Зарплата, амуніція, реінтеграція: ТОП-5 напрямків підтримки захисників від роботодавців

Мобілізовані колеги і ветерани, які повертаються у колектив, вочевидь, вже стали реальністю для більшості бізнесів, що працюють в Україні. The Page у межах проєкту «Найкращі роботодавці України 2024» продовжує анкетувати компанії і на базі анкет перших учасників визначає ТОП-5 головних напрямків підтримки мобілізованих і ветеранів.

Нагадаємо, збір анкет від охочих взяти участь у проєкті «Найкращі роботодавці України 2024» триває до 15 вересня включно. Оскільки відповідно до умов проєкту кейси компаній журі HR-фахівців оцінюватиме «наосліп», тобто із прихованою назвою підприємства, редакція поки не розкриває назви компаній, що беруть участь у проєкті.

Найкращі роботодавці виплачують мобілізованим зарплату

Відповідно до законодавства, за мобілізованими в Україні зберігається місце роботи і посада. Між тим, роботодавців звільнили від обов’язку виплачувати співробітникам, які долучилися до армії, середній заробіток.

Проте, як з'ясував The Page під час анкетування компаній у межах проєкту «Найкращі роботодавці України 2024», сумлінний бізнес продовжує платити зарплати мобілізованим.

Наприклад, в одній з міжнародних компаній, у якої в Україні налічується майже 500 працівників, всі мобілізовані отримують щомісячну матеріальну допомогу, яка дорівнює їх зарплаті. Крім того, у разі виникнення критичних ситуацій, як-от поранення або втрата спорядження, компанія допомагає вирішити й ці питання.

Інший приклад – міжнародна компанія зі штатом в Україні близько 2,25 тис. співробітників продовжує виплачувати компенсацію і надає страхування всім мобілізованим колегам.

Тим часом в українській компанії зі штатом менше ніж 100 співробітників починаючи з 2022 року і до сьогодні мобілізованим виплачують повні зарплати і премії до професійних свят.

Компанії дбають про екіпірування мобілізованих

В одній з опитаних великих українських компаній зі штатом близько 1,5 тис. співробітників мобілізованим забезпечують екіпірування на суму 75 тис. грн.

«Ми отримуємо заявку і закуповуємо усе необхідне для колег-захисників. В компанії також діє внутрішня волонтерська ініціатива, у межах якої команда виконує додаткові військові запити мобілізованих колег та їхніх родичів. За понад два роки існування спільноти силами команди зібрано більше ніж 4 млн грн», – уточнюють у компанії.

В іншій компанії (штат 880 людей) заявляють, що забезпечують захисників усім необхідним, включно з автомобілями.

Рюкзак військового. Фото: УНІАН

Великі роботодавці створюють фонди для підтримки військових

Великі підприємства і групи компаній з тисячами працівників для допомоги співробітникам, що долучилися до захисту країни, часто створюють окремі благодійні фонди.

В одній з опитаних компаній, де працевлаштовано близько 1,4 тис. людей, комплексна підтримка співробітників, які перебувають у лавах ЗСУ, надається за сприянням благодійного фонду, що входить у групу компаній. Зокрема, мобілізованих допомагають забезпечити одягом, взуттям, спорядженням, технікою тощо.

Інше підприємство, де 3,5 тис. працівників, створило БФ для лікування ветеранів і мобілізованих та підтримки родин загиблих.

А в установі, де працевлаштовано близько 6 тис. людей, створили як Фонд допомоги мобілізованим співробітникам, так і касу взаємодопомоги. Фонд допомагає придбати все необхідне для фронту: амуніцію, спорядження, ліки, одяг, засоби захисту тощо. Родини загиблих отримають значну фінансову допомогу як від роботодавця, так і окремо від фонду.

Ветеранам роботодавці забезпечують психологічну підтримку. Фото: Depositphotos

Підприємства піклуються про родини захисників

Найближчі родичі мобілізованих співробітників також не залишаються поза увагою найкращих роботодавців.

Зокрема, в одній із компаній-учасниць проєкту «Найкращі роботодавці України 2024» (штат близько 1,5 тис. співробітників) мобілізованим, ветеранам, ветеранкам, їхнім родичам першої лінії спорідненості і цивільним партнерам надаються безкоштовні консультації психолога, юридичний супровід тощо.

Роботодавці підтримують родини мобілізованих і ветеранів. Фото: Depositphotos

«Маємо програму матеріальної допомоги у випадку втрати годувальника, пошкодження або знищення житла, – розповідають в установі зі штатом більше ніж 4,3 тис. співробітників. – У разі втрати годувальника сума виплат становить 250 тис. грн. При легких тілесних ушкодженнях – 50 тис. грн, при середніх – 70 тис. грн, при тяжких – 100 тис. грн. У разі смерті співробітника рідним виплачується 20 його середніх зарплат».

Бізнес сприяє реінтеграції ветеранів

Учасники проєкту «Найкращі роботодавці України 2024» також розповідають про онбординг ветеранів, програми реінтеграції та адаптації людей з військовим досвідом тощо.

«За період повномасштабного вторгнення 71 співробітник компанії був мобілізований до лав ЗСУ, а 15 колег вже повернулися на роботу, – розповідають в компанії зі штатом понад 2,1 тис. співробітників. – Наші фахівці дослідили шлях ветерана та адаптували свої процеси і комунікації. В компанії відбуваються зустрічі з запрошеними психологами, аби підготувати підтримуюче та інклюзивне середовище».

Окремий напрямок – підготовка колективу до повернення ветеранів. Адже це важливо для всього українського суспільства.

«Ми проводили для працівників тренінг про психологічні особливості взаємодії з військовими та ветеранами. Постійно ведемо навчальну роботу: розсилаємо матеріали, практичні поради тощо», – розповідають в одній з компаній-учасниць проєкту The Page (штат менше ніж 100 співробітників).

В наступній компанії рекрутери, HR-фахівці, проєктні менеджери, фахівці з корпоративних комунікацій та інші співробітники, які потенційно можуть найбільше спілкуватися з ветеранами, проходять рекомендовані курси від Happy Monday або VeteranHub.

Якщо вашій компанії є що розповісти про підтримку мобілізованих і ветеранів, заповнюйте анкету проєкту The Page «Найкращі роботодавці України 2024».

Читати на The Page