Фонд гарантування вкладів фізичних осіб подав позови до судів різних інстанцій на власників 8 банків, які причетні до втрат в АвтоКрАЗбанку у розмірі 900 млн грн.
Що відомо про судові позови Фонду гарантування вкладів до банків?
1 лютого 2024 року Східний апеляційний господарський суд продовжить розгляд скарги Фонду та деяких відповідачів за позовом до пов’язаних осіб ПАТ «АвтоКрАЗбанк» про відшкодування збитків у розмірі 897,1 млн грн.
Цей банк вивів кошти перед тим, як його визнали неплатоспроможним. Виведення коштів відбувалося через складну схему кредитування та поручительства, пов'язану з акціонерами банку.
Під час виведення було виявлено, що значна частина цінних паперів у банку мали сумнівну цінність і їх раніше включили до списку компаній з ознаками фіктивності.
29 січня Господарський суд Харківської області продовжив розгляд справи Фонду гарантування проти пов’язаних осіб ПАТ «Золоті Ворота». Справа стосується вимоги відшкодування збитків у розмірі 618,7 млн грн.
Фонд повідомив, що під час тимчасової адміністрації в банку виявлено, що багато кредитів видано особам, які мають певні зв'язки між собою як поручителі чи заставники. Ці кредити були надані некредитоспроможним особам, і низка операцій була проведена, навіть коли були виявлені ознаки їхньої фінансової неплатоспроможності. У процесі виведення банку з ринку ці позичальники не виконували свої кредитні зобов'язання.
Така ризикова кредитна політика призвела до того, що банк не мав достатньо коштів для сплати вкладникам і кредиторам, що в результаті призвело до фінансових проблем.
Шевченківський районний суд міста Києва продовжив розгляд цивільного позову Фонду гарантування у кримінальному провадженні до пов’язаної особи ПАТ «Родовідбанк» на суму 38,6 млн грн.
На даний момент у різних судах розглядається кілька позовів Фонду до пов’язаних осіб цього банку, включаючи справу у Вищому антикорупційному суді на суму 818,5 млн грн.
«АвтоКрАЗбанк» і держпрограма «Доступне житло»
Банк повʼязують із донецькими бізнесменами, які за держпрограмою «Доступне житло 30/70» заробили гроші на учасниках програми, які вклали кошти у квартири, але так їх і не отримали.
Участь у програмі могли взяти українці, які стояли на квартирному обліку і оплатили 70% вартості новозбудованого житла. Решта 30% – повинна була компенсувати держава.
У програмі брали участь 22 банки, однак учасників програми змушували відкривати рахунки переважно у АвтоКрАЗбанку та Південкомбанку. У результаті в першому було відкрито 868 рахунків, у другому – 900.
Що відомо про справу АвтоКрАЗбанку
Засновниками АвтоКрАЗбанку є три маловідомі донецькі підприємці – Андрій Лізогуб, Андрiй Некрилов та Сергiй Пахальчук. Південкомбанк заснував товариш Олександра Януковича – Руслан Ципалков. Нині у цих банках введено тимчасові адміністрації.
Куратор державної програми — заступник міністра Мінрегіонбуду Дмитро Ісаєнко. Його співмешканка Наталія Ісаєнко, засновниця будівельної компанії «НІКА ЛТД», також дотична до реалізації цього державного проєкту.
27 серпня 2019 року Фонд гарантування вкладів фізичних осіб повідомив, що завершив процес ліквідації ПАТ «АвтоКрАЗбанк». Згідно із законодавством, запис про припинення діяльності цього банку внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, ФОП та громадських формувань.
У серпні 2014 року НБУ відкликав ліцензію у АвтоКрАЗбанку і прийняв рішення про його ліквідацію. Найбільшими акціонерами банку були Лизогуб, Пахальчук та Некрилов.
Підприємство ПАТ «АКБ БАНК», зареєстроване у 1993 році, розташоване у Кременчуку Полтавської області, також припинило свою діяльність. Керівником організації був Третяк Володимир Олександрович. Статутний капітал підприємства становив 265 млн грн. За останніми даними на 29 січня 2024 року, стан організації вказано як «Припинено».