Фото: Free Hong Kong Center
Китайська влада звернулася до української з вимогою заборонити виставку про гонконзький демократичний рух. Але Міністерство закордонних справ (МЗС) делегувало це питання столичній владі. Тепер в руках київського мера Віталія Кличка відносини з найбільшим українським зовнішньоекономічним партнером.
У листі Посольства Китаю в Україні до МЗС, який опублікувала громадська організація Free Hong Kong, є вимога заборонити виставку, присвячену Революції гідності та гонконзькому демократичному рухові. Вона проходитиме з 11 по 17 січня.
«Ця виставка є нахабним втручанням у внутрішні справи Китаю», – йдеться у листі. У ньому офіційний Пекін також погрожує «серйозними наслідками» для України.
На своїй сторінці у Facebook Free Hong Kong Center написав, що звернувся до МЗС з метою захисту та до президента України з проханням вжити заходів для «придушення антиконституційних посягань іноземних держав на права та свободи людини та громадянина в Україні».
«Через ризики та погрози китайського уряду наші гонконзькі колеги не зможуть приїхати до України, адже не почуватимуться достатньо захищеними», – йдеться у повідомленні.
Також у громадській організації наголошують на тому, що офіційний документ посольства КНР написано російською – мовою держави-агресора.
МЗС вирішило попросити розібратися з цією делікатною справою Київську державну міську адміністрацію (КМДА). Як саме діяти, там точно не сказали, натомість у своєму листі до столичної влади попросили «вжити відповідних заходів у разі наявності правових підстав».
Проте правових підстав для заборони виставки у столичної влади небагато. Партнер юридичної компанії Al Partners Тетяна Кузьменко у коментарі The Page пояснила, що оскільки виставка призначена на 11 січня, найімовірніше, її проведення вже давно узгодили. А за таких умов правових механізмів для її заборони у КМДА немає.
Юрист компанії «Ілляшев і партнери» Роман Марченко у коментарі The Page запевнив, що теоретично КМДА могла би приймати рішення щодо заборони заходів лише у разі, якщо б вони проводились у приміщенні, що належить місту. Окрім цього, юрист підкреслив, що в Україні свобода слова, і навряд чи інша держава через своє посольство може вимагати подібних заборон.
«Проти виставки зможуть вжити лише неофіційних методів — перенести або закрити, наприклад, через технічні причини», – каже Кузьменко.
Ситуація стає пікантною через те, що Китай є найбільшим зовнішньоекономічним партнером України. Торговий оборот між нашими країнами за 9 місяців минулого року склав $9,2 млрд. Вартість китайських товарів становить близько третини українського імпорту – більше, ніж російських та європейських.
Втім, директор держпідприємства «Укрпромзовнішекспертиза» Володимир Власюк вважає, що цей конфлікт навряд чи вплине на співпрацю між Україною та Китаєм. Він пояснив, що Україна продає в КНР кукурудзу та соняшникову олію, а Китай заробляє на переробці цих продуктів і турбується про харчову безпеку, яку так чи інакше забезпечує йому Україна.
«Звичайна виставка навряд чи зможе стати важливішою за очевидну вигоду», – сподівається Власюк.
У КМДА коментаря надати не змогли, оскільки співробітник, який зазвичай відповідає за подібні заходи, був недоступним. Втім, пообіцяли прокоментувати пізніше.