Facebook Pixel

Як визначити, яку заробітну плату просити на співбесіді?

Анна Бодрухіна
Рекрутерка групи компаній infocus

Співбесіда доходить кінця, і тут вам ставлять це питання: «На яку заробітну плату ви розраховуєте?». І все, подих перехопило, а долоньки вже вологі від тривоги. І що ж на це відповісти? З одного боку, ви хочете отримати справедливу винагороду за свої навички та досвід. З іншого — боїтесь відлякати роботодавця.

Привіт! Мене звати Анна Бодрухіна, я рекрутерка групи компаній infocus, і я вас розумію, як ніхто інший! За останній рік наша команда спілкувалася більше ніж із тисячею кандидатів і майже завжди ставимо це запитання. Я й сама стикалася з питанням про заробітну плату як працівник, тому так само відчувала оце ненависне хвилювання.

За даними дослідження CareerBuilder, 73% кандидатів вважають пошук нової роботи одним із найбільш стресових періодів у житті. І очевидно, що питання на співбесіді, на які ви не маєте відповіді, не полегшують ситуацію. Але, як то кажуть, вихід є: варто просто підготуватися. І ця стаття — перший етап.

То як же зрозуміти, скільки просити?

Це питання не завжди має однозначну відповідь, адже ринок постійно розвивається. Але спробуємо визначити й впевнено назвати ту саму цифру.

Визначте свій рівень. Очевидно? Можливо. Але спробуйте дослідити, чим відрізняються рівні junior, middle, senoir або head та на якому рівні знаходитеся ви. Повірте, спеціалісти без великого досвіду дуже часто називають зарплату мідла, а спеціалісти з досвідом просять мінімум. На сайті djinni можна перевірити статистику заробітних плат на різні позиції й порівняти з очікуваннями кандидатів. Так, до прикладу, кандидати на позицію product manager хотіли б отримувати $600 – $1500, а роботодавці пропонують $500 – $1100.

Дослідіть ринок праці за вашою спеціальністю та досвідом. На відкритих джерелах та джоб-сайтах можна знайти аналітику заробітних плат на сьогодні. В Україні це сайти DOU, work.ua i robota.ua тощо. Але враховуйте, що дані по країні та по регіонах відрізняються: у Києві цифри точно будуть вищі.

Окрім зібраної аналітики, подивіться вакансії з вказаною заробітною платою, яка підходить за вашим досвідом та навичками. Вивчіть компанії, куди ви потенційно хочете потрапити: зайдіть на їхній сайт, перегляньте там їхні пропозиції, знайдіть обліковий запис компанії на джоб-сайтах, продивіться рівень зарплати, якщо він вказаний.

Визначте, чи є у вас навички, що мають попит, або специфічні навички, які можуть підвищити вашу цінність. Наприклад, наша компанія працює на ринках 17 країн, і для нас дуже цінне знання певних мов окрім англійської. Також, можливо, ви вмієте користуватися певними технологіями або маєте досвід роботи з певними інструментами, ресурсами, проєктами тощо.

Зверніться до карʼєрних консультантів. Якщо у вас немає ні часу, ні можливості для дослідження ринку самостійно, делегуйте цю задачу спеціалістам. Консультанти можуть поділитися перевіреною аналітикою, відштовхуючись від вашого профілю. Їх можна легко знайти через пошуковий запит в LinkedIn.

Вчіться нового. Якщо в результаті ви зрозумієте, що ваші очікування більші, ніж пропозиції на ринку, — це не означає, що треба «затягнути ремінь» і підлаштуватися під умови, які є зараз. Почніть вивчати нові технології, проходити курси з підвищення кваліфікації, опановувати нові знання. Це збільшить вашу ціну як спеціаліста на ринку праці.

Будьте готові до переговорів. Навіть якщо ви ретельно дослідили та чітко визначили свою очікувану зарплату, підготуйтеся до того, що таку цифру треба буде обґрунтувати. Переговори про зарплату — це не просто торг, а мистецтво дипломатії та впевненості. Ось кілька порад:

  • Підготуйтеся та випишіть собі аргументи. Не розраховуйте, що все запамʼятаєте. Врахуйте елемент хвилювання. Можливо, навіть є сенс підготувати відповіді.
  • Уточнюйте деталі про бонуси, відпустку, можливості кар'єрного зростання. Можливо, вам зможуть надати круте медичне страхування, яке потенційно може зекономити вам багато коштів.
  • Не бійтеся відмовитися від пропозиції, якщо вона вас не задовольняє. Повний метч може не статися з першого разу. Памʼятайте: коли ви погоджуєтесь на позицію, яка вас не задовольняє, ви робите й собі, і компанії ведмежу послугу. Дуже часто такі спеціалісти працюють декілька місяців і все одно звільняються, а обидві сторони витрачають цінний час та ресурс на адаптацію.

Поговоримо про гроші?

Ви все перевірили, дослідили й підготувалися до розмови, але все одно не знаєте, як про це говорити без маніпуляцій і так, щоб вас точно зрозуміли? Головне — говоріть впевнено. Це покаже рекрутеру або вашому майбутньому керівнику, що ви впевнені у своїх силах і точно знаєте, чого хочете.

Краще не використовуйте вирази на кшталт:

- Мені б хотілось X грн...

- Була б рада / Був би радий, якщо зможете запропонувати X грн.

А сконцентруйтеся на аргументах:

- Я розраховую отримувати від X грн. У мене був Z досвід і я впевнена/-ний, що зможу бути корисним у Y.

Також рекомендую просити на 10 відсотків більше від того, на що розраховуєте. Так у вас буде більше простору під час «торгів». А якщо ви все-таки не змогли визначитися, скільки хочете отримувати — залиште «вилку». Наприклад, не «приблизно 25 000 грн», а «від 23 до 30 тисяч».

Але памʼятайте, що тоді перемовини можуть початися навколо найменшої цифри, яку ви назвали. Тому найнижчою цифрою має бути або ваша оптимальна бажана зарплата, або трохи вища за неї.

Коротка післямова

Визначення очікуваної зарплати — це багатоетапний процес, який потребує ретельного дослідження та підготовки. Але не забувайте, що ви цінний спеціаліст, і ваша робота має бути відповідно оплачена. Сподіваюся, поради вище будуть вам корисні і ви знайдете місце вашої мрії.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]