Цей день в історії. 29 січня – День пам’яті Героїв Крут
29 січня в Україні відзначають День пам'яті Героїв Крут. The Page нагадує, які історичні події відбулись 29 січня в Україні і світі.
У 1616-му був відкритий мис Горн – крайня південна точка Південної Америки.
У 1886-му німецький конструктор Карл Бенц отримав патент на автомобіль з двигуном внутрішнього згоряння.
У 1896-му американський фізик Еміль Груббе вперше використав радіоактивне випромінювання для лікування раку. Він сам сконструював рентген-апарат менш ніж за рік після того, як Вільгельм Рентген відкрив рентгенівські промені.
29 січня 1918-го біля залізничної станції Крути за 18 км від Ніжина 300 юнаків-курсантів 1-ї Української військової школи та козаки «Вільного козацтва» (всього до 600 штиків) прийняли бій проти 4000 війська російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова.
У п’ятигодинному бою під Крутами перемогли оборонці української державності. Вони зупинили наступ більшовиків та організовано відступили, руйнуючи за собою колії й мости. Більшовики були змушені взяти павзу в чотири дні, щоб підтягнути нові підрозділи та відремонтувати мости та колії. Ця затримка дала змогу українській делегації укласти Берестейський мирний договір та врятувати українську державність.
27 юнакам, що після бою потрапили у полон в більшовиків та були страчені, влаштували похорон на Аскольдовій Могилі. На церемонії голова Центральної Ради Михайло Грушевський назвав загиблих героями, а поет Павло Тичина присвятив їхньому подвигу вірш «Пам'яті тридцяти».
Похорон героїв Крут у березні 1918 року. Поховальна процесія рухається від Залізничного вокзалу до Центральної Ради (будівля Педагогічного музею)
Водночас у Києві вночі 29 січня 1918-го почалося більшовицьке повстання, яке мало на меті повалити Центральну Раду.
У 1921-му на Паризькій конференції країни — переможці Першої Світової війни визначили суму воєнних репарацій для Німеччини — 132 млрд рейхсмарок золотом ($33 млрд по курсу того часу, або $565 млрд сьогодні) мали бути виплачені протягом 42 років.
У 1978-му Швеція першою у світі офіційно заборонила використання аерозольних балончиків з фреоном через їх руйнівний вплив на озоновий шар Землі.
У 2002-му президент США Джордж Буш-мол. назвав Ірак, Іран та Північну Корею «Віссю зла».