У понеділок Джей Ді Венс приземлився в Нью-Делі, розпочавши чотириденний візит до Індії, який має як особисте, так і політичне значення для віцепрезидента, і відбувається на тлі глобальної торговельної війни президента Дональда Трампа. Про це пише Bloomberg.
Поїздка Венса відбувається на тлі того, що США погрожують збільшити 10% тарифи на індійський експорт до 26%, якщо не буде досягнуто угоди до кінця 90-денної паузи, яку Трамп оголосив на початку цього місяця.
Венса та його дружину Ушу Венс зустрічала на злітній смузі в індійській столиці міністр технологій Ашвіні Вайшнав, близький партнер прем'єр-міністра Нарендри Моді. На честь віцепрезидента відбувся гарматний салют і прозвучав національний гімн США у виконанні військового оркестру.


Прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді
За повідомленням Білого дому, Моді прийме Венса на двосторонній зустрічі. Ці переговори є важливими для індійського лідера, який прагне позиціонувати свою країну як лідера Глобального Півдня — групи країн з економікою, що розвивається, — в надії отримати вплив на світовій арені.
Представники адміністрації Трампа назвали Індію однією з кількох країн, яким США надають пріоритет у переговорах під час 90-денної паузи щодо підвищення мит, яка триватиме до липня. Візит Венса відбувається в той час, коли в Нью-Делі сподіваються, що країна зможе досягти швидкої угоди і відстрочки від більш значних зборів, поки діє базовий тариф у розмірі 10%.
Крім того, міністр фінансів Індії Нірмала Сітхараман також візьме участь у засіданнях Міжнародного валютного фонду у Вашингтоні, де, як очікується, обговорить питання торгівлі з високопосадовцями США.
Моді також сподівається залучити інвестиції від радника Білого дому Ілона Маска. Генеральний директор Tesla Inc. повідомив, що відвідає Індію пізніше цього року після розмови з Моді минулого тижня, що свідчить про потенційний прогрес у довгоочікуваному просуванні виробника електромобілів у найбільш густонаселену країну світу.
М'яка дипломатія
Візит Венса також включатиме дещо м'якшу дипломатію, яку адміністрація Трампа ще не застосовувала: Венс і його молода дружина відвідають культурні пам'ятки в Джайпурі та Агрі, де знаходиться Тадж-Махал.
Інтерес до сім'ї Венсів в Індії вже зараз дуже високий. Дружина Венса є першою індійсько-американською другою леді. Індійські ЗМІ зосередили увагу на ній напередодні візиту, а деякі з них опублікували розлогі розповіді про її родинну спадщину, яка походить з індійського штату Андхра-Прадеш.
Візит сім'ї Венсів, ймовірно, продемонструє важливість індійсько-американських зв'язків у той час, коли США займають більш впевнену позицію на світовій арені, вважає Мілан Вайшнав, директор Програми Південної Азії Фонду Карнегі за міжнародний мир.
«В Індії існує почуття гордості за індійсько-американську діаспору. Буде відчуття повернення додому», — сказав Вайшнав.
Він додав, що цей візит також може пом'якшити імідж віцепрезидента, який в Овальному кабінеті виконував роль атакуючого пса, критикуючи президента України Володимира Зеленського, європейських союзників на Мюнхенській конференції з безпеки та називаючи китайських робітників «селюками».
Увага до Уші Венс схожа на увагу до колишньої віцепрезидентки Камали Гарріс, яка також є американкою індійського походження і отримала широку популярність в Індії, зокрема в селі її предків у штаті Тамілнад. Вона не відвідала країну протягом чотирьох років свого віцепрезидентства.
Торговельні зв'язки
США вже давно прагнуть розвивати більш глибоке партнерство з Індією, значною мірою як оплот проти Китаю. Індія, зі свого боку, прагнула більших американських інвестицій і глибшої співпраці у сфері обміну технологіями та оборони.
Тісні зв'язки Індії з росією спричинили напруженість у відносинах зі США за президентства Джо Байдена через стосунки Моді з президентом росії путіним і продовження закупівлі Індією російської нафти, попри те, що союзники запровадили санкції проти цієї країни після її вторгнення в Україну.
Незважаючи на запропоновані Трампом високі мита на індійські товари, Трамп і Моді вже давно підтримують теплі стосунки, а індійський лідер розглядає свою країну як партнера, який готовий до співпраці, коли йдеться про ключові аспекти політичної платформи Трампа.
За кілька місяців до того, як Трамп оголосив про взаємні мита, Індія швидко знизила власні мита на американську продукцію, зокрема бурбон з Кентуккі та мотоцикли Harley-Davidson Inc. Ці зусилля були спрямовані на те, щоб позбавити Індію репутації «тарифного короля» — ярлика, яким Трамп назвав протекціоністську політику країни, яка, за його словами, шкодить американському бізнесу.
Після лютневої зустрічі Трампа і Моді на вищому рівні Індія погодилася купувати більше американських товарів, включаючи сиру нафту, скраплений природний газ і високотехнологічні збройові платформи, щоб зменшити позитивне сальдо торгового балансу зі США в 47,7 мільярда доларів. Моді також підтримав зусилля Трампа з депортації нелегальних мігрантів, приймаючи в останні місяці літаки з власними громадянами зі США.
Під час візиту Моді до Білого дому в лютому обидва лідери заявили, що планують укласти перший транш двосторонньої торгівлі до осені.
«Мислення, і це йде від прем'єр-міністра вниз, полягає в тому, що нам потрібно укласти угоду з адміністрацією Трампа. Нам потрібно укласти угоду, тому що решта двосторонніх відносин і все, що з них випливає, можуть бути розблоковані лише після того, як угода буде укладена», — сказав Ашвіні Вайшнав.