Невизначеність з кредитом МВФ, танкер-контрабандист Delfi та Київстар без Telenor

Доброго ранку! Вихідні принесли ряд цікавих новин, на які я не можу не звернути уваги. Перша з них стосується ключового для нашої країни питання співпраці з Міжнародним валютним фондом. Його місія завершила роботу в Києві. З'явилися перші коментарі. І вони тривожні. Крім того, стали відомі факти про танкер, що перекинувся біля Одеси. А також завершилася багаторічна війна між Альфа-Груп і Telenor за «Вимпелком» і «Київстар» – варяги здались.

Андрій Юхименко

головний редактор The Page

Головна фінансова новина тижня

МВФ не сказав Україні ані «так», ані «ні». У Києві 22 листопада завершила роботу вже друга оціночна місія фонду.

У пресрелізі МВФ, опублікованому після завершення візиту, йдеться про те, що місія досягла помітного подальшого просування в обговоренні заходів і реформ, які могли б лягти в основу нової програми. Дискусії триватимуть протягом наступних тижнів.

Міністр фінансів Оксана Маркарова дала позитивну оцінку роботі.

Колеги з МВФ завершили роботу в Києві і опублікували заяву за підсумками місії. Мінфін підтверджує досягнутий значний прогрес та узгодження дуже багатьох параметрів майбутньої програми.

Тобто поки що зрозуміло одне – сторони все ще ніяк не можуть домовитися.

Подробиці екологічної катастрофи біля Одеси

Одеське видання «Думська» написало, що танкер Delfi під молдавським прапором, який вночі 22 листопада перекинувся біля одеського пляжу «Дельфін», ймовірно, займався поставками контрабандних нафтопродуктів. Як стверджують прикордонники, проягом останнього місяця перед аварією судно стояло в нейтральних водах. До нього підходили малі судна й катери, переправляли невеликі партії палива на берег.

Що стало відомо про судно:

  • У лютому 2017 року його спіймали на зливі нафтопродуктів в районі Білгорода-Дністровського. Було відкрито кримінальне провадження, але подальшого розвитку ця справа чомусь не отримала.
  • У лютому 2018 року танкер ледь не затонув у румунських територіальних водах. Тоді його відбуксирували в Констанцу судна, що проходили повз.
  • Згадується судно і в матеріалах кримінальної справи, в рамках якої розслідується нелегальний імпорт, що видавався за продукцію Одеського нафтопереробного заводу, який належав тоді Сергію Курченку.

Керівник Держекоінспекції України Єгор Фірсов прокоментував ситуацію на своїй сторінці у фейсбук.

Станом на сьогодні ситуація не критична. Але рекомендую відмовитися від купання в морі. Наші фахівці встановили, що вміст нафтопродуктів в епіцентрі подій перевищує норму в 157 разів.

Єгор Фірсов

Керівник Держекоінспекції України

За даними Фірсова, власником судна є «Фактор груп лімітед», яка зареєстрована в Харкові та належить Джавадову Шамсаддіну Алі Огли.

Новини коротко

Пропажа держземель. Уповноважений президента з земельних питань Роман Лещенко заявив: результати аудиту показали, що з 10 млн га земель державної власності залишилося 7,6 млн га. Він переконаний, що зменшення їхньої кількості пов'язано з розкраданнями, які здійснювала українська влада за «останні роки». Аудит проходив протягом листопада 2019 року, і його буде продовжено.

«Ми з'ясовуємо, як під приводом мораторію вельможі та політики, які «вболівають за Україну», грабували цю країну під різними патріотичними гаслами», — заявив Роман Лещенко.

Найгірший кредитний рейтинг для України. Міжнародне рейтингове агентство Moody 's Investors Service покращило прогноз рейтингів уряду України зі «стабільного» на «позитивний», але зберегло довгострокові рейтинги на рівні "Caa 1". Інакше кажучи, кредитування України пов'язане з дуже високими ризиками. У вересні агентства Fitch Ratings і Standard & Poor 's підвищили довгостроковий суверенний кредитний рейтинг України до рівня «В». За шкалою Moody 's ці позначки еквівалентні «В2», що на два рівні вищі, ніж "Caa 1".

Telenor більше не володіє «Київстаром». Компанія продала останній пакет, що належав їй, акцій компанії Veon, яка володіє оператором і російським «Вимпелкомом». За 8,9% норвезька компанія виручила $362 млн. Після тривалого конфлікту з іншим акціонером Veon – Альфа-Груп – в 2015 році Telenor заявила, що продає свою частку. Тоді це пояснювалося тим, що це складний актив, і норвезька компанія не може одержати в ньому контроль. Зараз найбільшим акціонером (48%) Veon є компанія Letter One Михайла Фрідмана, Германа Хана й Олексія Кузьмичова. Ще 35% знаходяться у вільному обігу.

Масштабний витік даних соцмереж. Дані 1,2 млрд користувачів соціальних мереж Facebook, Twitter, Linked In і сервісу Github опинилися у відкритій базі даних. Про це повідомив експерт з кібербезпеки Вінні Тройя, написало видання Wired. У базі даних зібрали всі дані з профілів користувачів, там також були 50 млн номерів телефонів і записи з історії працевлаштування. Але паролів акаунтів і номерів банківських карток в базі не було. Відразу після того, як базу даних було виявлено, Тройя звернувся до Федерального бюро розслідувань, і через кілька годин її заблокували.

Читати на The Page