ППО України під загрозою: французькі ракети швидко закінчуються
Останніми ночами Україна стала об'єктом масованих атак. У Києва починають закінчуватися боєприпаси для протидії цим бомбардуванням. Про це йдеться у матеріалі Le Monde.
За даними українських Військово-повітряних сил, за останні двадцять днів було випущено понад 2000 безпілотників типу «Шахед». Практично щоночі б'ють нові рекорди. У ніч з 24 на 25 травня російська армія випустила 300 безпілотників дальнього радіусу дії та 69 ракет. Попередньої ночі було випущено 250 безпілотників і 14 балістичних ракет.
«Ми поступово наближаємося до того моменту, коли росіяни зможуть запускати понад 1000 безпілотників типу «Шахед» на день», — прогнозує провідний український фахівець і директор Центру підтримки аеророзвідки Марія Берлінська.
Пекельний нічний повітряний балет майже щодня вбиває мирних жителів, які не мають ані можливості, ані бажання дістатися до бомбосховища. У неділю 25 травня загинуло 12 людей, серед яких троє дітей.
Захищати українську територію стає дедалі важче. Зростаюча кількість засобів ураження, їх різнорідність (дрони, крилаті і балістичні ракети) і складність маршрутів, якими вони летять, перенасичують можливості української системи протиповітряної оборони (ППО). До 2024 року ППО вдалося зменшити шкоду, створивши багаторівневу систему, що поєднує численні легкі мобільні підрозділи, оснащені зенітними гарматами, батареї зенітних ракет середньої та великої дальності, вертольоти та винищувачі, а також мережу передавачів, які підміняють супутникові координати, що отримують снаряди. У 2024 році показник знищених або дезорієнтованих «Шахедів» часто перевищував 90%. Сьогодні це вже не так, і цей показник подекуди падає до 30%.
«Тенденція погана», — визнає, заступник командира підрозділу ДАУ Якут, що складається з 23 мобільних груп і захищає небо над Одеською областю.
Він пояснює, що безпілотники типу Shahed вдосконалюються відтоді, як вони вперше з'явилися восени 2022 року.
«З січня їхні апарати літають на висоті від 2000 до 3000 метрів замість 200 метрів. Ми більше не можемо вражати їх з наших гармат. Коли вони пікірують зі швидкістю понад 500 кілометрів на годину, влучити в них дуже важко», — пояснює офіцер.
Ці безпілотники, спочатку поставлені Тегераном до москви, зараз серійно виробляються у особливій економічній зоні «Алабуга» у Татарстані. Вони несуть втричі більший заряд (90 кілограмів) з різними типами вибухівки (осколкові, суббоєприпаси, запалювальні або термобаричні).
Розташування Одеси біля моря є додатковою перешкодою.
«Ми не можемо розмістити антени на морі, щоб дезорієнтувати «Шахедів», які приходять з Чорного моря, і бійці не наважуються виходити в море, де вони вразливі перед російськими ракетними батареями, що базуються в Криму», — зазначає Якут.
За його словами, ракети, здатні збивати «Шахеди», занадто дорогі, і їх вже відчувається явний дефіцит. Одне з рішень, яке розглядається, — це безпілотник-таран, керований штучним інтелектом, дешева зброя, яка коштує від 20 до 50 разів дешевше, ніж її ціль.
Перемога дістанеться найкреативнішим
«Росіяни також впроваджують інновації, і вони мають більше ресурсів. Вони щойно випустили в нашу зону п'ять зразків нового типу ракет під назвою «Бандероль». Росіяни ретельно вивчають результати кожної атаки, шукаючи дірки в нашій обороні. Вони використовують все більш складні траєкторії при програмуванні своїх безпілотників і крилатих ракет. У деяких місцях вони розсіюються в небі, а потім знову перегруповуються. Вони також використовують багато фізичних і електронних приманок. Ідея полягає в тому, щоб виснажити наші боєприпаси і наситити наші можливості, — каже Артем, командир зенітно-ракетної батареї.
Озброєний батареєю «Насамс», норвезької системи, оснащеної американськими ракетами, а також зенітно-ракетними комплексами С-300 радянського виробництва, підрозділ Артема також розгортає численні приманки на землі, щоб обдурити ворога.
За словами джерела Le Monde, Україна більше не має ракет для двох батарей ЗРК SAMP/T, а для зенітно-ракетного комплексу малої дальності Crotale вона «не отримала жодної ракети за півтора року».
«Перемогу здобуде найкреативніший», — каже речник командування Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат.
Він розповів, що підрозділ безпілотників вже збив близько сотні дронів типу «Шахед». Він також зізнався, що деякі «Шахеди» зараз оснащені 16 модулями постановки перешкод, що дуже ускладнює усунення їхньої навігації. Для цього потрібно набагато більше засобів радіоелектронної боротьби.
Меч і щит
Прессекретар задоволений тим, що західні винищувачі F-16 і Mirage 2000-5F, надані Україні, змогли збити російські безпілотники і ракети 25 травня. Але жодну з дев'яти балістичних ракет, випущених тієї ночі, не вдалося знищити.
«Нам не вистачає ракет», — підтверджує Юрій Ігнат.
Навколо Києва стоїть кілька дивізіонів «Патріотів». Але вони не можуть забезпечити 100% захист від балістичних ракет. Одна батарея покриває лише радіус 25 км. Росіяни знайшли спосіб обійти це: ракети «Іскандер» виконують маневри ухилення на фінальній фазі, збиваючи розрахунки траєкторії «Патріота». Більше того, «Іскандер» може скидати приманки, які можуть обдурити ракети «Патріот».
Невпинне вдосконалення зброї і тактики призводить до запеклої дуелі між мечем і щитом. Зараз перевага явно на боці меча. Україна відповідає посиленням власної повітряної кампанії проти росії, яка наразі становить понад 100 безпілотників за ніч.