Директор ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» Максим Рабінович в інтерв'ю діловому тижневику «Перша Шпальта» розповів, що дасть українцям скасування Public Service Obligation, коли для них підніметься ціна на газ, а також про вивезення «Нафтогазом» сміття у населення.
- З 1 липня починається новий етап у газових відносинах «Нафтогазу» з населенням. Це радість для нас чи не радість?
- По-перше, треба сказати, що це не відносини між «Нафтогазом» та населенням. Це відносини між населенням та усіма постачальниками на газовому ринку. Їх дуже багато, їх понад 500 зараз.
- Ми більше нікого не знаємо, крім «Нафтогазу». А чому ви вважаєте, що з усіма?
- Тому що перше, що буде у відкритому роздрібному ринку, – це можливість у кожного українця укласти договір з будь-яким постачальником газу, а їх понад 500. Тобто перше, що зможе зробити кожен громадянин, – це мати вибір. А це дуже важливо з точки зору відкритого ринку.
- Давайте трохи про строки. З 1 липня щось відбудеться. А що саме відбудеться? І чому ми вважаємо, що це якась важлива дата?
- З 1 липня скасовується режим так званого ПСО, тобто це зобов'язання «Нафтогазу» постачати газ збутам, а у збутів зобов'язання постачати їх домогосподарствам. І це така монополія зараз.
- ПСО?
- Це Public Service Obligation. Це зобов'язання постачання газу.
- Я так розумію, що це зобов'язання «Нафтогазу» постачати дешевий газ. Тепер цього не буде.
- Це зобов'язання «Нафтогазу» постачати газ українського видобутку для населення за ціною, яку визначає Кабінет міністрів України.
- Тобто з 1 липня цього не буде. Чому маємо радіти?
- З двох причин. По-перше, тому що ми йшли до цього більше ніж 5 років. Це дуже важливо. По-друге, тому що ми говоримо, що роздрібний ринок, як і будь-який інший, дасть можливість кожному громадянину обирати постачальника та ціну газу. Тобто зараз виключно в ринковий спосіб цей ринок почне існувати. І це дає досить багато переваг як державі та постачальникам, так і населенню, яке голосуватиме своїми грошима за постачальника та за ціну газу.
- У мене є хата, там є труба від одного постачальника, а їх 500. То у мене 500 труб буде?
- У вас є труба, яка належить компанії, що займається розподілом, тобто облгазу. Ви не змінюєте облгаз, це природний монополіст. У вас є постачальник, який у цю трубу кладе свій газ, і цей газ ви купуєте. Тож ви окремо оплачуєте платіжку за розподіл газу, тобто за транспортування цього газу. Це одна платіжка, одна компанія. І у вас інша платіжка – за сам газ постачальнику. І тут ви обираєте цих постачальників. Зараз 500, а може бути 10 тисяч.
- Платіжки буде дві.
- Вже зараз дві платіжки. Одна платіжка – це стабільна платіжка за розподіл, а інша платіжка – це платіжка в роздрібному ринку, яку ви змінюєте залежно від постачальника газу.
- І яким чином я знатиму, де який газ, де дешевше? По телебаченню щодня розповідатимуть: купуйте у Чернігові, бо там краще?
- Насправді це дуже просто. Зараз вже є 50 постачальників, які постачають населенню, а всього – 500. Кожен постачальник дуже хоче постачати усім, тому що це заробіток. Він буде себе рекламувати. Це по-перше. Зараз уже в Інтернеті достатньо багато цих постачальників, які себе промотують, які хочуть постачати газ для населення зокрема. Тобто ви як клієнт зможете обирати, знайшовши рекламу чи в Інтернеті, чи в «Укрпошті», чи в «Ощадбанку», чи в «Приватбанку», чи в «АТБ», чи в іншому магазині, де кожен постачальник рекламуватиме свої послуги. Це не буде досить складний процес. Ми зараз обираємо мобільний зв'язок, продукти та багато інших речей. І ми маємо можливість обирати в різний спосіб цих постачальників. З газом буде те ж саме.
- З мобільним оператором я розумію. Я купив сімку, викинув стару, поставив нову і працюю.
- А з газом вам потрібно написати новому постачальнику і заповнити мінімальну анкету, підписати її власноруч чи ЄЦП, SmartID чи BankID. Є можливість дати папірець новому постачальнику, свій паспорт як ідентифікацію ІПН, а також дати квитанцію від компанії-монополіста (це облгаз) про розподіл. Даєте платіжку і паспорт.
- І я куди йду з цим?
- До центру обслуговування нового постачальника. Підписали папірець, і щонайбільше через 21 день ви вже отримуєте газ від нового постачальника. Більше нічого не робите.
- А ще можна через Інтернет.
- Ви можете, не виходячи з дому, зайти на сайт нового постачальника, заповнити анкету і зробити так званий електронний цифровий підпис, який ви можете отримати за 5 хвилин, наприклад, у «Приватбанку». Чи BankID, якщо ви клієнт якогось іншого банку, чи SmartID, якщо ви клієнт «Київстару» чи іншого оператора. Вони теж мають так званий електронний цифровий підпис. Ви підписуєте цей папірець, і це все. Надаєте квитанцію облгазу, де є ваші дані, що ви підключені до труби, ЄІС-код та інше. І через 21 день ви клієнт цієї компанії.
- А «Нафтогаз» лишається одним із постачальників?
- У «Нафтогазу» залишаються дві функції. По-перше, ми будемо оптовим продавцем, який продаватиме постачальникам для населення зокрема. По-друге, ми маємо амбіції зайти на цей роздрібний ринок, і ми будемо продавати газ населенню напряму. Тобто у нас є амбіції стати повноціннім гравцем на роздрібному ринку.
- Тобто замість облгазу.
- Облзбуту.
- Тобто ви з облгазами працюватимете.
- Облгаз – це природний монополіст, який володіє цими трубами.
- І у чому тоді буде сенс працювати саме з вами? Чому з вами, а не з іншими?
- Це питання багатьох складових. По-перше, це ціна, продукт, який ми пропонуватимемо. Тобто купити газ наперед чи рівномірними частинами. Це будуть сервіси, онлайн-сервіси чи офлайн-сервіси. Це дуже розгалужена мережа центрів обслуговування, які ми матимемо з нашими партнерами. Це буде така аутсорсингова структура. Ми не зациклюємось, що потрібно відкривати центри обслуговування клієнтів. Немає сенсу в цьому. Їх потрібно дуже багато. Ми розуміємо, що зараз в Україні існує вже роздрібна мережа: це банки, пошти, магазини, телекомунікаційні компанії. Тобто ми можемо співпрацювати з ними. Ви можете прийти до цієї компанії і укласти договір з «Нафтогазом».
- А ще у чому перевага з вами?
- Я вважаю, що цього достатньо. Це ціни та продукти, це сервіс, який ми надаватимемо, і це розгалужена мережа наших партнерів.
- З 1 липня все ж таки залишається таке поняття, як постачальник останньої надії.
- Ще його немає, але так. Поняття є на ринку. Ми зараз не маємо постачальника останньої надії. Ми сподіваємось, що найближчим часом Міністерство енергетики вже розпочне конкурс на цього постачальника останньої надії. Що це таке? Коли зараз існує режим ПСО, ви як клієнт розумієте, що у будь-який час у вас буде газ від постачальника облзбуту. Коли скасовується ПСО, то цей постачальник може вам сказати «ні», наприклад, тому що ви не оплачуєте його рахунки. А ви можете сказати «ні», тому що у тебе дуже поганий сервіс. І якщо ви не маєте часу обрати нового постачальника, у вас є можливість 60 днів бути на постачальнику останньої надії. Тобто це гарант. 60 днів у вас є можливість бути на постачальнику останньої надії для того, щоб вибрати собі нового постачальника. Що таке постачальник останньої надії? Це 100% гарант того, що жодне з домогосподарств не залишиться без ресурсу газу.
- Це будете ви?
- Ми братимемо участь у конкурсі. Але це буде прозорий конкурс.
- Коли він відбудеться?
- Наскільки ми розуміємо, вже наступного тижня.
- А коли його визначать?
- До 1 липня 100%.
- Раніше були такі ситуації, коли газ відрізали за несплату. Навіть місту відрізали. Зараз відрізатимуть газ чи ні?
- Відключення газу в нашій країні зараз – це єдиний спосіб взаємодії з клієнтом. Тому що якщо ти не оплачуєш платіжки чи щось інше, то відключити газ – це найпростіший спосіб сказати «оплати газ». Ми говоримо в цих нових правилах зміни постачальника, які вже працюватимуть з 1 липня, що відключення газу чи борги за газ не є, по-перше, перешкодою зміни постачальника. По-друге, не повинно відключення газу бути першим і єдиним інструментом взаємодії з клієнтом. Тому що більшість клієнтів не платять не тому, що вони не хочуть. Вони забули. Або якщо вони можуть заплатити в «Ощадбанку», а там черга.
- Ви дуже любите клієнтів.
- Відключення газу буде, але це буде крайній інструмент, коли вже всі інструменти, які є до цього, не працюють.
- А як газ відключать, то до кого йти?
- По-перше, до облгазу. Писати заявку, оплачувати рахунки постачальнику. І облгаз підключатиме газ.
- Ви кажете, що буде дві платіжки.
- Вже так є. Одна – за постачання, друга – за розподіл.
- А хто контролюватиме ціну за постачання? Вона ж може зростати без будь-якого контролю.
- Абсолютно правильно, ціна не контролюватиметься. Але дуже важливо. По-перше, з січня цього року ціна вже не контролюється. Тому що, згідно з постановою Кабінету міністрів, на сьогодні ціна визначається у ринковий спосіб. Ви бачите, у нас зараз ринки європейські та світові падають, і ціна падає. Це називається ринковий спосіб визначення ціни. Не регуляторний, як було раніше. З 1 липня буде те ж саме. Тому що коли є конкуренція і коли постачальники дуже хочуть цих клієнтів, то ціна ніколи не зростатиме, якщо на ринках вона стабільна. Вона падатиме.
- Натомість якщо на ринках зростатиме, то й ціна у нас зростатиме.
- Абсолютно. Це нормальний ринковий процес, який відбувається в усіх галузях, які ми з вами маємо. Це оренда квартир, машини, продукти, телекомунікаційний зв'язок тощо.
- Я собі уявляю Кабінет міністрів, який говорить: якщо ви хочете дешевий газ, то йдіть на ринок.
- Я вважаю, що це нормальний процес. Ринок визначатиме ціну. У мене як у громадянина, як у населення, яке споживає цей газ, вже немає бажання йти до Кабінету міністрів і говорити: ти регулюєш мою ціну, а вона могла бути меншою чи більшою.
- Бажання буде.
- Але ж не буде вже інструментів. І це дуже важливо. І ще потрібно зазначити. П'ять років ми уже працюємо з МВФ, основною вимогою якого під час отримання кожного траншу є відкрити роздрібний ринок газу. І я сподіваюсь, що 1 липня ми зможемо виконати цю умову. Тому що ця умова була в останньому меморандумі, згідно з яким ми вже отримали транш.
- Про систему поговорили. Зараз усе добре. Сподіваємось, що газ буде дешевий найближчим часом. Але ж у «Нафтогазі» є прогноз, як зростатиме ціна на газ. Бо я вважаю, що вона зростатиме.
- Ціна зростатиме на газ завжди, коли починається опалювальний сезон. Тому що споживання газу динамічно зростає. Але сьогодні ми бачимо, що зараз ми маємо найнижчу за 15 років ціну, яка була на газ взагалі. Це світовий тренд. І ми бачимо, що досить багато газу у нас у сховищах, в європейських і світових сховищах. І наш прогноз, що вона буде нижчою, ніж попереднього року.
- Але коли почне зростати?
- Зростати почне у вересні-жовтні. Найімовірніше, у жовтні ціна буде вищою, ніж зараз.
- Відсотків на 20-30.
- Не можу сказати, тому що це ринок. Наприклад, цього місяця ціна буде меншою приблизно на 5%–10%, ніж попереднього місяця. Попереднього місяця була на 15% нижча, ніж ще попереднього місяця. Зараз ми бачимо, що ринок іде донизу, і ціна у платіжках зменшується динамічно, як і на ринку. Тобто кожне домогосподарство зможе бачити, чому така ціна у нього, що та ціна не вигадана, не регульована, а вона відповідає тому, що зараз є на ринку.
- А зараз можна закупити газ на зиму?
- Зараз ви можете закупити газ на зиму. Більшість постачальників, і ми теж як постачальник, пропонуємо купити газ на період. На рік, наприклад.
- За цією ціною, яка зараз?
- За цією ціною, яка зараз.
- Ми вже бачили, що перехід на цю систему було відкладено до 1 липня. Яка гарантія, що зараз цього не відбудеться?
- Не скажу вам, яка гарантія. Але ми бачимо, що є дуже велика вірогідність, що ринок вже відкриють. Тому що усі перепони було знято. Ми змінили процедуру зміни постачальника, спростили. Наступного тижня відбудеться конкурс на постачальника останньої надії. Тобто зараз немає жодних передумов того, що ми залишимо ПСО, тому що щось не зроблено. Завдання домашнє зробили уряд, «Нафтогаз», усі постачальники. І головне, я вважаю, що цей ринок повинен стати клієнтоцентричним, тобто клієнти вже голосують за те, що ринок повинен бути відкритим.
- Я знаю, яка гарантія. У липні найдешевший газ. Далі він дорожчатиме. Якщо робити це у вересні, буде гірше.
- На нашу думку, це найкращий період відкриття ринку, коли ціна на мінімальному рівні.
- І ринок електроенергії теж почався у липні.
- Так. Але ж на ринку електроенергії для населення ще років 5, як я розумію, згідно із законодавством, буде ПСО. Тобто газ – це перший енергоресурс в Україні, який відкривається для населення у ринковий спосіб.
- А ви ще будете надавати інші послуги, крім газу?
- У планах у нас є надавати практично усі послуги, які зараз є комунальними. Електроенергія, вивіз сміття та інше. Чому? Тому що ця модель роздрібного ринку працює, коли клієнт отримує максимальну кількість послуг, які є у постачальника. Я хочу платити все однією платіжкою чи одному постачальнику. Тобто мені мати 5 особових кабінетів, 5 особових рахунків, 5 взаємовідносин з кожним постачальником – це дуже незручно. Тому ми плануємо бути таким постачальником універсального пакету послуг.
- «Нафтогаз», який прибирає вашу будівлю.
- Чому ні? Головне, щоб клієнт був задоволений.