Медведчук розкрив деталі по вугільній та трубопровідній справах. Фото: СБУ
Підозрюваний у держзраді кум путіна Віктор Медведчук розкрив деталі схеми виведення з держвласності відрізка нафтопродуктопроводу «Самара – Західний напрямок», подальшого прокачування ним дизпалива, а також конкретизував роль у ній Петра Порошенка.
Як повідомляє Служба безпеки України, Медведчук зазначив, що п’ятий президент не лише попросив його налагодити зв’язок із російськими представниками влади, а й посприяв ухваленню українськими інстанціями відповідних рішень.
«Щоб цей трубопровід став приватною власністю, а фактично власністю самого Порошенка, необхідно було виконати низку дій… Суди, прокуратура, Антимонопольний комітет, Фонд держмайна – усі вони ухвалювали необхідні рішення, звісно, в особистих інтересах президента Порошенка», – повідомив Медведчук.
Також кум путіна заявив, що трубопровідними схемами займався винятково на прохання Порошенка. Ба більше, за рік роботи цей відрізок магістрального нафтопродуктопроводу заробив для ексглави держави приблизно $84 млн, що вдвічі перевищує суму, у яку обійшлася його купівля ($42 млн). Також Медведчук додав, що робота трубопроводу зупинилася саме після закінчення президентського терміну Порошенка – у травні 2019 року.
Фото: СБУ
Окрім того, Медведчук дав свідчення й про налагодження у 2014 — 2015 роках схеми закупівлі вугілля для потреб української енергетики з ОРДЛО.
«До неї було залучено фактично всю верхівку державного апарату, починаючи з президента і закінчуючи міністрами, правоохоронцями та тими, хто безпосередньо реалізовував цю схему», — розповів він.

За даними СБУ, Медведчук озвучив низку прізвищ осіб, причетних до цього механізму, з-поміж них ексочільниця НБУ Валерія Гонтарева, ексміністр енергетики Володимир Демчишин, колишній народний депутат Ігор Кононенко тощо.
«Саме (Кононенко) запропонував кандидатуру (бізнесмена Сергія – The Page) Кузяри для того, щоб організувати як закупівлю, так і транспортування та постачання вугілля в Україну. Міністр Демчишин, який прийшов на заміну неслухняному й неконтрольованому Продану, робив усе, щоб ця схема працювала як годинник. Саме він призначав на посади керівників «Луганськвугілля» та шахти імені Кисельова представників неконтрольованих територій, реєстрував ці шахти», – заявив Медведчук під час допиту.
У Порошенка відреагували на обвинувачення
Партія «Європейська солідарність» назвала свідчення Медведчука інформаційною диверсією на користь рф.
«Немає сумніву, що слова про Порошенка Медведчуку написали замовники, тому й читав він їх із суфлера. «Оплатою» за ці «свідчення» було переведення в кращі умови перебування та обіцянки обміну».
Окрім того, у заяві партії звучать натяки про наявність у «Слузі народу» та наближених до неї депутатських групах осіб, яких можна підозрювати в колабораціонізмі. Однак у «ЄС» наголошують, що СБУ ними не займається.
Адвокат Порошенка Ігор Головань також прокоментував одкровення Медведчука.
«На нашу думку, взагалі те, що робить СБУ, це винятково піар. По-перше, це не їхня справа, цим має займатися ДБР. І те, що про це говорить СБУ, підтверджує, що тут нічого спільного з правдою та законом немає», — заявив він «Суспільному».
Контекст. 27 лютого, на четвертий день після вторгнення росії в Україну, стало відомо про те, що Віктор Медведчук утік з-під домашнього арешту, під яким перебував за кількома провадженнями. У переліку звинувачень, висунутих Медведчуку, фігурувала держзрада. Розшуком депутата-втікача займалися спецпризначенці Служби безпеки спільно з прокурорами. 12 квітня СБУ спіймала його у формі ЗСУ.