Нещодавно правоохоронці викрили механізм заволодіння столичною землею через «туалетну схему». За оборудкою стояла неформальна група, яку очолював ексдепутат Київміськради Денис Комарницький. Також до її складу входили заступник Кличка Петро Оленич, секретар Київради Михайло Терентьєв та інші.
Про це повідомляє Bihus.Info з посилання на розсекречені прослуховування.
Як група Комарницького заволоділа землею у Києві
На записах колишній депутат Київської міської ради Комарницький, який наразі юридично не має жодного стосунку до столичної влади, роздає посадовцям та депутатам вказівки. Також через них він «розв'язує питання» та реалізовує з ними спільні земельні схеми.

Журналісти зазначають, що протягом кількох років правоохоронці прослуховували «смотрящого» за Києвом та найближчих його соратників з-поміж представників столичної влади.
Вони встановили, що у 2023-24 роках група, яку очолював Комарницький, незаконно заволоділа земельною ділянкою в центрі Києва вартістю 11 млн грн. Також вона намагалася привласнити ще 6 земельних ділянок вартістю понад 83 млн гривень.
За даними слідства, група отримувала ділянки за «туалетною схемою». Її суть полягає в тому, що на підставних осіб реєструють право власності на якусь дрібну нерухомість, а потім отримують ділянки під нею.
Хто входив до групи Комарницького
У лютому 2025 року Комарницький та учасники групи отримали підозри як члени організованого злочинного угрупування, серед них:
- заступник Віталія Кличка Петро Оленич, який курує ключові земельні департаменти столиці;
- голова земельної комісії Київради Михайло Терентьєв;
- депутатка земельної комісії Олена Марченко;
- заступник директора КП «Київблагоустрій» Олексій Мушта;
- заступник директора КП «Спецжитлофонд» Юрій Леонов.
Однак журналісти підкреслюють, що з розсекречених прослуховувань випливає, що мережа Комарницького була суттєво ширшою і налічувала щонайменше 20 людей на різних посадах.

Михайло Терентьєв та Денис Комарницький. Фото: Bihus.Info
До прикладу, на записах присутній заступник Кличка та секретар Київради Володимир Бондаренко, який узгоджує з Денисом Комарницьким, які саме питання потрібно проголосувати на сесії.

Володимир Бондаренко, Михайло Терентьєв та Денис Комарницький. Фото: Bihus.Info
Також там є головний архітектор Києва, очільник Департаменту містобудування КМДА Олександр Свистунов. Зокрема, віг отримує вказівки щодо звільнення своєї заступниці Тетяни Зайченко, яку «колись порекомендував» Комарницький. Водночас іншу заступницю Валентину Святину називають «зрозумілою людиною».
Крім того, на записах директорка Департаменту земельних ресурсів КМДА Валентина Пелих. З нею Оленич спілкується прямо під час зустрічі з Комарницьким. У неї заступник Кличка з’ясовує чи можна «пропонувати клієнту» земельну ділянку.
На плівках фігурує і директор «Спецжитлофонду» Володимир Шарій. Так, у розмові менеджерка Комарницького повідомляє йому про «винагороду за співпрацю».

Володимир Шарій та Олена Богославська. Фото: Bihus.Info
В розслідувані йдеться, що ще двох заступників Шарія Геннадія Короля та Вадима Шпачука тут згадують як призначених від Дениса Комарницького.
Журналісти зазначають, що на записах може бути присутній виконувач обов’язків керівника «Київгенплану» Дмитро Ликов. Він, зокрема, розкриває «вартість» документації детального плану території в столиці.
Також серед підконтрольних чиновників згадуються:
- директор Департаменту транспортної інфраструктури КМДА Руслан Кандибор,
- директор «Київського інституту земельних відносин» Ігор Долинський,
- заступник директора комунального підприємства «Інженерний центр» Ярослав Федорук,
- директор комунальної фінансово-будівельної компанії «Житло-Інвест» Віктор Погребной.
У розслідувані Bihus.Info йдеться, що численні розмови про голосування за потрібні питання на сесії Київміськради свідчать про значний вплив Комарницького і на депутатів.
Так, з Володимиром Слончаком від фракції «Батьківщина» він обговорював розмір хабарів за оформлення земельних ділянок у Києві.

Володимир Слончак та Денис Комарницький. Фото: Bihus.Info
Натомість колегу по фракції Ганну Свириденко на записах згадують як «партнерку по Міцкевича». За даними слідства, це одна з земельних ділянок, якою заволоділа група Комарницького.
Справа Комарницького: що відомо про обшуки у Київміськраді та КМДА
6 лютого 2025 року НАБУ і САП затримали 7-х людей у справі колишнього співголови фракції «Блоку Леоніда Черновецького» Дениса Комарницького, якого вважають керівником злочинної організації.
7 лютого міський голова Києва Віталій Кличко відреагував на обшуки у Київміськраді та КМДА, які були пов’язані зі справою бізнесмена Дениса Комарницького.
За його словами, влада столиці співпрацює з правоохоронцями, надає всі необхідні документи і зацікавлена «у встановленні правди та розраховує на обʼєктивне й неупереджене розслідування».
27 лютого НАБУ опублікувало розслідування в якому йшлося про механізм заволодіння землею київської громади через «туалетну схему» та вплив Комарницького на низку процесів.
Після оприлюднення розслідування НАБУ і САП про привласнення землі столичними чиновниками Віталій Кличко анонсував звільнення заступника голови КМДА Петра Оленича, а також інших посадовців.