Що означає виключення РФ із Ради ООН із прав людини

експерт Українського інституту майбутнього

Фото: google.com

1. Рада ООН із прав людини — це спеціалізований орган у системі ООН. Резолюції РПЛ не є обов'язковими й мають рекомендаційний характер. Тому виключення РФ фактично не позбавляє її якогось важливого інструменту впливу на світ.

Останнім часом РПЛ втратила свій авторитет і навіть моральну силу у світі. Через надмірну політизацію багатьох питань і присутність у ній порушників тих самих прав людини.

Однак Росія тепер не зможе брати участь у формуванні численних звітів і доповідей, які робить РПЛ на базі інформації, що збирають її команди про порушення прав людини по всьому світу, зокрема в збройних конфліктах. А це означає, що позиція РФ і її можливості донесення своїх наративів стануть слабшими та менш помітними в системі ООН.

2. Голосування за виключення РФ із РПЛ ще раз підтвердило важливий вододіл між країнами, який проглядається й щодо війни в Україні: колективний Захід проти всіх інших.

За проголосували 93 країни. Це майже всі країни Європи, включно із Сербією, Угорщиною, Україною, Грузією, Туреччиною + англосфера (США, Канада, Австралія, Нова Зеландія, держави Карибського басейну) + західні партнери в Азії (Японія, Південна Корея, Палау, Папуа-Нова Гвінея, Маршаллові острови, Тонга, Тувалу, Самоа, Філіппіни, Фіджі + західні партнери в Латинській Америці (Колумбія, Уругвай, Парагвай, Коста-Ріка, Панама, Перу тощо) + Ізраїль.

Майже всі 54 країни Африки або утрималися, або голосували проти (Алжир, ЦАР, Бурунді, Еритрея, Ефіопія, Габон, Зімбабве, Малі), або були відсутні (Екваторіальна Гвінея, Бенін, Джибуті, Буркіна-Фасо, Мавританія, Гвінея, Руанда, Сомалі, Замбія). Підтримали виключення РФ лише Чад, Малаві, Демократична Республіка Конго, Сейшели, Маврикій, Ліберія, Комори.

З Близького Сходу «за» проголосував лише Ізраїль. Решта або проти (Сирія, Іран), або утрималися (Бахрейн, Єгипет, Ірак, Йорданія, Кувейт, Оман, Саудівська Аравія, ОАЕ, Ємен, Катар). Ліван був відсутній.

З країн Латинської Америки утрималися або голосували «проти» ті, хто не вважають або не хочуть вважати себе в орбіті впливу Заходу: Бразилія, Нікарагуа, Венесуела, Болівія, Сальвадор, Барбадос, Гаяна, Мексика, Тринідад. Аргентина вагалася, але проголосувала «за» виключення РФ.

З країн Азійсько-Тихоокеанського регіону, за винятком вищезгаданих країн Океанії, більшість утрималися, включно з «важкоатлетами» Індією, Пакистаном, Бангладеш, Індонезією, Малайзією, Сінгапуром, а також Таїландом і Камбоджею. Проти виступили Китай, В'єтнам, Лаос, КНДР і країни Центральної Азії: Узбекистан, Киргизстан, Таджикистан, Казахстан.

3. Розкол у РПЛ вкотре продемонстрував загострення розбіжностей між різними регіонами, Заходом і Сходом, Північчю та Півднем щодо теми прав людини. Багато країн Африки, Латинської Америки та Азії вважають, що в РПЛ стала домінувати політика naming and shaming, монополізована Заходом. Сьогоднішнє голосування – ще одне наочне підтвердження.

А війна в Україні, що стала причиною припинення членства РФ у РПЛ, загострює глобальні розбіжності між різними групами країн, особливо між КНР і США. Тож у якомусь сенсі це голосування — маленький дзвіночок про майбутні зміни світового масштабу.

Текст опубліковано за згодою автора

Оригінал

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора