Facebook Pixel

Скільки міста витрачають на перейменування вулиць

Програма Transparency International Ukraine «Прозорі міста» дослідила, як українські міста закуповують нову навігацію для будівель та доріг.

Для цього обрали 19 облцентрів і Краматорськ, де проводили перейменування топонімів від початку повномасштабної війни: Київ, Вінниця, Суми, Кропивницький, Черкаси, Чернігів, Запоріжжя, Чернівці, Рівне, Львів, Дніпро, Луцьк, Ужгород, Івано-Франківськ, Хмельницький, Харків, Житомир, Тернопіль, Одеса, Краматорськ. До міських рад надіслали запити на інформацію щодо закупівель нових адресних покажчиків та дорожніх вказівників. Відповіді міськрад можна переглянути за посиланням.

За підсумками дослідження, 5 міст уже закупили адресні таблички та покажчики — Київ, Львів, Дніпро, Луцьк та Тернопіль. Ці міста закупили щонайменше 9,9 тис. адресних чи дорожніх покажчиків на близько 14 млн грн. Медіана вартості однієї таблички становить 1097 грн.

Нинф ще у 8 містах запланована закупівля адресних табличок та дорожніх вказівників — у Києві, Вінниці, Кропивницьку, Чернівцях, Луцьку, Харкові, Житомирі та Івано-Франківську. Тут збираються закупити понад 11 тисяч адресних покажчиків на суму майже 2 млн грн. Медіана ціни — 650 гривень.

Хто несе відповідальність за заміну табличок?

Якщо коротко — власники чи балансоутримувачі будівель. Це може бути виконавчий орган з питань ЖКГ, районні адміністрації, ОСББ, підприємства, організації, заклади освіти тощо. Цей перелік зазвичай є у Правилах благоустрою міста.

А чому міста не закуповують нові таблички?

Серед відомих причин — брак коштів або їх переспрямування на вирішення проблем, пов’язаних з війною; відсутність повноважень/зобов’язань їх закуповувати.

За результатами аналізу, програма «Прозорі міста» визначила основні проблеми, які спіткають міста у процесі заміни табличок після проведення перейменування «на папері»:

  • Міста не володіють інформацією про кількість табличок та покажчиків, які варто змінити, та хто відповідальний за цей процес.
  • У відповідальних органів є труднощі у плануванні адекватних закупівель.
  • Муніципалітети ухвалюють рішення про перейменування, не закладаючи коштів на нові таблички. Цьому є раціональне пояснення: перед містами наразі постає багато проблем, спровокованих війною, які потребують суттєвих витрат і першочергово вирішення (ремонти шкіл чи лікарень, підтримка ВПО, допомога армії, підготовка до опалювального сезону тощо).

Без розв'язання цих проблем процеси деколонізації ризикують звестися лише до «паперових рішень» міської ради, що не мають практичного виміру.

Подякувати 🎉