Липень 2024 року. Українці вже мають за плечима два роки пандемії COVID-19, 10 років боротьби проти російської агресії та майже 30 місяців повномасштабної війни. Як витримати все це психологічне навантаження і зберегти працездатність?
Напад росії та щоденні терористичні атаки на цивільну та енергетичну інфраструктуру залишають величезний слід на психологічному стані українців. За даними ВООЗ, кожен четвертий українець ризикує отримати психічний розлад через війну.
Під постійним тиском починають рватися «слабкі місця» та погіршуватися стани, які були до цього. І йдеться не лише про тривогу чи стрес, а й про важкі стани: депресії, параноїдальні розлади, шизофренію тощо. В людей також спостерігаються труднощі з вираженням емоцій, які за тривалого або сильного стресу перетворюються на психічні розлади.
Як повномасштабне вторгнення вплинуло на психологічний стан нашої команди
З початком війни ми в Netpeak Group також спостерігали прояви високого рівня стресу у нашої команди під час роботи. Ось кілька наочних кейсів для розуміння:
Зниження якості роботи
Емоційний стан та умови життя, що поступово погіршуються, позначаються на якості роботи.
Співробітник А: «Коли ти з дитиною на руках біжиш під звуки ракет, що вибухають, до підвалу, то не особливо схильний до креативного мислення».
З одного боку, погіршується якість роботи, яка робиться зараз (або повинна робитися), з іншого боку, погіршується якість планування, креативності в майбутніх цілях/задачах, і компанії знижують планку своїх очікувань.
Збільшення кількості конфліктів у командах
Менеджер А: «Я бачу, як всередині команди зростає напруга, співробітники починають зриватися один на одному».
Підвищення емоційної втоми, аж до виснаження, призводить до того, що людям стає важче контролювати емоції. Зриваються. Чіпляються до дрібниць. Додумують. Ображаються. Команді стає дедалі важче зберігати доброзичливу робочу атмосферу.
Звільнення
Виїхавши за кордон, співробітники зіткнулися з великим процесом адаптації: мовні курси, купа бюрократичних процесів, висока вартість життя. Частина команди, яка ж залишилася в Україні, має справу з реорганізацією робочого процесу, втратою можливості працювати у звичних умовах.
І тому, окремі співробітники дійшли висновку, що не можуть виконувати той обсяг задач і працювати на тому рівні якості, які потрібні.
Менеджер Б: «Найчастіші причини для звільнення зараз — виїзд за кордон і потреба там адаптуватися. Хтось не зміг виконати цілі у своїй роботі через втому, стан здоров'я».
Виникає питання: що ми можемо зробити для співробітників як група компаній? Як зберегти працездатність і забезпечити оптимальний рівень комфорту?
Як надавати команді психологічну підтримку
Для Netpeak Group команда завжди була пріоритетом і основою усіх бізнес-процесів. Тому з початком війни однією з наших головних цілей стало збереження робочих місць співробітникам і забезпечення їм всебічної допомоги. Зокрема й психологічної.
Зустрічі для психологічної підтримки «Як не з'їхати з глузду»
З першого дня повномасштабного вторгнення ми проводили онлайн-зустрічі психологічної підтримки для співробітників. Під час них кожен охочий може поділитися своїми хвилюваннями, виговоритися, отримати пораду чи корисний досвід, або просто знайти спокій, слухаючи інших.
Співробітниця Б: «Особливо важко було впоратися зі своїми переживаннями на початку війни, коли всюди хаос, інфопростір переповнений фейками, а ти сидиш і хвилюєшся за себе, рідних і за всю країну. Було відчуття, ніби тебе розірве від усіх емоцій, які ти відчуваєш. Ці зустрічі допомогли взяти себе в руки, відчути єдність і зрозуміти, що поруч є ті, хто тобі допоможе».
Спершу це були щоденні міти, які згодом стали проводитись «за запитом» від керівника компанії чи команди. В середньому наші зустрічі відвідували до 25% усіх співробітників.
Робота з психологом
З весни 2023 року в Netpeak Group є корпоративна психологиня, яка проводить групові та 1-1 зустрічі з усіма охочими та створює систему психологічної самопідтримки.
За перший місяць роботи психологині до неї звернулися 59 співробітників, 87% вирішили свої питання за одну сесію та 100% нетпіківців рекомендують такий формат.
Зараз у нас є чотири формати роботи з психологом:
- Безлімітні 1-1 зустрічі.
- Зустрічі кожні два тижні «А поговорити».
- Групова робота з менеджерами з навчання фасилітації.
- Групова робота з командою за запитом (пропрацювання конфліктів, медіація).
У психологічному ком’юніті в Telegram, де дають поради стосовно ментального добробуту, зараз 327 нетпіківців (27% від кількості всієї команди).
Мемген
У Netpeak Group з 2012 року є внутрішній «Мемген», який допомагає підтримувати гарний настрій у команді. Тут співробітники можуть створювати меми про робочі ситуації або ділитися смішними мемами з інтернету.
На початку повномасштабного вторгнення у березні 2022 року активність у «Мемгені» впала до 5%. Але поступово співробітники почали повертатися до нього знову. У квітні активність піднялася до 11%, а у травні – до 12%. Зараз, у 2024 році, «Мемген» стабільно тримає інтерес команди, і активність коливається між 21% та 24%, тобто в «Мемген» заходять щомісяця 300 співробітників Netpeak Group. Це ще раз доводить, що гумор допомагає пережити навіть найважчі часи та підтримує позитивний дух команди.
Причетність до наближення перемоги
Звісно, Netpeak Group, як група IT-компаній з українським корінням, допомагає наблизити перемогу України. І кожен наш співробітник відчуває свій внесок.
З початку повномасштабного вторгнення на червень 2024 року Netpeak Group зібрали та передали на потреби ЗСУ, благодійним фондам, громадським організаціям, нашим співробітникам у лавах ЗСУ та на підтримку ІТ-армії 132 287 775 грн.
Краудфандингова платформа «Моє місто», яка входить в Netpeak Group, на різні проєкти, гуманітарні або пов’язані з війною, зібрала за 2022 та 2023 рік понад 38 млн грн від приватних осіб, бізнесу та міжнародних донорів.
Компанії Netpeak Group активно долучаються до підтримки ініціатив, що сприяють перемозі України. Наприклад, Kiss My Apps та Tonti Laguna Group задонатили по 500 тис. грн у збір БФ «Хартія», який спрямований на придбання 1000 FPV-дронів для підтримки операцій на Куп’янсько-Лиманському напрямку.
Також Tonti Laguna Group, Netpeak Agencies Group задонатили 1,5 млн грн на морські дрони для СБУ Sea Baby в рамках збору United24, Monobank, Сергія Стерненка та Ігоря Лаченкова.
А Netpeak Agencies Group задонатила 2 млн грн до БО «Хвиля’91», яка запустила фабрику з виробництва дронів.
Також ми активно співпрацюємо з Болгарією, де неймовірні речі робить CEO Геннадій Воробйов, тож завдяки команді болгарського офісу Netpeak вдалося залучити та направити на допомогу ЗСУ понад 17 млн грн.
Ці донати та мілітарні проєкти допомагають співробітникам відчувати свою причетність до наближення перемоги.
Відпустка в Україні
Навіть у воєнний час дуже важливо зберігати збалансований робочий ритм. Тому ми підтримуємо прагнення наших співробітників піти у відпустку для відновлення фізичних та моральних ресурсів.
З цією метою команда консалтингової компанії Netpeak Core підготувала список рекомендацій, як можна якісно провести відпустку, не виїжджаючи з України.
Співробітник Г: «Ми обговорювали варіанти з санаторіями. Там можна трішки відновитись: мінеральні води, спа, масажі, процедури. Або організувати поїздку на авто містами України, відпочиваючи в готелях та відвідуючи відкриті на цей час локації (парки, водойми, фортеці тощо)».
Також в рамках групи IT-компаній ми зберегли вихідні дні на державні свята, оскільки розуміємо, що нашій команді потрібен додатковий відпочинок та перезавантаження.
Крім цього, у нас в Netpeak Group є корисна практика: менеджери компаній відстежують, коли востаннє їх співробітники брали відпустку. І на 1-on-1 мітингах проговорюють необхідність відпочинку, щоб попередити можливість перевтоми та вигорання.
Деякі компанії за кордоном та у Netpeak Group практикують сабатікал – окрему «творчу» відпустку для працівників, щоб вони перезавантажились, відпочили та набралися сил. Така можливість доступна працівникам Netpeak Group, які працюють в компанії впродовж трьох років, рівня від Pre-Middle та вище.
Онлайн-івенти для відпочинку з користю для держави
Щоб підтримати командний дух та додати в життя позитивних вражень, ми проводимо онлайн-івенти. Зазвичай на такі заходи Артем Бородатюк, засновник Netpeak Group, упродовж 2022-2023 років запрошував зовнішніх гостей, які розповідали про свою діяльність під час війни, підбадьорювали та надихали нашу команду.
Напередодні 2024 року організували корпоративний благодійний захід, який приніс не тільки позитивні емоції команді, а й допоміг зібрати 500 тис. грн на автівку для ДСНС.
Багато компаній відмовляються від корпоративів в умовах повномасштабного вторгнення, але, можливо, наш приклад буде корисним. Ми довго думали і зрозуміли, що потрібно знайти баланс та зробити івент розважального формату, але щоб він був проведений з користю.
Забезпечення комфортних умов роботи
Для багатьох співробітників робота залишалася однією з твердинь стабільності під час війни. А в режимі постійних блекаутів природно відчувати, як ця стабільність починає ставати все крихкішою.
З часів пандемії ми практикуємо віддалений формат роботи. На початку повномасштабного вторгнення ми зосередились на безпеці співробітників та волонтерській допомозі.
Зрозумівши, що блекаути можуть стати системною проблемою, ми ще влітку 2022 року почали готуватися до них, для цього почали формувати блекаут-стійкі офіси. Наразі вони функціонують у чотирьох містах України: Одеса, Київ, Черкаси, Харків.
З початком блекаутів у 2022 році ми допомагали нашим колегам мати необхідне для безперервної роботи (зарядні станції, генератори, старлінки). Крім цього, підготували запаси питної та технічної води, а також запаси сублімованої їжі в офісах.
В групі компаній 40+ чатів-ком’юніті за професійними та особистими інтересами: від чату геймерів до чату батьків, від ком’юніті розробників (за напрямками) до ком’юніті за важливими питаннями, де потрібно накопичення досвіду (як-от робота з грантами чи GDPR, чи навіть ПО).
Одним з найбільш активних ком’юніті є «Виживальники» — там можна отримати пораду щодо вибору генератора чи зарядної станції, як підготуватися до блекаутів, інтернету, опалення, освітлення тощо. Це ком’юніті ми створили ще у 2022 році і воно має попит серед співробітників у ці непрості часи.
Як бути далі?
Попереду довгий шлях до перемоги та відновлення України. І тому український бізнес мусить виявити неабияку витримку, винахідливість та далекоглядність. Але це буде неможливим без сильної команди.
З перших днів повномасштабного вторгнення ми чітко донесли нашим спеціалістам: незалежно від того, чи стануть вони на захист нашої держави, вступивши до лав ЗСУ (зараз 15 співробітників на передовій), чи продовжать роботу в Netpeak Group, ми будемо підтримувати їх.
Нашим співробітникам в ЗСУ ми допомагаємо із забезпеченням. Серед допомоги: бронежилети, автомобілі, тактичне спорядження, генератори, ремонт авто тощо. Також продовжуємо зберігати робочі місця та будемо щасливі, коли наші мобілізовані співробітники повернуться в компанії.
Щодо поточних працівників: основний наш пріоритет — забезпечити продовження роботи критичних для бізнесу фахівців та менеджерів. Для цього ми займаємося питанням бронювання. Це можливість, яку надає держава, і вона допомагає нам забезпечити продовження функціонування бізнесу.
Тому, прислухайтеся до своїх співробітників, шукайте шляхи мотивації в сучасних реаліях та створюйте умови, за яких вони будуть здатні проявити свою максимальну ефективність.