Тотальна невизначеність: що кажуть в Україні про реалізацію угоди про надра з США

Верховна Рада 8 травня ратифікувала угоду між урядами України та США про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови, яку коротко називають угодою про надра або про копалини. The Page напередодні важливого голосування розпитав експертів про перспективи реалізації угоди, і формулювання «невизначеність» лунало у більшості відповідей.

«Угода про надра між Україною та США – це насамперед про потенційні можливості, яких у нашої країни стало більше. Використання таких можливостей залежить від багатьох чинників, щодо яких наразі існує суттєва невизначеність. НБУ здійснюватиме відповідну оцінку, коли буде більше ясності щодо деталей угоди», – так відповіли на запит The Page у Національному банку України.

Вочевидь, обережні оцінки пов’язані з тим, що багато деталей угоди досі залишаються за лаштунками. Адже станом на ранок 8 травня було оприлюднено лише текст Міжурядової угоди, а два важливих документи – Угода про обмежене партнерство та Статут Фонду – ще узгоджувались, або принаймні були приховані від широкого загалу.

Тому Володимир Ланда, старший економіст «Центру економічної стратегії», наголошує, що остаточний аналіз збалансованості та вигідності домовленостей у довгостроковому періоді варто провести після підписання та оприлюднення текстів Угоди про обмежене партнерство та Статуту Фонду. Адже у драфтах цих документів сторони мали нерівні права, що може розбалансувати весь пакет документів.

Щодо можливих змін правил гри у видобувній галузі після імплементації угоди про надра питань теж виникає більше, ніж знаходиться відповідей.

«Тотальна невизначеність – саме так можна характеризувати настрої стосовно практичної реалізації угоди про надра, – каже The Page Дмитро Чурін, директор аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital. – Єдине, що відносно зрозуміло, що правила видачі нових ліцензій докорінно зміняться. Зокрема, є сподівання, що процес погодження нових ліцензій стане більш прозорим, і держава зможе отримати вищу плату за майбутній видобуток українських ресурсів».

Цікавою є реакція гравців ринку, які вже мають ліцензії на видобуток тих чи інших копалин, що згадані в угоді про надра. А це 57 мінералів включно з нафтою та природним газом.

«В угоді з США можна бачити як загрози для існуючих інвесторів, так і можливості для них. Загрози полягають в демонополізації видобутку низки копалин, можливості – у партнерствах з міжнародними компаніями. Бо частина гравців ринку переконана, що досягти успіху в галузі міжнародні інвестори зможуть лише маючи сильних внутрішніх партнерів», – каже Володимир Ланда.

Читати на The Page