Цей день в історії: 11 грудня 1602 року казан овочевого супу врятував Женеву, і містяни святкують це щороку
11 грудня у світі відзначають Міжнародний день гір, День ЮНІСЕФ, в Аргентині – День танго, в Буркіна-Фасо – День республіки.
The Page нагадує, які історичні події відбулися 11 грудня в Україні та світі.
Як киплячий суп врятував Женеву у 1602-му
У 1602 році об'єднані католицькі загони Карла Еммануїла I, герцога Савойського, і Філіпа III Іспанського здійснили несподівану атаку на Женеву, проте містяни-протестанти відбили напад. Згідно з легендою, Женева перемогла, зокрема, завдяки хоробрості місцевої кухарки Катрін Шейнель, яка висипала киплячий овочевий суп на загарбників і сповістила містян. Важкий казан із супом впав на голову савойського нападника, який дерся драбиною на кріпосну стіну, і вбив його. Переполох, який це викликало, також допоміг підняти городян на захист міста.
Цей день в історії: 11 грудня 1602 року казан овочевого супу врятував Женеву
Відтоді в Женеві щороку відзначають свято L'Escalade, або Fête de l'Escalade (escalade – підйом на оборонні стіни). Обов’язковий атрибут святкувань – великий котел, виготовлений з шоколаду та наповнений марципановими овочами та цукерками, загорнутими в женевські кольори червоного та золотого.
Женевці не забули про казан супу. Тільки сьогодні сам котел — шоколадний, а овочі — з марципану
Також традиційними є глінтвейн і великі порції овочевого супу. А діти у костюмах стукають у двері людей і співають пісні l'Escalade за цукерки. Підлітки, зазвичай, кидають один в одного яйцями, обсипають борошном і поливають кремом для гоління. В найближчу до дати неділю в Женеві проходить історична процесія за участі близько 800 людей зі старих женевських сімей в історичних костюмах. Деякі з них несуть залишки драбин, які використовували савойці, і їдуть верхи. Цього року святкування Fête de l'Escalade призначені на 13-15 грудня.
В пам'ять про 11 грудня 1602 року щороку представники старих сімей Женеви проходять вулицями в військовій формі тих часів
У 1688-му, під час Славної революції у Британії, Джеймс II Англійський, намагаючись втекти до Франції, нібито кинув у Темзу велику державну печатку королівства.
130 років тому, 11 грудня 1894 року, в Парижі відкрилася перша в світі автомобільна виставка, в якій взяли участь 9 компаній.
У 1901-му Гульєльмо Марконі передав перший радіосигнал через Атлантичний океан – з Полдху, у Корнуоллі, Англія, до Сент-Джонса, на Ньюфаундленді, в Канаді.
Ввечері 11 грудня 1905 року в Києві спалахнуло повстання робітників. 12 грудня припинили роботу усі великі підприємства міста. Страйкарі заснували так звану Шулявську республіку. Вона проіснувала п'ять днів, по 16 грудня, на території декількох робітничих кварталів Шулявки у Києві. Робітники утворили район «революційного порядку»: озброєні дружини патрулювали територію, втихомирюючи хуліганів та роззброюючи загони поліції. 16 грудня Шулявська республіка була розгромлена імператорськими військами.
Пам'ятка «Шулявській республіці» у першого корпусу КПІ
У 1914-му історик Михайло Грушевський був заарештований у Києві за підозрою у зв'язках з австрійським урядом.
У 1917 році сили УНР придушили сплановане на цей день повстання більшовиків у Києві, викривши та заарештувавши червоних ватажків. Військових, які стали на бік більшовиків, вислали ешелонами за межі України.
У 1931-му, за Вестмінстерським статутом, парламент Британії встановив законодавчу рівність між Великою Британією та домініонами Співдружності – Австралією, Канадою, Ньюфаундлендом, Новою Зеландією, Південною Африкою та Ірландією. Так Британія поступово позбавлялась колоніалізму.
У 1946 році був створений Дитячий фонд ООН – ЮНІСЕФ.
У 1990-му по всій Албанії почалися демонстрації студентів і робітників, які зрештою спричинили падіння комуністичного режиму в країні.
30 років тому, 11 грудня 1994 року, президент росії Борис Єльцин віддав наказ про введення російських військ у Чечню. Почалася Перша чеченська війна.
У 2020-му в США Управління з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) видало дозвіл на екстрене використання вакцини Pfizer–BioNTech проти COVID-19. Це була перша вакцина проти COVID-19, яка була схвалена.