Facebook Pixel

Справа про вклади Суркісів у Приватбанку: що відбувається у Верховному Суді

Велика Палата Верховного Суду 15 червня продовжила розгляд касаційної скарги Національного банку України, Кабміну та Приватбанку на рішення судів нижчих інстанцій за позовом сім'ї Суркісів.

Раніше Суркіси домоглися в судах нижчих інстанцій скасування рішень НБУ про визнання їх особами, пов'язаними з Приватбанком, та визнання недійсними договорів обміну їхніх коштів у банку на суму понад 1 млрд грн на акції банку (bail-in), які пізніше держава викупила за 1 грн.

Як передає Інтерфакс-Україна, засідання Великої Палати Верховного Суду розпочалося 15 червня з годинним запізненням.

Колегія суддів на засіданні у понеділок нараховує 19 осіб.

«Щодо банківського закону. Нам стало відомо, що НБУ вже подав заяву до Верховного Суду щодо застосування цього закону до справи», – повідомив журналістам адвокат Приватбанку Олег Лазовський.

Він також зазначив, що у разі якщо Конституційний суд України відкриє провадження за поданням 64 народних депутатів щодо відповідності банківського закону №590-ІХ Конституції, Верховний Суд може відкласти розгляд справи до рішення Конституційного суду.

Докладний репортаж із суду на своїй сторінці у Facebook веде блогер Антон Швець – він у режимі онлайн постійно доповнює свій пост, перебуваючи на засіданні суду.

Контекст. Верховна Рада 13 травня ухвалила закон №590-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності», який є необхідним для співпраці з Міжнародним валютним фондом.

Спікер парламенту 21 травня направив його на підпис главі держави. Президент України Володимир Зеленський підписав закон 22 травня, і того ж дня документ було оприлюднено в офіційному виданні Верховної Ради газеті «Голос України».

Господарський суд Києва рішенням від 12 червня задовольнив клопотання Приватбанку та закрив провадження за двома справами за позовами ексакціонерів банку (ТОВ «Реватіс» і ТОВ «КС Груп») про визнання недійсною процедури bail-in.

«Це перше реальне застосування банківського закону №590-IX українськими судами», — зазначала пресслужба Приватбанку.

Велика Палата Верховного Суду через тиск, зокрема у ЗМІ, 27 квітня відклала розгляд касаційної скарги НБУ, Кабміну та Приватбанку на рішення судів нижчих інстанцій за позовом сім'ї Суркісів про скасування рішень НБУ щодо визнання їх особами, пов'язаними з Приватбанком, і визнання недійсною процедури bail-in. Верховний Суд звернувся до ВРП і прокуратури зі скаргою про тиск.

На попередньому засіданні, яке відбулося 16 березня і тривало понад 9,5 годин, Верховний Суд завершив вивчення матеріалів справи і оголосив перерву для підготовки рішення.

На вердикт Верховного Суду в цій справі чекає Шостий апеляційний адмінсуд, який розглядає апеляцію на рішення Окружного адмінсуду про визнання незаконною націоналізацію Приватбанку, а також Госпсуд Києва у справі за позовом Ігоря Коломойського та Triantal Investments про повернення їм акцій Приватбанку.

Приватбанк, згідно з наявною інформацією, раніше вже виконав рішення судів першої та апеляційної інстанцій на користь Суркісів. Однак для Нацбанку, Мінфіну та Національного банку, окрім цих виплат, важливим питанням є можливість відстояти законність процедури bail-in, адже в разі програшу шляхом сім'ї Суркісів, найімовірніше, підуть й інші учасники цієї процедури, загальна сума якої перевищує 29 млрд грн.

Подякувати 🎉