Кількість нових вакансій і резюме на ринку праці України зростала в річному вимірі – у першому кварталі 2025-го вона була стабільно вищою, ніж у 2024-му. Хоча ділові очікування бізнесу вперше за 11 місяців були позитивнішими за нейтральний рівень, дефіцит кадрів залишається найбільшою проблемою підприємців.
Про це йдеться у макроекономічному і монетарному огляді Нацбанку на квітень 2025 року.
Як змінився український ринок праці за березень 2025
У першому кварталі 2025 року бізнесу було легше шукати працівників, оскільки кількість резюме на ринку праці була стабільно вищою, ніж за цей період у 2024-му. Кількість вакансій цьогоріч також зростала.

Як змінився український ринок праці за березень 2025. Джерело: НБУ
Водночас дефіцит працівників залишається високим і підтримує зростання зарплат високими темпами. За даними НБУ, пропоновані зарплати зрівнялися з очікуваними, що свідчить про поступове полегшення пошуку працівників.

Найбільші перешкоди для бізнесу у 2025. Джерело: НБУ
Також зростають доходи домогосподарств, пов’язані з бюджетним фінансуванням, такі як виплати військовим та соціальні виплати. Зокрема, з 1 березня український уряд підвищив пенсії на 11,5%.
Ділові очікування українців поліпшилися у більшості галузей у березні, а економічна активність пожвавилася. Індекс очікувань ділової активності (ІОДА) українських підприємців вперше за останні 11 місяців перевищив нейтральний рівень і склав 51,8 порівняно з 46,9 у лютому.
За даними НБУ, енергетична ситуація була переважно стабільною. Тоді як підготовка до весняної посівної та оборонні потреби у березні привели до пожвавлення промисловості. Потепління і поліпшення споживчих настроїв підтримали активізацію будівництва та торгівлі.
Водночас дефіцит кадрів залишається найбільшою проблемою підприємців.
Скільки українців виїхали за кордон станом на березень 2025
За даними ООН, кількість мігрантів за межами України надалі зростала і перевищила 6,9 млн українців на 20 березня 2025 року, повідомляє НБУ.
За даними МОМ (Міжнародна організація з міграції), на грудень 2024 року в Україні проживали:
- 3,7 млн ВПО;
- 4,2 млн людей, які повернулися до звичного місця проживання.
Найбільше ВПО в Україні у:
- Дніпропетровській області – 14%;
- Харківській – 12%.
72% українських жінок не планують виїжджати за кордон надовго, в основному через сім’ю та почуття приналежності до країни. Лише 15% замислюються про виїзд, решта – не визначились.
Серед внутрішньо переміщених осіб жінки в основному не мають сильнішого бажання виїхати, за винятком тих, хто більше спілкується російською мовою.
Нагадаємо, Українська економіка може зрости на 2,9% у 2025 році та 3,2% у 2026-му, за прогнозом Інституту економічних досліджень (ІЕД).
Водночас реальний ВВП залишається на 17,4% нижче рівня до повномасштабної війни. Висока інфляція цього року має сповільнитися вдвічі у 2026-му, до 6,5%.