Повномасштабна війна вдарила по здоровʼю українців, особливо тих, кому довелося перебувати поблизу лінії фронту та на тимчасово окупованих територіях. Стрес, проблеми з їжею, перебування у холодних підвалах чи імпровізованих укриттях – все це призводить до загострення хронічних захворювань та розвитку нових. І найбільш вразливою категорією у цій ситуації є діти. Багато хвороб на початкових етапах можуть протікати безсимптомно – і це велика загроза для здоровʼя дітей, адже без регулярних чекапів проблему можна не виявити вчасно.
Саме тому лікарі Національної дитячої спеціалізованої лікарні МОЗ України «Охматдит» разом з БФ «МХП — Громаді» започаткували проєкт «Скарбничка здоровʼя».
З травня 2022 року 40 лікарів різних спеціалізацій регулярно виїжджають у важкодоступні райони та на деокуповані території Київської, Житомирської та Чернігівської областей, щоб проводити професійні огляди дітей і надавати їм необхідну допомогу або вчасно спрямовувати на амбулаторне лікування.
Як змінилося здоровʼя дітей в Україні з початку повномасштабної війни
Потреба у такій програмі вкрай нагальна – особливо для дітей, що пережили окупацію. Під час оглядів лікарі зафіксували у дітей багато патологій, яких раніше не було: зросла кількість випадків дитячого ожиріння та заїдання стресу, захворювань шлунково-кишкового тракту, гінекологічних та алергологічних патологій. Серед дітей, що проживали на деокупованих територіях, особливо яскраво проявилися гастрологічні патології: їх зафіксували у 21,1% дітей порівняно з 12,3% у дітей, які проживали на неокупованій території.

Малюнок О.Шатов

Дітям дуже складно – в першу чергу тим, хто просидів в окупації, був у підземеллях під час перших місяців війни. Так само важко і дітям ВПО. Війна зачепила усіх наших дітей – вони постійно чують тривоги, вчаться частину дня в укриттях, сплять під час ракетних атак. Це великий вплив на здоров'я, особливо якщо дитина має схильність до хронічних хвороб. Тому вчасний чекап – вкрай необхідна річ.

Директорка Благодійного фонду «МХП – Громаді» Тетяна Волочай та завідувачка педіатричного відділення «Охматдиту» Ольга Медведєва
Як починалася «Скарбничка здоровʼя»
Ліікарі Охматдиту почали допомагати дітям з важкодоступних регіонах на волонтерських засадах одразу після деокупації Київщини та наближених районів. Керівниця програми та завідувачка педіатричного відділення «Охматдиту» Ольга Медведєва розповідає, що спершу лікарі виїжджали у регіони звичайним рейсовим автобусом та за власний кошт.
Завдяки підтримці Благодійного фонду «МХП – Громаді» програму вдалося розширити на інші регіони: зокрема на Вінницьку, Черкаську, Київську та Дніпропетровську області. Також фонд забезпечив лікарів сучасним транспортом для виїзду.
Програма «Скарбничка здоровʼя» – це не про формальності, а про вчасне надання допомоги там, де її потребують і де не мають до неї зручного доступу. Адже, як пояснює Тетяна Волочай, виїзд до лікаря для мешканців невеликого села вимагає запису до районної лікарні (а якщо потрібен фаховий спеціаліст – то і обласної), дня у чергах. А якщо потрібно відвідати не одного спеціаліста? І якщо маєш з собою дитину, якій важко цілий день провести у дорозі, а потім у лікарняних коридорах? Тож не дивно, що мешканці важкодоступних громад звертаються до лікаря лише за крайньої необхідності, а більшість випадків виявляються запущеними.

Фото надане партнером
Ще більше складнощів з доступом до медичної допомоги виникає у дітей з інвалідністю, дітей-ВПО та у дітей з малозабезпечених сімей. Саме на них у першу чергу розрахована «Скарбничка здоровʼя». Але важливий нюанс – у порядку черги допомогу отримати може будь-яка дитина, що її потребує.
За 2023 рік лікарі «Охматдиту» допомогли майже 3 тис. дітей з малодоступних регіонів
У співпраці з Фондом «МХП – Громаді» лікарі Охматдиту оглянули вже 2942 дитини, з них скерували на дообстеження 1070 дітей, 115 дітей – спрямували у профільні лікарні.
Усього лікарі провели понад 13 тисяч візитів. Отже, на одну дитину в середньому припадають 4 візити, розповідає Медведєва. «Їх дивляться майже всі фахові спеціалісти. Навіть у фаховій поліклініці отримати за один день всі ці послуги нереально», – пояснює вона.

Фото надане партнером
І це правда: лікарі виїзних бригад оглядали дітей за 17 напрямами. У програмі беруть участь
- педіатри
- гематологи
- ортопеди
- хірурги
- урологи
- гінекологи
- психологи
- кардіологи
- ендокринологи
- неврологи
- гастроентерологи
- алергологи
- окулісти
- ЛОР-спеціалісти
- стоматологи
- лікарі функціональної діагностики та лабораторна служба.
«Ключове – це рання діагностика, зокрема швидкий аналіз крові. Ми закупили три переносні аналізатори, які можуть зробити швидкий скринінг», – додає Тетяна Волочай.
У проведенні виїздів також вкрай важлива допомога місцевої влади та громад, які надають лікарям приміщення для оглядів. Іноді, за словами Медведєвої, для цього на день скасовують уроки у місцевій школі, іноді надають зал у Будинку культури. Коли візит припадає на час повітряної тривоги – продовжують працювати з бомбосховища.

Керівниця програми Ольга Медведєва розповідає, що на перші виїзди лікарі вибиралися звичайним рейсовим автобусом
«Головне – дуже обережно віднести в сховище аналізатор крові», – згадує, посміхаючись, Медведєва. Гематологічний аналізатор MindRay, який закупили для «Скарбнички здоровʼя» – гордість програми. Він робить аналіз крові швидким та зовсім не болісним, що вкрай важливо для дітей, яким не варто додавати зайвого стресу.
Блогерка та волонтерка Галина Смернова долучилася до одного з виїздів бригади до села Мирне на Київщині і розповіла про свій досвід.
Я була здивована тим, скільки людей прийшли, і загальною атмосферою. Діти не були на стресі, вони спілкувалися між собою, гралися, малювали, здавали аналізи без сліз. Все було дуже легко та усміхнено. Я мала змогу познайомитися з лікарями і бути присутньою на оглядах. Лікарі підходять до справи професійно і зі стовідсотковою щирістю. Батьки також з великою вдячністю приймають допомогу. Адже у багатьох сімей, особливо коли мова йде про деокуповані території, немає коштів на лікарів – у деяких навіть немає грошей на мінімальний набір продуктів, а дехто взагалі втратив дах над головою. Тож коли приїжджають спеціалісти, які готові простягти руку допомоги, це надзвичайно цінно.

Галина Смернова
Блогерка, волонтерка, матір сина
Лікарі Охматдиту та БФ «МХП – Громаді» продовжують допомагати дітям з регіонів. Це вже друга масштабна програма, покликана допомогти українцям отримати кращий доступ до кваліфікованої медичної допомоги. Перша спільна програма «Лікар для села» успішно працює з 2019 року. У її межах допомогу можуть отримати дорослі українці.

Мешканці регіонів дуже активно користуються програмою «Скарбничка здоровʼя»
З літа 2023 року програма «Скарбничка здоровʼя» проходить під гаслом #нечекайзчекапом, адже медична допомога найбільш ефективна, коли доступ до неї отримуєш вчасно.