У зміцненні курсу гривні є свої плюси і мінуси, але це не варто розцінювати як негативне явище.
Таку думку висловив прем'єр-міністр України Олексій Гончарук.
«Існуючі тенденції показують нам, що якщо економіка буде зростати (а насправді це саме те, чого ми очікуємо, над чим будемо працювати), то, звісно, в нормальних умовах гривня буде зміцнюватися», – сказав він в ефірі телеканалу «Україна24», передає «Інтерфакс-Україна».

За словами Гончарука, через зростання курсу гривні українські зарплати зростають у доларовому еквіваленті та дешевшає інвестиційний імпорт, але при цьому подорожчання гривні негативно впливає на експортерів та бюджет.
Посилаючись на те, що прогнозування курсу гривні — це прерогатива Нацбанку, прем'єр відмовився від прогнозів.
Водночас він пообіцяв у лютому перегляд макропрогнозу на 2020 рік і внесення відповідних змін до держбюджету.
За його словами, за мінливих макроекономічних умов бюджет буде переглядатися.
«Це нормальний процес. Очевидно, що вже протягом перших місяців ми отримаємо новий макропрогноз. Будемо сідати з фахівцями Національного банку та планувати, яким чином нам реагувати на те, що відбувається», — сказав Гончарук.
Контекст. Поступове зміцнення гривні спостерігається з початку цього року, коли ціна за долар доходила до 28 гривень, що пов'язано з припливом валюти від нерезидентів на покупку облігацій внутрішнього державного боргу.
Надлишкові обсяги валюти НБУ викуповує в золотовалютні резерви (ЗВР). Зокрема, у грудні 2019-го чистий викуп у ЗВР склав $1,6 млрд, що є одним з кращих показників в історії НБУ. Інтенсивніше викуповували тільки в листопаді 2005-го – в результаті надходжень від реприватизації «Криворіжсталі», а також в липні 2008-го – після осідання курсу з 5,05 до 4,85 гривень за долар США.
Зміцнення гривні вплинуло на зменшення держборгу України на 101,3 млрд грн станом на середину жовтня 2019 року.
Курс долара впав нижче за позначку 23 гривні. Актуальний середній курс продажу в обмінних пунктах — 22,96–22,99 гривні за долар США через передсвяткові продажі долара населенням.