Facebook Pixel

Карантинне рейдерство. Як не втратити бізнес під час COVID-19

Анна Бабич
партнерка AEQUO

Тимчасом як законослухняний бізнес пішов на карантин, рейдери на спочинок не поспішають. Мін'юст уже заявив про новий спалах протиправного захоплення майна в Україні. Про що взагалі йдеться?


За словами міністра юстиції, за останній тиждень березня зафіксовано стільки ж спроб рейдерських захоплень, як за 4 місяці 2019 року. Під руку рейдерам потрапляє все, що погано лежить – від корпоративних прав до об'єктів нерухомості.

Ми, юристи, нічого дивного в цьому не бачимо. Революції, зміни влади, економічна криза, а тепер ще й карантин – ідеальне середовище для загарбників.

Однак карантинне рейдерство все ж має свої особливості.

По-перше, воно не відрізняється витонченістю. Захоплення здійснюються досить примітивно: право власності в держреєстрі переставляється без будь-яких документів. У крайньому разі відбувається підроблення документів нашвидкуруч.

QuoteКарантинне рейдерство все ж має свої особливості.

По-друге, його складніше зафіксувати. Точніше, фіксувати можна, але зараз не до того. Одна половина громадян переглядає вдома всі серії бондіани, друга – у гарячці дистанційно рятує бізнес. За таких умов пильність переноситься на моніторинг запасу антисептика, а не права власності в держреєстрах.

По-третє, і це особливо сумно, від карантинного рейдерства складніше захищатися. Як не переконує нас Мін'юст у зворотному, але робота Антирейдерської комісії не може бути на 100% ефективною за таких умов. На додачу до цього робота судів теж дестабілізована.

Як захистити бізнес і активи за таких умов? Чарівної пігулки немає. Але є елементарні правила гігієни:

  1. Моніторте свої активи. Це не заклик до параноїдальної перевірки держреєстрів кожні 15 хвилин. Світ давно діджиталізований і пропонує кілька ресурсів, які зроблять всю роботу за вас (той же Opendatabot).
  2. Якщо ви власник бізнесу — приділяйте увагу своєму менеджменту. Знов-таки, не стежте, а контролюйте. Як свідчить досвід, левова частка захоплень відбувається з легкої подачі управлінців.
  3. Проведіть нарешті ревізію активів. І наведіть лад у справах і стосунках з партнерами по бізнесу. Бондіана почекає, а бізнес тільки виграє.

Як би там не було, ризики можна мінімізувати, але повністю від них застрахуватися не можна. Якщо сталося найгірше – дійте, а не панікуйте.

QuoteНевміле спілкування зі ЗМІ може тільки погіршити ситуацію.

Спершу спокійно розберіться в ситуації. Залучіть юристів. Це не хвилина самореклами – це здоровий глузд.

Якщо є підстави – звертайтеся до Антирейдерської комісії (як зараз модно говорити, Офісу з протидії рейдерству). Якщо підстав немає – готуйте документи до суду. І не забудьте про клопотання щодо накладення арешту на вкрадене.

Зрештою, надайте ситуації розголосу. Але робіть це обережно – як свідчить досвід, непрофесійне спілкування зі ЗМІ може тільки погіршити ситуацію.

Бережіть себе і свій бізнес. Карантин закінчиться, активи – залишаться.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора