Facebook Pixel
IT

«Ламали, трощили все, що траплялося на їхньому шляху». Глава MGID про те, як кіберполіція провела в нього обшук

Кіберполіція 27 лютого несподівано нагрянула з обшуками до IT-компанії MGID — однієїз найбільших в Україні технологічних платформ з розміщення реклами в інтернеті.

Правоохоронці звинуватили її у «фінансуванні порушення авторських прав», а саме — у розміщенні реклами на піратських онлайн-кінотеатрах. Ця гучна справа може стати першою в Україні з 2017 року, коли було запроваджено кримінальну відповідальність за фінансування піратства.

У самій компанії заявляють про грубі порушення з боку поліції. До чого це призведе і як відіб'ється на компанії, The Page розпитало її директора Сергія Денисенка.

— Як ви загалом оцінюєте дії кіберполіції?

— Вони були незаконними, неправомірними, некоректними як мінімум. Об 11-й годині ранку кіберполіція почала обшуки одночасно в мене вдома, в квартирі віцепрезидента з продажу та в офісі. Причому поліціянти дочекалися, поки моя дружина залишить будинок, а потім забігли у двір і, використовуючи таран, почали трощити і ламати все довкола. Але вони не розраховували на те, що в будинку опиняться люди – мої знайомі. Тепер про те, що відбулося в офісі: без стуку вони виламали двері на першому та другому поверхах у те приміщення, в якому ми знімаємо офіс. Частину співробітників поклали обличчям на підлогу, інших — вистроїли шеренгами вздовж стін у коридорі і тримали в такому стані деякий час. Побили охоронця і ламали, трощили все, що траплялося на їхньому шляху і їм не подобалося. Сама постанова про проведення обшуку є незаконною. Кіберполіція прийшла проводити обшук в компанії, що перебуває в процесі ліквідації і ніколи не вела господарську діяльність на території України.

— Хто саме перебуває в процесі ліквідації?

— «MGID Україна». Ми її зареєстрували, але, на жаль, сталися деякі юридичні зміни, через які ми не змогли її запустити на повну силу в країні. Почали процедуру реєстрації іншої компанії, а ця знаходиться в процесі ліквідації. Жодного договору в цієї компанії ні з ким немає в принципі. До неї не можна приходити зі звинуваченням у тому, що вона комусь платила, бо у неї нульовий рахунок у банку і ніколи не було ніяких транзакцій.

— А яку компанію тоді ви представляєте?

— У нас є компанія, яка називається MGID World, яка за фактом представляє інтереси MGID в Україні. Бо від самого початку наш головний офіс знаходиться в Санта-Моніці в Лос-Анджелесі. Вони є ще в семи країнах, зокрема в Індії (два офіси), один в Джакарті, Хошиміні й Бангкоці.

— Як ви ставитеся до звинувачення на вашу адресу з боку «1+1»?

— Те, що написано і подано пресою від імені кіберполіції і чомусь на «1+1», абсолютно не відповідає дійсності. Ми не агентство, а технологічна платформа нативної реклами. Як Google і як рекламна платформа у Facebook, ми розміщуємо рекламу на сайтах. У нас є можливість зайти до будь-якого блогера з достатньою відвідуваністю, зареєструвати його в нашій системі, взяти коди (так само працює Google) і розмістити їх у себе на сайті, після чого почати отримувати гроші за рекламу. В залежності від того, наскільки у нього якісна аудиторія, контент, наскільки ця аудиторія може бути зацікавлена в тому, аби споживати нашу рекламу, в залежності від цього він отримує частину грошей, які ми заробляємо на рекламі на його сайті.

— Так а в чому, власне, вас звинувачують?

— Ми б хотіли самі знати відповідь на це питання. Ми поки не розуміємо, в чому нас звинувачують. Якщо нас звинувачують у тому, що наші коди розміщувалися на піратських сайтах, то це не є злочином — ані кримінальним, ані адміністративним. Є певні правила і закони, за якими рекламні платформи не можуть нести відповідальність за пред'явлення власникам сайтів авторських прав. Це нелогічно. Якщо якийсь блогер, ВВС або CNN використовує якесь відео або фотографію, які їм не належать, то ми не можемо це проконтролювати. Так, ми зобов'язані реагувати, коли до нас звертаються. І ми завжди це робимо, якщо порушуються чиїсь авторські права.

— Група «1+1» звинувачувала вас у піратстві. Вони взагалі зверталися до вашої компанії?

— Ні вони, ні кіберполіція не зверталися до нашої компанії за коментарями, а вибрали метод сили. Крім того, ми самі хочемо розібратися в ситуації, аби дізнатися, в чому нас звинувачують. На жаль, у рішенні суду немає навіть переліку сайтів, у співпраці з якими нас звинувачують.

— Тоді з чим ви пов'язуєте все, що сталося?

— Для нас Україна не є найцікавішим ринком з точки зору реклами. У списку країн, які генерують виручку для глобального MGID, країна знаходиться у третьому десятку. Тому ми ніколи особливо не світилися на заходах. Нас знали більше в Індії, США, Індонезії, В'єтнамі, аніж в Україні. Але ми стали проявляти піар-активність і потрапили на радари тих людей, які, гадаю, зацікавлені або в якомусь перерозподілі ринку і віджиманні бізнесу, або в простому рекетирстві в погонах. Другий варіант для мене на даному етапі є більш очевидним. Але ми ще самі намагаємося розібратися, бо для нас це як обухом по голові. У мене особисто дуже змішані почуття, адже в моєму будинку ніколи не проводили обшуків, навіть незважаючи на те, що я 4,5 роки судився з Україною в міжнародному арбітражі. В ІТ-компаній є одна дуже слабка сторона – їх легко знерухомити. Просто приходять, вилучають всю техніку — і ти вимкнений, ти не можеш нормально працювати.

— Ви вже проводили оцінку вартості майна, яке у вас тимчасово відібрали?

— На жаль, ми починаємо помічати, що пропало більше, ніж зазначено в протоколі. Попередньо ми оцінюємо збиток у розмірі $1 млн. Незважаючи на те що в постанові було вказано тільки цифрові носії, комп'ютери і так далі, у нас конфіскували практично все. У співробітників конфіскували особисті мобільні телефони, у наших дизайнерів — якісні дорогі монітори, які вони використовували у своїй роботі (на яких інформація не може зберігатися в принципі). Сподіваюся, що «професіоналізм» нашої кіберполіції дозволяє визначити різницю між системним блоком і монітором. Так-от, моніторів у нас теж близько 20 штук вилучили. Я не знаю, яким чином вони їх обирали, але вибрали непогані. Ба більше, в мене особисто забрали всю готівку, що була вдома, яка теж навряд чи надасть їм якісь докази. Це метод нашого рекетирства в погонах. Ти приходиш, забираєш усе, а потім починаєш торгуватися. Гадаю, це те, на що вони розраховують.

— Що ви робитимете?

— Ми будемо оскаржувати все. Бо це все — абсолютно безграмотні, безпідставні документи, складені людьми, які нічого не розуміють не тільки в цифровій рекламі або в тому, яким чином це працює, але ще й не розбираються в законодавстві. Якщо навіть припустити, що ми працюємо з якимись піратськими сайтами, ми не несемо відповідальність за порушення авторських прав, яке теоретично може бути на сторінках цих сайтів. У нас 27 тис. сайтів, які зареєстровані в системі. Ми обслуговуємо рекламу, яку бачать близько 800 млн унікальних користувачів у світі. Ми за день генеруємо близько 82 млрд показів реклами. Це дуже великі цифри. У нас насправді, я вважаю, найкраща команда в Україні. За фактом цією командою можна було б пишатися на рівні країни. Ми не потребуємо допомоги — нам треба, аби нам не заважали. Ми друга за обсягами трафіку подібна компанія в світі — перше місце займає ізраїльська компанія, в яку сумарно було інвестовано близько $400 млн.

Подякувати 🎉