Facebook Pixel

Як дорослі чоловіки знову сідають за парту і чи можуть для них скасувати відстрочку від мобілізації

Чоловіки призовного віку в Україні поспішають зайняти місця в студентських аудиторіях, адже це надає відстрочку від мобілізації. Як це впливає на вступну кампанію і чи є вірогідність, що для тих студентів, які отримують вищу освіту повторно, відстрочку скасують.

Під час повномасштабної війни вступників на освітній рівень бакалавра на базі середньої освіти в порівнянні з мирними часами в Україні помітно поменшало — у 2023 році ВНЗ отримали 664,3 тис. таких заяв, що на 37% менше, ніж у 2021 році.

Зменшення кількості тих, хто здобуває вищу освіту вперше після закінчення середньої школи, зрозуміле — адже під час повномасштабної війни Україну покинули мільйони громадян з дітьми, які продовжують навчання за кордоном.

Багато юнаків, можливо, під тиском батьків, виїздять з країни до настання 18-річчя і вступають до закордонних ВНЗ. Вони з сумом прощаються зі своїми друзями в Україні, немов назавжди. Бо після настання повноліття хлопці не повертатимуться в Україну до завершення воєнного стану.

Як завдяки військовозобов’язаним зростає популярність навчання в магістратурі

Натомість під час вступної кампанії 2023 року в магістратуру надійшло суттєво більше заяв, ніж у довоєнному 2021 році — 224,9 тис. проти 194,3 тис. (+16%), за попередніми підрахунками The Page. Крім цього, ще 10,7 тис. заяв на магістратуру надійшло від тих, хто вже має диплом магістра.

Найбільше заяв на вступ до магістратури — майже 11 тис. (на 33% більше, ніж в 2021 році) — надійшло в Національний університет «Львівська політехніка». Тут вартість контракту на навчання помітно зросла. Наприклад, освіта в магістратурі за спеціальністю «Комп’ютерні науки» (пропозиція — Системи штучного інтелекту) у 2023 році коштує 52 тис. грн замість 37 тис. грн до війни. А максимальна кількість студентів, яких готові прийняти на цей напрямок, зросла за два роки з 45 до 81.

Підвищений попит на навчання в магістратурі, вочевидь, створюють чоловіки призовного віку. Подібний спалах жаги до знань серед цієї групи пояснюється тим, що статус студента в Україні гарантує відстрочку від мобілізації у період воєнного стану.

Наприклад, 37-річний Михайло вступив у 2022 році на магістратуру університету, який він закінчив більш ніж десять років тому. Роботу за своїм фахом чоловік тепер поєднує зі здачею заліків та іспитів. Він стверджує, що з самого початку навчання у ВНЗ в юності був налаштований на магістратуру, але щось пішло не так. Напередодні вступу Михайло під час подорожі на захід України ледь уникнув отримання повістки від місцевих воєнкомів, але взаємозв’язок між тією подією і вступом до магістратури заперечує.

Таких, як Михайло, нині в Україні багато. Адже, як стверджує проведене весною 2023 року розслідування видання «Наші гроші. Львів», в порівнянні з 2020-2021 роками у ВНЗ України кількість студентів віком 30-39 років збільшилася в 15 разів. Дані стосовно нової вступної кампанії можна буде запитувати й аналізувати лише згодом, оскільки вступ ще триває.

Студентами тепер охоче стають 30-40 річні. Фото: Deposiphotos

Студентами тепер охоче стають 30-40 річні. Фото: Deposiphotos

Як закон України захищає студентів від мобілізації

Як пояснює Ростислав Кравець, старший партнер АО «Кравець і партнери», всі підстави відстрочки зазначені у статті 23 закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» і там перелічені здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти.

Відстрочка стосується й тих, хто навчається у ВНЗ вдруге чи втретє. «Щодо тих осіб, які здобувають професійно-технічну, фахову передвищу та вищу освіту повторно, закон «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не має ніяких застережень. Отже якщо вони навчаються на денній або дуальній формі навчання, мобілізації – не підлягають», — уточнює Ярослав Науменко, керівник практики військового права адвокатського бюро «Сергія Пагера».

Відстрочку від мобілізації отримують лише студенти денної форми навчання. Фото: Depositphotos

Відстрочку від мобілізації отримують лише студенти денної форми навчання. Фото: Depositphotos

Чи можлива в Україні мобілізація студентів

За словами Ростислава Кравця, відповідно до діючого закону студенти можуть бути мобілізовані в таких випадках:

  • за добровільною згодою;
  • у разі відрахування з навчального закладу.

Ярослав Науменко додає, що також підлягають мобілізації здобувачі освіти, які навчаються на заочній чи на інших формах навчання, окрім денної та дуальної.

Проте нещодавно великого резонансу набула висловлена в інтерв'ю Українським Новинам пропозиція представника президента у Верховній Раді Федора Веніславського позбавити відстрочки від мобілізації студентів, які здобувають вищу освіту вдруге. Бо, на думку Веніславського, деякі українці завдяки цьому ухиляються від мобілізації.

«Такі випадки мені невідомі. Україна — це країна, де населення має гарну освіту, і намагання дискредитувати українських чоловіків ганебне та злочинне», — відповів Ростислав Кравець на питання про розповсюдженість зловживань з фіктивним вступом на навчання для військовозобов’язаних. А появу пропозицій відносно скасування відстрочки для деяких категорій студентів Кравець пояснює тим, що «деяким особам не відомі норми Конституції України та відсутнє розуміння державотворення».

Але Ярослав Науменко підтвердив, що сьогодні дійсно промишляють окремі ділки, які створюють злочинні схеми отримання чоловіками призовного віку фіктивної освіти.

«Одна з таких схем була викрита в травні 2023 року, — повідомляє співрозмовник The Page. — За даними слідства, підозрювані запровадили злочинну схему, спрямовану на систематичне одержання неправомірної вигоди від осіб віком від 21 до 31 року, за відстрочку від призову на військову службу, формально зараховуючи їх студентами до навчального закладу без участі в навчальному процесі. Підозрювані отримували з кожного ухилянта близько 2 тис. грн щомісяця за можливість не відвідувати заняття і не потрапляти під відрахування через неуспішність».

На думку Ярослава Науменка, факти викриття подібних злочинних схем та існування загрози невиконання мобілізаційного плану повинні спонукати парламент прийняти відповідні зміни до закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», які або врегулюють питання відстрочки від мобілізації здобувачів повторної вищої, фахової передвищої або професійно-технічної освіти, або взагалі виключать можливість відстрочки від мобілізації для таких осіб.

Подякувати 🎉