Генератори стали другою статтею імпорту України в грудні — Мінекономіки

Генератори стали другою статтю імпорта України в грудні — Мінекономіки.Фото: energounit.com.ua

За останні два тижні другою за обсягом статтею імпорту в Україну стали генератори. На першому місці — паливо, розповів Денис Кудін, перший заступник міністра економіки України, під час дискусії в ЦЕС «Як удари по енергетиці вплинуть на курс, ВВП та інфляцію у 2023 році».

Мінекономіки погіршило прогноз падіння ВВП через атаки на енергетику (33,2 — 33,5% на кінець року), однак критичних втрат для економіки не очікується — і бізнес, і споживачі адаптуються до умов відключення електроенергії. Підприємства підлаштовують робочі зміни під вікна енергопостачання. Тому падіння обсягів виробництва за рік буде не таким страшним, як прогнозувалося раніше.

«Ми спілкуємося з бізнесом — кількість генераторів із прибуттям на грудень — січень — лютий зашкалює. У мене таке враження, що в нас уся країна перетворюється на пункт незламності», — прокоментував заступник міністра.

Натепер, за оцінками Мінекономіки, до 20% критично важливих торгових точок і приблизно 15% банківських відділень уже обладнано генераторами.

Активно замовляють генератори й приватні домогосподарства. У Львові та Києві оголосили про муніципальні програми компенсацій такого обладнання (компенсації до 70%).

«Гадаю, що до подібних ініціатив приєднаються й міжнародні партнери», — підсумував Денис Кудін.

Зі свого боку Dragon Capital оцінює дефіцит потужностей у жовтні в 10%, у листопаді — 15%, а в грудні прогнозує на рівні 20%. Це означає падіння споживання електроенергії в листопаді на 40%, а в грудні на 45%. Про це розповіла членкиня наглядової ради ЦЕС і директорка аналітичного департаменту Dragon Capital Олена Білан.

У січні та лютому дефіцит електроенергії буде найбільшим, а ВВП впаде ще на 5 — 6 відсоткового пункту (до 55% від рівня лютого-2022). Ситуація має змінитися на краще з початком весни, дефіцит електроенергії зменшиться. З третього кварталу 2023 року почнеться поступове відновлення економіки.

Мінекономіки України прогнозує 3,2% зростання ВВП у 2023 році, якщо закінчиться війна. Мінекономіки України погіршило прогноз падіння ВВП у 2022 році до 33,2% через ракетні атаки рф.

Читати на The Page