Facebook Pixel

Довічний термін: скільки протрималися при владі диктатори-рекордсмени

У неділю, 26 січня, в Білорусі пройшли президентські вибори, результат яких був відомий заздалегідь. Згідно з офіційними даними, Олександр Лукашенко здобув 86,82% голосів і увійшов до списку людей, які найдовше протрималися при владі. Проте історія знає чимало прикладів, коли тирани офіційно мали майже 100% підтримки, але це не зберегло їх від кулі чи шибениці. The Page згадує диктаторів-рекордсменів. Через деяких з них зараз потерпає Україна.

Кім Ір Сен — 46 років

Засновник однієї з найізольованіших держав світу КНДР Кім Ір Сен перетворив Північну Корею на країну, де його портрети висіли у кожній оселі. Він створив тоталітарний режим, який досі тримає народ у страху та бідності.

Кім Ір Сен. Ілюстрація: Вікіпедія

Кім Ір Сен. Ілюстрація: Вікіпедія

Роки при владі: Кім Ір Сен протримався при владі з 1948 до 1994 року. Він не проводив демократичних виборів і створив династію: після нього крісло очільника держави успадковували його син та онук.

Кінець: помер від інсульту.

Смерть Кім Ір Сена не привела до лібералізації режиму. Його син Кім Чен Ір продовжив політику батька, поглибивши ізоляцію країни. Онук Кім Чен Ин зараз допомагає росії воювати з Україною. Культ особистості Кімів став однією з найхарактерніших рис північнокорейського режиму.

Муаммар Каддафі — 42 роки

Узурпатор влади в Лівії Муаммар Каддафі перетворив свою країну на експериментальне поле політичних ідей.

Муаммар Каддафі. Фото: Вікіпедія

Муаммар Каддафі. Фото: Вікіпедія

Роки при владі: Каддафі керував державою з 1969 до 2011 року. Демократичних виборів не проводив, залишався на посаді завдяки військовій силі.

Кінець: у 2011 році під час громадянської війни Каддафі намагався втекти, але був захоплений повстанцями. Диктатора витягнули з дренажної труби, де він ховався, і жорстоко вбили. Каддафі не тільки втратив владу, але й був принижений. Його останні слова були: «Що я вам зробив?»

Муаммар Каддафі був неординарною фігурою в арабському світі. Його політичні погляди були сумішшю арабського націоналізму, соціалізму та ісламського фундаменталізму. Він проголосив створення «джамахірії» — бездержавної соціалістичної республіки, де влада мала належати народу. Однак насправді Каддафі зосередив у руках всю повноту влади, створивши культ особистості і жорстоко придушуючи будь-яку опозицію.

Олександр Лукашенко — 30 років

Олександр Лукашенко — приклад політика, який прийшов до влади завдяки демократичним процедурам, а потім скасував їх, щоб позбавитися конкурентів.

Олександр Лукашенко. Фото: Вікіпедія

Олександр Лукашенко. Фото: Вікіпедія

Роки при владі: в політичній кар’єрі Лукашенка єдиними демократичними стали президентські вибори 1994 року. Після цього він ще сім разів організовував голосування, але уже багато років результати не визнає жодна цивілізована країна.

Правління Лукашенка супроводжується тотальним контролем над ЗМІ, придушенням опозиції та іноді — масовими протестами, які жорстоко придушують.

Кінець: ?

Інфографіка: Олександр Шатов

Інфографіка: Олександр Шатов

володимир путін — 24 роки

Колись російський диктатор намагався виглядати демократом і майже лібералом. Але зараз він успішно вибудовує тоталітарну систему.

володимир путін. Фото: Вікіпедія

володимир путін. Фото: Вікіпедія

Роки при владі: фактично путін керує росією з 2000 року, хоча в його президентській кар’єрі і була формальна перерва: у 2008–2012 роках він вважався прем’єром, але при цьому залишався головною особою в країні.

путін п’ять разів проводив президентські вибори, під час останніх у 2024-му йому намалювали 87,28% голосів.

Період правління путіна характеризується поступовим знищенням демократичних інститутів, змінами конституції для продовження терміну особистої влади, а також агресивною зовнішньою політикою.

Кінець: ?

Ніколае Чаушеску — 24 роки

Румунський диктатор Ніколае Чаушеску прагнув побудувати «соціалізм з румунським обличчям». По факту це означало створення системи, яка б дозволяла йому бути керівником країни до смерті. Так і сталося, але Чаушеску навряд чи передбачав фінал.

Ніколае Чаушеску. Фото: Вікіпедія

Ніколае Чаушеску. Фото: Вікіпедія

Роки при владі: Чаушеску протримався на вищій посаді з 1965 до 1989 року. Він декілька разів проводив вибори, але вони відбувалися за комуністичною системою, коли був лише один кандидат. Йому завжди малювали майже 100% підтримку.

Кінець: під час революції в Румунії диктатор та його дружина були схоплені повстанцями та після короткого суду розстріляні. Їхня страта стала символом краху комуністичного режиму в країні.

Ніколае Чаушеску був одним з найколоритніших лідерів комуністичного блоку. Прагнучи створити «соціалізм з румунським обличчям», він намагався дистанціюватися від Радянського Союзу, але при цьому зберіг авторитарний характер режиму. Чаушеску проголосив себе «генієм Карпат» і оточив себе культом особистості.

Саддам Хусейн — 24 роки

Саддам Хусейн мав прізвисько «Баасистський лев». Він прагнув перетворити Ірак на регіональну наддержаву, розпочав кілька війн, вбивав людей тисячами.

Саддам Хусейн. Фото: Вікіпедія

Саддам Хусейн. Фото: Вікіпедія

Роки при владі: Хусейн прокерував Іраком з 1979 до 2003 року. За цей час він не проводив президентських виборів, але у 2002 році організував так званий президентський референдум. Іракцям запропонували підтримати Хусейна. Офіційний результат був прогнозованим: взяли участь 100% виборців, жоден з них не був проти.

Правління дикатора відзначалося репресіями проти курдів та шиїтів, а також кривавими війнами. У 2003 році режим Хусейна був повалений американськими військами.

Кінець: страчений у 2006 році.

Саддам Хусейн був однією з найсуперечливіших фігур Близького Сходу. Його правління було позначене жорстокими репресіями проти опозиції, особливо курдів та шиїтів. Хусейн створив культ особистості, перетворивши себе на неосяжну фігуру, яка могла все. Його портрети висіли на кожній вулиці, а його ім'я було на устах кожного іракця.

Жан-Бедель Бокасса — 13 років

Президент, а згодом — імператор Центральноафриканської Республіки Жан-Бедель Бокасса перетворив країну на особисту імперію і отримав прізвисько «Імператор-канібал» за специфічні кулінарні смаки. Він був одним з найекстравагантніших і найжорстокіших диктаторів XX століття.

Жан-Бедель Бокасса. Фото: Вікіпедія

Жан-Бедель Бокасса. Фото: Вікіпедія

Роки при владі: Бокасса прийшов до влади в результаті держперевороту і керував країною з 1966 до 1979 року, поки не був повалений в результаті чергового перевороту.

Вибори не проводив. У 1976 році проголосив себе «імператором», витративши на коронацію $20 млн.

Правління Бокасси було позначене масовими репресіями, вбивствами політичних опонентів та порушеннями прав людини. Існують численні свідчення про те, що він особисто брав участь у катуваннях і вбивствах. Найбільш шокуючим є звинувачення в канібалізмі.

Кінець: помер у 1996 році природною смертю після повернення з вигнання. бідним і забутим.


Досвід багатьох країн показує, що диктатура — це завжди тимчасове явище. Хоча авторитарні режими можуть існувати десятиліттями, їхня нестабільність закладена в самій основі. Репресії, культ особистості та відсутність демократичних процедур рано чи пізно призводять до соціального вибуху. Історія Чаушеску, Каддафі та інших диктаторів є яскравим підтвердженням цього правила.

Подякувати 🎉