоров'я, спорту, товарів для дозвілля та книги.
Фізичні ринки
До списку спостереження включені ринки «Троєщина» (Київ), «7-й кілометр» (Одеса), «Барабашово» (Харків) і Хмельницький речовий ринок. Відзначається, що на цих ринках продається велика кількість підроблених товарів. Ба більше, адміністратори ринку неохоче співпрацюють з правовласниками та задовольняють їхні запити.
В ЄК зазначили занадто м'які санкції та кримінальну відповідальність за підробку, передбачені в національному законодавстві, які не стримують порушників.
Список підробок і фальсифікацій ЄК формує на підставі даних робочих груп у країнах Андського співтовариства (Колумбія, Перу й Еквадор), Центральної Америки. А також у Канаді, Китаї, Гонконгу (Китай), Південній Кореї, Тайвані, Таїланді, Туреччині, Україні та США.