Your browser doesn't support HTML5 video.
Електронні паспорти з 22 квітня стали доступними для українців у застосунку «Дія». Вони є офіційним аналогом паперових документів. The Page знайшло відповіді на питання, які найбільше цікавлять читачів.
Що таке цифровий паспорт?
У застосунку «Дія» доступними є два типи паспортів — внутрішній і закордонний. Обидва документи відображатимуть у смартфоні всю інформацію, яка міститься в паперових аналогах, але з QR-кодом. Він потрібен для того, аби ідентифікувати українця. Зауважимо, що паспорт у смартфоні дозволить не носити з собою ID-картку та витяг з неї, а також закордонний паспорт.
Як перенести в смартфон ID-картку та закордонний паспорт?
Цифрові паспорти доступні тим українцям, які мають ID-картку або біометричний закордонний паспорт. Кожен з цих документів автоматично підтягнеться в застосунку «Дія» одразу після проходження ідентифікації через BankID (способ верифікації громадян через банки, електронний цифровий підпис чи ID-картку для отримання послуг через інтернет).
Що робити, якщо в мене немає ID-картки?
Українці, які не мають ID-картки, можуть внести в застосунок оцифрований закордонний біометричний паспорт, який так само посвідчує особу. Він надає такі ж самі права й можливості, як і паперовий документ.
Де можна використовувати цифрові паспорти?
е-паспорти можна буде використовувати:
- під час отримання адміністративних послуг і на вході до адміністративних будівель;
- у медичних та банківських установах;
- під час поїздок залізничним або повітряним транспортом;
- для посвідчення особи, якщо зупинить поліція;
- на пошті під час отримання посилок і листів;
- під час придбання товарів у магазині.
Чи можна скористатися цифровим паспортом за кордоном?
Цифрові документи в мобільному застосунку «Дія» дійсні лише всередині країни. Тобто, перебуваючи в іншій країні, українець не може користуватися навіть цифровим закордонним паспортом.
Навіщо тоді потрібен електронний закордонний паспорт?
У разі відсутності посвідчення водія чи ID-картки українець може посвідчити свою особу за допомогою закордонного паспорта, який є доступним у застосунку. Таким чином, послугою «е-паспорт» зможе користуватися більше громадян.
В Україні в реєстрах є близько 4,3 млн ID-карток, які українці отримували з 2016 року. А біометричних закордонних паспортів – 16,4 млн.
Що буде з довідкою про реєстрацію?
Власникам ID-карток, які використовують застосунок «Дія», доведеться носити її з собою, але в Мінцифри заявляють, що працюють над вирішенням цього питання.
Строк дії цифрових паспортів?
Цифрові паспорти мають такий самий термін дії, як і паперові документи.
Як захищають особисті дані від витоку
Авторизація користувача в «Дії» здійснюється лише через BankID. Мобільний застосунок не збирає і не зберігає паспортні дані українців, а лише відображає ту інформацію, яка є в реєстрах. Інформація про документи з реєстрів у застосунку оновлюється щогодини.
Перевірити паспорт можна за допомогою унікального QR-коду. Його термін дії лише 3 хвилини, то ж скористатися лінком повторно неможливо. Також застосунок блокує у смартфоні можливість зробити скріншот.
В IT-компанії EPAM Systems, яка допомагала розробляти «Дію», також звертають увагу на посилену процедуру аутентифікації між застосунком та сервером. Це означає, що дані користувачів передаються у зашифрованому вигляді транзитом через захищений хмарний сервер.
Звинувачення в стеженні за користувачами
У лютому 2020 року блогер Владислав Болсуновський заявляв, що «Дія» стежить за українцями. Він говорив, що мобільний застосунок отримує доступ до документів, зокрема й до банківських карт користувача. Водночас керуючий партнер комунікаційної групи PlusOne Максим Саваневський стверджував, що Мінціфри збирає додаткові дані про користувачів. Тоді йшлося про те, що під час авторизації через BankID, застосунок хоче отримати в банку такі дані: ПІБ, стать, індивідуальний податковий номер (облікову картку платника податків), адресу електронної пошти, номер телефону, місце проживання та народження. Як зазначав Саваневський, ці дані застосунок не має запитувати.